Hol piknikezz Erdélyben?
Nemrég a Székely Csürke útra kélt, hogy felfedezze és bemutassa az erdélyi régió rejtett vagy látható értékeit. Erdély látnivalói keresése során szemei és fülei Ti voltatok: a Hargita Népe olvasói és a Marosvásárhelyi Rádió hallgatói, akik írtatok, üzentetek, javasoltatok, hogy közösen összegyűjthessük azokat a csodákat, amelyeket meleg szívvel ajánlunk bárkinek a nagyvilágból. A javaslataitokat összesítő első cikkünkben a legtöbbször említett látnivalókat listáztuk; most a legjobb csillagnéző, piknikezőhelyek és legcsodálatosabb hegyvidékek gyűjteményéből adunk közre válogatást.
A torjai Büdös-barlang
Erdély leghíresebb mofettája, Bálványosfürdő és a Szent Anna-tó szomszédságában, 1052 méter magasságban található, a Bálványosi-hágón. Egyúttal érdemes a környékbeli borvízfürdőket, népi feredőket is végiglátogatni, például a Csiszár-fürdőt, a Mikes-fürdőt vagy az Apor lányok feredőjét.
A csíkszentimrei Büdösfürdő
Mofetták, borvizek, borvizes patakok, lápok havasi, vadregényes környezetben, 1200 méteres magasságban, ahol egyre többen építenek nyaralót, és egy kezelőbázis beindítását is tervezik a hatóságok.
A Gyimesek völgye
A Gyimesi-hágón átérve egy másik világ kezdődik, Székelyföld és Moldva közé ékelődve, a gyimesi csángóké. Gazdag kulturális örökség, csodálatos tájak, izgalmas látnivalók és szórakozás egy helyen. És érdemes megmászni a Naskalatot, amely 1553 méter magas. Csúcsáról szinte az egész Székelyföldet, a Gyimes völgyét és Moldvát is belátni.
A Csalhó-hegység a Keleti-Kárpátokban
Nyugati része Erdélyből, keleti része Moldvából határozza meg a kilátást a szép, napsütéses napokon, ahogy egy jászvásári olvasónk megjegyezte. Ugyancsak neki maradtak kalandos, szép emlékei az Erdélyi-szigethegységben tett túrákról.
A borszéki Tündérkert
Kalákában épült népi fürdőhely medencékkel, öltözőkkel, kilátókkal és piknikezésre alkalmas helyekkel.
A firtosi kilátó
Korond és Farkaslaka között félúton, a Firtos-tető alatt, három település, Firtosváralja, Énlaka, Székelypálfalva összefogásával épült fel ugyancsak kalákával a Szeles-dombon. A helyiek rendszeresen szerveznek ott ünnepségeket, de ha valaki turistaként, kirándulóként arra jár, ne hagyja ki, mert csodálatos a kilátás, lehet piknikezni, csillagot nézni, pici falvakban jellegzetes faházakat, ősi templomokat csodálni. Az énlaki unitárius templom a 15. században épült, híres kazettás mennyezete 17. századi, a rovásírásos felirattal: „Egy az isten.”
A mezőzáhi sztyeppei bazsarózsa-rezervátum
A sztyeppei bazsarózsa (Paeonia tenuifolia) a Fekete-tenger és a Kaszpi-tenger környékén terjedt el, de megtalálható a Maros megyei Mezőzáh közelében, az 1932-ben alapított botanikai rezervátumban is. A rezervátum területén közel háromszáz növényfaj él. A ritka, védett sztyeppei bazsarózsa április végétől május közepéig virágzik. A rezervátum és környéke egynapos tavaszi kirándulásokra ideális hely!
Cikksorozatunkat az erdélyi hagyományok, épített örökség, gasztronómia és vendégszeretet legjeivel zárjuk, ugyancsak a Ti javaslataitokból válogatva. Tartsatok velünk, fedezzük fel együtt Erdély csodáit!