A rossz smink évekkel öregít
Egy bizonyos kor után sok nő sminkkel igyekszik korrigálni az öregedéssel járó bőrhibákat, ám egy rosszul elkészített arcfestés éppen hogy kiemeli ezeket. Összegyűjtöttük azokat a rossz sminkelési technikákat, amelyek az arcot fáradtnak, öregnek vagy éppen ápolatlannak mutatják, de akár a mimikánkat is negatívan befolyásolják.
A jó smink ápol és kellőképpen takar, ugyanakkor kiemel és hangsúlyoz, viselőjének önbizalmat ad, kortól függetlenül. Az ötven év felettiek számára azonban a smink nemcsak ezt a célt szolgálja, hanem fiatalosabb, üdébb hatást kölcsönöz – ha helyesen alkalmazzuk! Ám előfordul, hogy rossz sminkelési technikát, nem megfelelő színeket vagy éppen túlzott mennyiségű terméket viszünk fel arcbőrünkre, amivel éppen az ellenkező hatását érjük el annak, amit szeretnénk.
Alább összegyűjtöttük azokat a sminkelési bakikat, amelyeket leggyakrabban elkövetünk.
Vakolathatás
Talán a leggyakoribb hiba, amit elkövethet egy nő sminkeléskor, az, hogy kizárólag a festékek használatára helyezi a hangsúlyt, és közben elfeledkezik arról, hogy nincs jó smink egészséges arcbőr nélkül.
Ötven év felett hatványozottan fontos az arcbőr ápolása és hidratálása, az idősödő bőr nagyobb intenzitású kezelést igényel, mint a fiatal, így a legalapvetőbb hiba, ha sminkelés előtt elmarad a hidratálókrém, ezt követően pedig a sminkalap használata. Utóbbi azért is fontos, mert alkalmazásával a felvitt termékek egyenletesen terülnek el a bőrön, és nem ülnek be a ráncokba.
Az alapozásnál maradva: előnytelen hatást kelt az is, ha a kellő mértékű elfedés reményében túl sok alapozót használunk. A nehéz alapozó vagy a túl vastag réteg kiemeli a ráncokat és finom vonalakat, ezért ajánlott inkább a könnyű, hidratáló összetételű termékek használata. A matt vagy túl világos árnyalatú alapozóval szintén visszás hatást érhetünk el, a teljesen matt alapozók ugyanis szárazzá és élettelen hatásúvá teszik a bőrt.
Az alapozó rögzítése is fontos, ám a púderezést is lehet helytelenül végezni. A túl sok púder például száraz és maszkszerű megjelenést kölcsönöz az arcnak, ezek helyett érdemes áttetsző, könnyű terméket használni. A friss, üde hatást az arc pirosításával tudjuk elérni, ám az idősödő bőr a pirosítótól nem lesz olyan, mint egy pironkodó tinilány arca, ezért ezt is csak mértékkel használjuk. A pirosítót ne az arc közepére, hanem az arccsont alsó részére vagy az alá vigyük fel. A krémes pirosító természetesebbnek hat, ha még nem használtuk, mindenképp érdemes kipróbálni.
A csodálkozó és a goromba
Ha végeztünk az alapozással, jöhetnek a színek – itt is figyeljünk a mennyiségre! A szemöldökök kiemelése ötven év felett is fontos, hiszen keretezi az arcot, ám egyik leggyakoribb hiba, ha túl sötét vagy erősen kontúrozott szemöldököt festünk. A sötétre rajzolt szemöldök kemény és természetellenes hatást kelt, ezért inkább a világos árnyalatokkal érdemes kísérletezni, melyek közel állnak eredeti hajszínünkhöz. Ajánlott finom, tollszerű mozdulatokkal kitölteni a hiányos szemöldököt, és kerüljük a túlzott elvékonyítást is, maradjunk inkább a természetesebb, dúsabb, de ápolt forma mellett.
„Fáradtnak tűnsz”
Ahogy a szemöldök kiemelésekor, úgy szemhéj festésekor sem előnyös a túl sok vagy túl sötét árnyalatok használata. A fekete szemhéjpúder és tus öregítheti a tekintetet, érdemes helyette a lágyabb barna vagy szürke árnyalatokkal játszani. Egy bizonyos kor után a csillogó szemhéjpúderek alkalmazása kiemelheti a ráncokat. Nem ajánlott ugyanakkor a szem alsó részét sem kontúrozni, ugyanis a vastag vagy sötét szemceruzavonal fáradt hatást kelthet, ezért inkább csak a felső szemhéjunkat színezzük.
Hidratáltan, természetesen
A sminkelés utolsó fázisa az ajkak kiemelése. Az érett bőrű ajkak könnyebben kiszáradnak, így ezek esetében is vétek elhanyagolni a hidratálását, rúzsozás előtt mindig használjunk jó minőségű ajakbalzsamot. A sötét vagy matt rúzsárnyalatok idősebb korban vékonyabbnak és öregebbnek mutatják az ajkakat.
Egy jó smink elkészítésével bármilyen korban felfrissíthetjük és kellemesebbé tehetjük a megjelenésünket, amire ráadásul nem is kell sok időt, energiát vagy pénzt fordítani, elég, ha bőrtípusunknak megfelelő termékeket használunk, és elsajátítjuk a helyes technikákat.