Parfümök természetesen
Hiba lenne azt hinni, hogy a parfüm kizárólag kiegészítőként szolgál, egy illat ugyanis képes azonnali benyomást kelteni viselőjéről, kellemes vagy éppen kellemetlen emlékeket idézni – éppen ezért is fontos, hogy egyéniségünknek és ízlésünknek megfelelőt válasszunk. Ám nem mindenki szereti az intenzív illatokat, sőt van, akinél allergiás reakciót vált ki a parfümhasználat, ám mindkét esetre megoldás lehet a természetes parfümök alkalmazása.
Az utóbbi időben egyre nagyobb érdeklődés övezi a minőségi alapanyagokból készült, természetes kozmetikumokat, amelyek fenntarthatók és környezetbarátok is egyszerre. Habár a clean beauty (tiszta szépség) ma már jelentős részét képezi a szépségiparnak, a tiszta, természetes alapanyagú parfümökről csak mostanában kezdtünk többet hallani.
Miért jó?
Természetes parfümnek azt a készítményt nevezzük, amelyben az alkoholba kizárólag természetes összetevők kerülnek, elsősorban gyümölcsök, virágok és fűszerek illóolajai.
A természetes parfümök tartósságukban és intenzitásukban eltérnek a hagyományostól, kevésbé szennyezik a környezetet (többek között a csomagolás miatt), állatkísérlet-mentesek, és semmilyen állati eredetű összetevőt nem tartalmaznak. A természetes parfümök előnyei közé sorolható még, hogy gyártóik nyitottak az összetevőket illetően, azt az elvet vallva, hogy jogunk van tudni, milyen összetevőket tartalmaz egy termék, akárcsak az étel, amit elfogyasztunk.
Téves!
Jó néhány tévhit is terjed a köztudatban a természetes parfümökkel kapcsolatosan, többek között az, hogy illatuk jóval visszafogottabb. Ez nem feltétlenül igaz, hiszen ezek a készítmények nemcsak a szirmokat, de a felhasznált növény teljes illatspektrumát tartalmazzák, így az illatélmény a hagyományosnak akár a tízszerese is lehet.
Ugyancsak tévhit, hogy a természetes parfümök nem használhatók érzékeny bőrfelületen. Ezeket az illatszereket a különösen érzékeny bőr is jól tolerálja, a kizárólag természetes összetevők használata sokkal kisebb eséllyel okoz irritációt vagy vált ki allergiás reakciót. Mindezek ellenére, ha érzékenyek vagyunk egyes kozmetikai szerekre, érdemes allergiapróbát végeznünk a tartós használat előtt. Ugyancsak téves azt hinni, hogy ha máson nem tetszik az illat, magunkon sem fog, választás előtt mindenképp próbáljuk ki saját bőrünkön is a terméket.
Érdemes tudni, hogy ezeknek az illatszereknek a szavatossága rövidebb, cserébe viszont a használati ciklus során az összetevők aromái, illatjegyei különböző intenzitással kerülnek a felszínre.
Saját kezűleg
Jó hír, hogy természetes parfümöt akár otthon is készíthetünk magunknak. A sikerhez leginkább idő és türelem szükséges, főleg az arányok kikísérletezését tekintve. A különböző összetevők kombinálásakor érdemes szem előtt tartani a következőket:
A parfümök illatjegyeit három csoportba osztják a szakemberek: felső, avagy fejjegyek, középső, avagy szívjegyek, valamint alsó, vagyis alapjegyek. Egy kiegyensúlyozott illathoz mindhárom jegyre szükség van. A felső jegyek rendszerint könnyű és friss illatok, ezeket érezzük elsőként. Ilyen például az ánizs, bergamott, eukaliptusz, grépfrút, citrom, lime, mandarin, menta, narancs. A középső jegyeket a tartósabb illatok alkotják, melyeket a felső jegyek elillanása után érzékelünk, ilyenek például a kardamom, kamilla, zsálya, muskátli, levendula, citromfű, fenyő, rózsa és rozmaring. Az alsó jegyek testes, gazdag illatok, ezeket érezzük a leghosszabb ideig. Ide tartozik a cédrusfa, tömjén, jázmin, mirha, szantálfa vagy a vanília. Ezeket az összetevőket kedvünkre kombinálva, illóolajok formájában keverjük az alkoholhoz, és máris viselhetjük az egyéni ízlésünkre szabott természetes parfümünket.