Itt a lekvárok készítésének ideje
Érnek a gyümölcsök, itt az ideje a betakarításuknak, készülhetnek a lekvárok, szörpök. A kecseti Páll Irma évek óta lekvárfőzéssel foglalkozik.
Az első székelyudvarhelyi Gyömölcsfesztiválra, 2008-ban, kapott meghívást falustársaival együtt Páll Irma, hogy hecsedlilekvárt főzzenek, ezt követően pedig úgy döntött, hogy nemcsak a családja számára, hanem nagyobb tételben is készít lekvárokat. Az elhatározást tettek követték, 2016-ra egy kis gyümölcsfeldolgozót is sikerült építeniük önerőből, és időközben megszerezték a Székely Termék végjegyet is. Jelenleg közel húszfajta lekvárt készít szezonális gyümölcsökből, de számos szörp, sőt teafüvek is szerepelnek kínálatában.
Páll Irma elmondta, a munka már májusban elkezdődik a friss fenyőhajtások begyűjtésével, amelyekből fenyőrügyszirup készül. Ezt követi a bodza, idén pedig az útifűvel is bővült a kínálat. – Nagyon jó ez a gyógynövény a köhögés csillapítására, hűlésre, ezért is gondoltam, hogy megpróbálok belőle szörpöt készíteni – ismertette. A lekvárkészítés az eper érésével kezdődött idén, majd a meggy következett, de beérett már a málna, áfonya is. Ottjártunkat megelőző napon épp áfonyalekvárt főztek hagyományos módon, rézüstben. Most érik a piros és fekete ribizli, amiből lekvár és szörp is készül.
– A ribizlinek mostanában visszaesett a népszerűsége, mióta bejött az arónia, nagyon sokan inkább azt keresik. Az aróniának, azaz más néven fekete berkenyének is nagyon sok jótékony hatása van, segíti a keringési rendszert, hatóanyagai csökkentik a gyulladásokat, de védi a szívet, az ereket és csökkenti a vérnyomást is – magyarázta a termelő.
Mint mondta, nagyon sokféle gyümölcsöt és gyógynövényt saját maga termel meg, amit nem tud, azt termelőktől szerzi be. Áfonya-, szilva-, som-, kökény-, galagonyalekvárt is főz, a legnépszerűbb azonban a hecsedli, éppen ezért ebből készíti a legnagyobb mennyiséget.
Lekvárjai hagyományos módon, fatüzeléssel, rézüstben készülnek. – A hagyományos eljárást szeretem, próbáltam már gázzal is főzni, de nem tetszett az elnyert állag, így maradok a fatüzelés és a rézüst mellett. Egyszerre mintegy 30-35 liter gyümölcsöt tudok megfőzni – mondta Páll Irma. Gyümölcstől függően megközelítőleg három óra alatt készül el a lekvár, majd üvegbe kerül, és száraz dunsztban hűlnek ki az üvegek. Címkézés után a kamrába kerülnek a lekvárok. A szörpök készítéséhez előbb ledarálják a megtisztított gyümölcsöket, majd vizet töltenek hozzá és két napig állni hagyják. Ezt követően pedig átpasszírozzák és kikavarják vagy összefőzik a cukorral, végül félliteres műanyag palackokba töltik.
– Nem vagyunk nagyüzem, ezért az általam készített termékek háziasak, hasonlóan készülnek az otthonihoz – részletezte. Mint mondta, nagyon fontos számára a minőség, éppen ezért termékeit továbbra is legjobb tudása szerint igyekszik elkészíteni. A termelő szerint az utóbbi időben csökkent a hagyományos termékek iránt a kereslet, legalábbis ezt tapasztalják árusként, termelőként a vásárokon.