Éveket fiatalíthat egy jó árnyalat
Hajszínünket az eritromelanin, eumelanin és feomelanin mennyisége határozza meg, és a génjeinkbe van kódolva. A természetes hajszínek a szőke, barna, vörös, fekete, valamint az ősz, és értelemszerűen a saját hajtónusunk az, ami leginkább illik hozzánk. Ám sokan kipróbáltunk már a sajátunktól eltérő hajszínt, ami jó esetben előnyös, de egy rosszul megválasztott árnyalat akár éveket is öregíthet viselőjén.
A legtöbb nő élete során legalább egyszer vágyik egy, a saját, természetes hajszínétől eltérő árnyalatra. Egy jól megválasztott hajszín illik a természetes adottságainkhoz – mint bőrünk, szemünk és szemöldökünk színe –, szépen keretezi az arcunkat, kifejezi stílusunkat, egyéniségünket, így az egész megjelenésünket megkoronázhatja. Vannak azonban olyan árnyalatok, melyek bár divatosak, mégis öregítenek, ezért hasznos lehet tudatosan választani. Cikkünkhöz a Nők Lapja magazin cikke nyújtott ihletet.
Amivel érdemes vigyázni
A fekete hajszín viselőjét határozottnak, magabiztosnak mutatja, de a világos bőrűek számára túlságosan kontrasztos lehet, sápaszthatja az arcot, és kiemelheti a szem alatti sötét karikákat, ráncokat is.
Szintén kockázatos választás lehet a platinaszőke, ugyanis a nagyon világos árnyalat kiemelheti az arcbőr sápadtságát, vagy épp előnytelenül kontúrossá teheti a vonásokat, így kölcsönözve viselőjének kicsit sem előnyös, fáradt megjelenést. Emellett a világosszőke haj gyakran ölthet sárgás árnyalatot, ami még inkább felerősíti a bőrhibákat és ráncokat. Ugyanez igaz a rezesszőke árnyalatokra is, amelyekkel könnyen elérhetünk túlzottan sárgás, már-már természetellenes hatást.
A vörös árnyalatoktól legtöbben energikus, fiatalos megjelenést remélnek, de a túlzottan pigmentált, intenzív változatokkal jó vigyázni, ugyanis az erős kontrasztok miatt öregíthetik viselőjüket, kiemelhetik a ráncokat és különböző bőrhibákat.
Így válasszunk jól
Aki nem szeretné, hogy a választott, új hajszín előnytelen hatást keltsen, érdemes olyan árnyalat mellett döntsön, ami jól illeszkedik a bőre tónusához, és természetes hatást kelt. Fekete helyett a csokoládébarna, platina helyett méz- vagy karamellszőke, élénk vörös helyett pedig a melegebb barna jó alternatíva lehet.
Ha valaki a természetes hajszínénél nem csupán néhány árnyalattal sötétebbet vagy világosabbat kíván, hanem szeretné teljesen „lecserélni” azt, érdemes megvizsgálnia, melyik színtípushoz tartozik, és az alapján választania. Stílustanácsadók szerint íratlan szabálynak tekinthető, hogy a hideg bőrtónusúaknak a hűvösebb, sötétebb árnyalatok, míg a meleg bőtónusúaknak a melegebb, lágyabb árnyalatok állnak jobban.
Színtípusok és hajszíneik
A tavasz típushoz tartozók bőre általában világos, rózsaszínes vagy bézses tónusú, szemük kék, kékeszöld, szürkészöld vagy aranybarna, hajuk pedig szintén világos, ami lehet arany-, eper- vagy mézszőke, rézvörös vagy éppen világosbarna. A tavasz színtípusú nők jobb, ha nem választanak az eredeti hajszínüknél sokkal sötétebb árnyalatú festéket, ellenben bátran világosíthatják a hajukat. Érdemes kipróbálniuk például a világosvöröset, de semmiképpen ne menjenek a hamvasszőke, platinaszőke árnyalatok irányába, és a melírozás sem ajánlott.
A nyár típusba tartozók bőre általában rózsaszínes tónusú, olívás jegyekkel, szemük szürke, sötétkék, kékeszöld vagy barna, hajuk pedig a világosszőkétől a világos hamvasbarnáig terjed, ám akár sötétebb vagy világosabb, mindig hamvas, szürkés, kissé tompa fényű. A nyár színtípusú nők kell leginkább óvatosan bánjanak a hajfestéssel, ugyanis csak egy-két árnyalattal érdemes elmozdulniuk az eredeti hajszínüktől. Számukra jó választás lehet egy mérsékelten sötétebb hajszín, közepes árnyalatú vagy sötétszőke, de akár a mogyoróbarna is.
Az ősz típusba tartozók bőre általában világos, barackos tónusú, szemük zöld, barna vagy zöldesbarna, hajuk pedig jellemzően közép- és sötét melegbarna árnyalatú, aranybarna, mély rézvörös, sötét- vagy gesztenyebarna, de a vöröses árnyalatok is előfordulnak. Az ősz színtípusú nőknek érdemes élénk, meleg árnyalatokhoz nyúlni, de kiváló választás lehet számukra a rezes-barnás árnyalat is.
A tél típusba tartozók bőre általában porcelánfehér, enyhe kékes tónussal, de lehet akár sötétebb is olívás beütéssel, szemük kék, szürke vagy barna, hajuk pedig lehet platinaszőke vagy épp hollófekete. Bár esetükben gyakoribb a sötét hajszín, mint például a szürkés- vagy kékesfekete, a hamvas sötétbarna, nem ritka a világosabb hamvasbarna hajú tél típus sem – őket a bőr- és szemszínük különbözteti meg a nyár típustól. A tél színtípusú nők számára nem ajánlott a világosbarna hajszín, ehelyett előnyösebb, ha a hideg, hamvasszőke, lilásvörös vagy sötétbarna mellett döntenek.
Biztos, ami biztos
Ha valaki nem tudja biztosan meghatározni, hogy milyen színtípusba tartozik, milyen a bőrtónusa, érdemes egy-egy szín (például fehér vagy piros) hűvösebb és melegebb változatát is arcához emelnie, hogy megfigyelje, a melegebb vagy hűvösebb változat közelségétől válik-e üdébbé, élettel telivé az arca és a tekintete.