Így dekoráljuk az otthonunkat húsvétra
Az év valamennyi szakaszában dekoráljuk, csinosítgatjuk otthonunkat, időnként egy-egy új párnahuzat, virágváza, kosár vagy más, az évszakhoz vagy az aktuális ünnephez kapcsolódó dekorelem kerül mindennapi életterünkbe. Húsvét közeledtével összegyűjtöttük az idei év dekortrendjeit.
Nyáron virágokkal, ősszel falevelekkel, gesztenyével, tobozzal, télen pedig gömbökkel, hóemberrel, apró fényekkel dekoráljuk otthonunkat. A tavasz egyik legszebb ünnepe a húsvét, ilyenkor sokan erre hangolják a lakás díszeit. A húsvéti dekorációnak persze megvannak a maga állandó visszatérő elemei, melyek az ünnephez kapcsolódnak: ilyen a hímes, festett tojás, a nyuszi, a bárány, a csibe vagy a feszület, de az aktuális trendek mentén évről évre változik, hogy ezek a bizonyos hagyományos jelképek milyen formában jelennek meg a díszítéseken vagy épp a terítékeken. Csokorba szedtük a 2025-ös húsvéti dekortrendeket, melyek elkészítésébe akár gyermekeinket is bevonhatjuk.
Fókuszban a természetesség
A fenntarthatóság idén a lakásunk díszbe öltöztetésében is hangsúlyosan megjelenik. A fa, rattan, kenderkötél és más természetes anyagok használata környezetbarát megoldás, a bézs, barna és aranyos színek alkalmazása által pedig rusztikus stílust csempészhetünk otthonunkba.
Készíthetünk asztaldíszt száraz virágok, termések és natúr színű tojások kombinálásával. Hagyományos piros tojások helyett – vagy mellé – festhetünk hagymahéjjal „batikoltszerű” barna, festékkel vagy filccel pedig szürke-, arany-, bronz- vagy pasztellszínűeket is. A tojásfestési munkálatot akár át is ugorhatjuk, ha a szépen megtisztított, natúr tojásokat átkötjük szalagokkal, masnikkal, vagy drótból fülecskéket készítünk rájuk. Az asztali dísz alapja lehet egy kis kosár, melynek aljába helyezzünk valódi vagy műmohát.
A húsvétfa sok otthon hagyományos eleme ebben az időszakban, díszítési módja is igen sokféle lehet. Ha ilyet állítanánk, idén törekedjünk arra, hogy legyen minél sűrűbb és eklektikusabb, kombináljunk barkát rügyező – akár száraz, törött – faágakkal, és mindezt helyezzük agyagcserépbe vagy faedénybe. Ráaggatott tojások közül válasszunk több különböző, de egymással és a lakásban megjelenő árnyalatokkal harmonizáló színt és méretet. Fontos, hogy a húsvétfára kifújt vagy vékony, könnyű anyagból készült tojásokat tegyünk.
Munkára fel!
A családtagokkal közösen, saját kezűleg készített húsvéti díszek megalkotása nemcsak kiváló kikapcsoló és ünnepre hangoló program, de személyessé is varázsolják az otthonunkat és az ünnepi asztalt.
Gyermekeket is bevonva a folyamatba, készítsünk húsvéti figurás girlandokat vagy asztali díszt. Néhány színes papírra rajzoljunk nyuszi-, bárány- vagy csibeformát, majd vágjuk ki. Ezeket díszíthetjük úgy, hogy szembenézzenek velünk, szemekkel, szájjal, csőrrel vagy hátulnézetből, például egy nyuszi esetében ragasszunk vattából farkincát. A girlandhoz rendezzük sorba és erősítsük a formákat a tetejükön – a fejüknél, fülüknél – kenderkötélre, az asztaldíszhez pedig ragasszuk egy hurkapálcára és szúrjuk habszivacsba a papírállatkákat.
A különböző édességek, sütemények a húsvét elengedhetetlen részei, nemcsak finomak, de dekorációnak is kiválóak. Készítsünk nyuszi formájú mézeskalácsot, színes cukormázzal díszített húsvéti süteményeket vagy látványos csokoládétojásos tálat, melyek feldobják az ünnepi asztalt.
Dekorációk ide vagy oda, vannak, akik ilyenkor is inkább a letisztult, minimalista ünnepi asztalteríték mellett teszik le a voksukat. Egy stílusos húsvéti asztali futó, néhány egyszínű gyertya és egy friss virágcsokor egyszerű, mégis látványos megoldás, ha pedig a harsány színeket is mellőznénk, válasszunk fekete-fehér elemeket, amit arany és bronz kiegészítőkkel igazán kifinomulttá tehetünk.