Környezetbarát karácsonyi csomagolás
A karácsonyi ajándékok becsomagolása igazi kihívást jelenthet. Legtöbbször utolsó pillanatra hagyjuk, így kénytelenek vagyunk ajándékzacskókat vásárolni, melyek mutatósak ugyan, de rövid időn belül a szemetesben végzik – akárcsak a csomagolópapírok, szalagok és ragasztók is. Érdemes azonban tudni, hogy választhatunk környezetbarát csomagolást is.
Újságpapír, régi magazinok, használaton kívüli textíliák, régi dobozok lehetnek a környezetbarát csomagolás alapkellékei, amelyekhez díszítésként mézespogácsát, fahéjrudat, fenyőágat, tobozt, diót, faágakat és kérget, szárított virágokat és gyógynövényeket is használhatunk, de valójában csak a képzeletünk szab határt az alkotásnak. Ezek használatával mellőzhetjük a készen megvásárolható csomagolópapírok vagy tasakok használatát, amelyek legtöbbször a kukában végzik rögtön az első használat után.
Minden kéznél van
Nézzünk szét a háztartásunkban, keressünk olyan textíliákat, amelyeket már nem használunk, és nincs, akinek továbbadjuk.
– Sálakat, kendőket, szoknyákat formára vágva készülhet el egy ünnepi csomagolás, amelyet textilszalaggal átkötünk, és a természet kincseivel díszítünk. Akinek a kézügyessége megengedi, maradék anyagokból zsákokat is varrhat, így az ajándék mellett valóban hasznos csomagolást ad a szeretteinek, hiszen ezek felhasználhatók tároláshoz is. A különböző szöveteknél jóval egyszerűbb és kézenfekvőbb megoldás újságpapírba, régi magazinokba csomagolni az ajándékokat. A megfelelő hajtogatással ezekhez sem lesz szükség ragasztóra, a díszítőelemeket pedig be tudjuk szúrni a csomagolás és a szalag közé. A csomagolóanyag kiválasztását követően elindulhatunk egy sétára a természetben, ahol csodálatos alapanyagokat találunk a díszítéshez
– tudtuk meg Nagy Katalintól, a Delirium márkanév tulajdonosától, aki környezetbarát csomagolóanyagokat készít, és évről évre többet foglalkozik a fenntartható háztartás témakörével.
Legyen az ajándék része
Amikor nagyobb mennyiségű ajándékot kell becsomagolnunk, és elfogytak az otthon fellelhető alapanyagok, egyszerű barna csomagolópapírt válasszunk az üzletben, ez teljes mértékben környezetbarát, könnyen lebomlik. Ha egyedivé szeretnénk varázsolni, pár tubus tempera segítségével személyes dekorációt készíthetünk rá: téli, havas látképet festhetünk, vagy a temperába mártott kézlenyomatunkkal is dekorálhatjuk. Akik rászánják az időt, egyedi névjegykártyákkal, apró üzenetekkel tehetik még különlegesebbé a csomagolást.
A legtöbb háztartásban van félretett cipősdoboz, ami alkalmas lehet akár törékeny tárgyak csomagolására is, a hiányzó helyet pedig használt, aprított papírral tölthetjük fel, majd a legkülönbözőbb módokon díszíthetjük. Az év közben felgyűlt gyermekrajzok ugyancsak értékes és szép csomagolóanyagok lehetnek.
A Japánból származó furoshiki csomagolási technika gyönyörű és környezetbarát módja a karácsonyi ajándékok csomagolásának. A furoshiki során egy négyzet alakú ruhadarabot használnak az ajándékok becsomagolásához és megkötéséhez, így nincs szükség egyszer használatos csomagolópapírra és ragasztószalagra sem. Ez a módszer nem csupán egyedi és művészi megjelenést biztosít, de arra is ösztönzi a címzettet, hogy a csomagolást az ajándék részeként értékelje.