Cipőápolás télen
Főleg a téli időjárási viszonyok beálltával érdemes nagyobb figyelmet fordítani a lábbelik, bakancsok ápolására. Az alábbiakban néhány hasznos tudnivalót gyűjtöttünk össze a bőrből és szintetikus anyagból készült lábbelik tisztítására, kezelésére, hogy azok kényelmét minél hosszabb ideig élvezhessük.
A hirtelen hőmérséklet-változás, az utakon, járdákon levő sós latyak, a gyakorta nedves talaj jelentősen rövidíti a lábbelik élettartamát – amennyiben azok nincsenek megfelelően gondozva. A bakancsok karbantartásáról számos hasznos információ és tévhit kering, ám amit érdemes szem előtt tartani, hogy anyagától függetlenül mindenik lábbelit ápolni kell. Hogy hogyan és mivel, az elsősorban a lábbeli anyagától függ.
Különböző bőrök, eltérő módszerek
Bár egyre felkapottabb a lábbelik szintetikus anyagokból való előállítása, a téli, túra- vagy munkavédelmi bakancsokat hagyományosan szarvasmarhabőrből készítik. Ezek összetétele az előállítás folyamatától is függ: a fedett bőrtől a préselt velúrbőrön át több formája ismeretes, ennek függvényében a kezelésük is eltérő.
A velúrbőrt kizárólag zselés tisztítószerrel vagy cipősamponnal szabad tisztítani és ápolni, a szilikontartalmú termékek károsíthatják és elsötétíthetik a bőrt, de hasonló hatással vannak más bőrtípusokra is. Használatuk a bőr kiszáradásához, megtöredezéséhez és minőségromláshoz vezet, mivel károsítja annak víztaszító képességét. A szintetikus impregnálószerek használata tehát bőrcipők esetében nem javallott.
Ha tisztításról és ápolásról beszélünk, a fedett bőrlábbeliket a legegyszerűbb kezelni: vakszos krémek, bőrbalzsamok, cipőkrémek, méhviaszos ápolók erre egyaránt alkalmasak. A különleges igényű bőrök esetében (mint amilyenek a hüllőbőr, nubuk vagy barkás nappa) érdemes a specifikusan nekik gyártott kezelőanyagokat választani. A fedett bőrcipők ápolására egy igencsak hatékony házi módszert is ismerünk: az állati zsiradékok közül a juhfaggyú nagyszerű bőrápolónak bizonyul, mely amellett, hogy meggátolja a lábbeli anyagának kiszáradását, vízhatlanná is teszi azt. Ezzel szemben nem alkalmas hasított-, azaz „fordítottbőr” lábbelik kezelésére.
Óvatosan a szintetikus lábbelikkel!
A szintetikus anyagok, a valódi bőrlábbelik rovására ugyan, de egyre elterjedtebbek. Ennek legfőbb oka, hogy jóval olcsóbb előállítási költséggel a bőrrel azonos komfortú, csaknem ugyanolyan tartós lábbelik is készíthetők. Ápolásuk nem igényel komolyabb odafigyelést, és jóval egyszerűbb a bőrlábbelik ápolásánál, mégis van néhány szabály, amit érdemes betartani. Elsősorban ajánlott kerülni a szintetikus anyagból készült cipők vagy bakancsok mosógépben való mosását, függetlenül attól, hogy vízállóak vagy sem. Ugyanis a ruhák tisztításához használt hőfok, a mosószerek és a különféle öblítők nem tesznek jót a ragasztásoknak, de magának az anyagnak sem.
A szintetikus anyagokból készült lábbelik jellemzően attól vízállóak, hogy az összeállítás során bekerül a rétegek közé egy membrán, amely a levegőt valamilyen mértékben átengedi ugyan, de a nedvességet, a vízcseppeket nem. A mosás ennek a membránnak sem tesz jót, ráadásul a vízállóság is csökken az idők során, mert a membrán elvékonyodik. Az ilyen lábbeliket a nem túl gyakori, kézi mosás mellett érdemes a kapható számtalan impregnálószer valamelyikével alaposan befújni, kezelni. Ezek a bevonatok is kopnak a fizikai hatásokra, de néhány használat erejéig hasznos lehet.
A szakszerű tisztításról
A cipőnkre kerülő szennyeződések csökkentik annak légáteresztő képességét, és megakadályozzák az impregnálás hatékony alkalmazását. Bőrcipők esetén a szennyeződéseket először puha kefével, majd tiszta, mosószermentes vízbe áztatott, kicsavart anyagdarabbal kell eltávolítani.
A szintetikus anyagból készült darabokat, ha nagyon sárosak, folyóvíz alatt, körömkefével érdemes tisztítani. Ha belül is koszosak, mindenképp kézzel, kézmosó vagy mosószappannal érdemes kimosni, majd alaposan átöblíteni. Tisztítás és az azt követő impregnálás után a lábbeliket minden esetben szobahőmérsékleten kell szárítani. Az erős hőforrás (tűz, központi fűtés, kályha, üveg mögött vagy közvetlen napfénynek kitéve) káros lehet, mivel a gyorsan megszárított vagy magas hőmérsékletnek kitett bőr megkeményedik és megrepedezik.