Hirdetés

Az illóolajok ereje

Mindenki hallott már az illóolajok, az aromaterápia jótékony hatásairól: frissítenek, energetizálnak, enyhítik a fáradtság érzését, emellett segíthetnek az egészség megőrzésében és betegségek megelőzésében, enyhítésében is. Az illóolajok pozitív hatásairól és szakszerű használatáról szakembert kérdeztünk.

Kovács Andrea
Az illóolajok ereje
Fotó: freepik.com

Az őszi és téli hosszú estéken többet vagyunk otthon, több időnk jut arra, hogy figyeljünk magunkra. Ilyenkor gyertyát gyújtunk, párologtatunk, hogy kellemes illat járja be az otthonunkat, és forró italokat fogyasztunk. Ám a hideg időjárással együtt megérkezik a nátha és meghűlés időszaka is, ezért jó tudni, hogy akárcsak a gyógynövényekből készült teáknak, az illóolajoknak is számos jótékony hatása van, ugyanis a gyógynövények illékony elemeit tartalmazzák, koncentráltabb formában. Frissítő, energetizáló hatással bírnak, enyhítik a fáradtság érzését, emellett az egészség megőrzésében és betegségek megelőzésében vagy enyhítésében is segítségünkre lehetnek.
Lázár Mónika 12 éve foglalkozik esszenciális illóolajokkal, egy népszerű, illóolajokat gyártó cég tanácsadója, emellett táplálkozási tanácsadással is foglalkozik. Beszélgetésünk elején hangsúlyozta: ő nem diagnosztizál és nem gyógyít, az illóolajok használatát pedig elsősorban egészségmegőrzésre ajánlja, vagy a kezelőorvossal egyeztetve, kiegészítő kezelésként és megelőzésként. Egyébként már azzal is támogathatjuk a gyógyulás folyamatát, hogy egy számunkra kellemes illattól jobb hangulatba kerülünk, ami sokat segíthet a szervezet belső, öngyógyító folyamatainak beindításában.
Az illóolajokat alapvetően háromféle módon juttathatjuk a szervezetünkbe: belégzéssel, bőrön keresztül, de egyesek belsőleg is használhatók. Az őszi–téli időszakban alapvetően három területen alkalmazhatók: stimulálás, légzéstámogatás/légutak tisztán tartása, valamint a fáradtság kezelése/jó pihenés biztosítása.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Stimulálás
Aki először használ illóolajat, annak megszokott illatokkal érdemes kezdeni, mint a citrusfélék (vadnarancs, mandarin), amelyek melegítő, hangulatjavító hatással is bírnak. Ősszel ajánlott stimuláló hatásúakat használni, mint például a gyömbér, fahéj, szegfűszeg és kardamom. Általában azon növények illóolajait, amelyeket frissen is fogyasztunk, alkalmazhatjuk belsőleg is, így – ötvenfokosnál nem melegebb – tea, forrócsoki vagy kávé bátran ízesíthető a fűszerek (mag, termés, kéreg) és a citrusfélék héjából készült olajjal. Figyeljünk arra, hogy napi tíz cseppnél ne fogyasszunk többet.
Ízesítéshez csak egészen kis mennyiséget használjunk, és csakis a gyártó által fogyasztásra ajánlott illóolajokból – hívja fel a figyelmet Lázár Mónika. A stimuláló hatásúakat növényi olajjal hígítva tenyérre vagy talpra kenve is alkalmazhatjuk, ugyanis onnan jól felszívódnak, és a véráramba kerülve fejtik ki jótékony hatásukat.

Légzéstámogatás
Az aromaterápia a mentális egészségünket is segíti, hasznos lehet fájdalmak és egyéb tünetek enyhítésére is, ugyanis csökkenti a stresszt, a kellemetlen érzéseket, segíti a keringést és a méreganyagok távozását.
A légutak védelmére általában eukaliptuszt, illetve menta- és fenyőféléket ajánlanak, melyeket többnyire belélegezve juttathatunk a szervezetünkbe. E célra használhatunk mécsest, melyből érdemes magasabb típust választani, hogy ne melegedjen fel túlságosan az olaj, de beruházhatunk ultrahangos párásítóra/aromadiffúzorra is, mely vízzel együtt porlasztja az illóolajat, így jobban szétszórja a szoba levegőjében. Ezeket szellőztetés után érdemes használni, mert az illatmolekulák a friss oxigénmolekulákhoz kapcsolódnak – mutat rá a szakember.
Ha orr- és arcüregünket szeretnénk felmelegíteni, vagy bedugult orrunk váladékozásának megindítása, orrunk tisztítása a cél, használhatunk párologtatótálat. Egy kiskanálnyi sóra cseppentsünk 1-2 csepp levendula-, szibériaifenyő- vagy eukaliptuszolajat, adjuk hozzá egy tál ötvenfokosnál nem melegebb vízhez, keverjük meg, majd fejünket törölközővel letakarva hajoljunk fölé, és inhaláljunk 10-15 percig.
Amikor tombol az influenzaszezon, a kellemetlen tüneteket (mint például az orrdugulás) menta- és eukaliptusz illóolajokkal is enyhíthetjük. Ilyenkor helyileg, bőrön (hátra, mellkasra kenve) szükséges alkalmazni, de fontos, hogy hígítsuk valamilyen hordozóolajjal (kókusz vagy olíva).

Pihentető alváshoz
Az illóolajok azok számára is segítséget nyújthatnak, akik álmatlanságban szenvednek, nehezen alszanak el, vagy éjszaka nyugtalanok. A szakember alváshoz melegítő, nyugtató, tisztító hatású illóolajokat ajánl, mint amilyen a levendula, vadnarancs vagy cédrus. Cseppenthetünk belőlük egyet a párnánk sarkára vagy az ágyneműre, vagy egy deciliter desztillált víz és 4-6 csepp illóolaj keverékéből készíthetünk permetet is, mellyel befújható a párna vagy az ágynemű. Gyermekeknek ajánlott passzív párologtatót készíteni, vagyis cseppentsünk egyet a választott, nyugtató hatású olajból papírzsebkendőre, nemeztárgyra, plüssállatra, filcdarabra.
Mivel ma már szinte mindenhol lehet kapni illóolaj címkével ellátott termékeket, jó elolvasni, hogy valódi növényi kivonatot tartunk-e a kezünkben, vagy valamilyen hígított, esetleg szintetikus anyaggal kevert formáját. Esszenciális illóolajat csak megbízható forrásból érdemes beszerezni, és sem az olajból, sem az ultrahangos párologtatóból nem ajánlott túl olcsót választani – emelte ki Lázár Mónika.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!