Hirdetés

Nem lesz kibúvó

Az online átláthatóság megkönnyíti az adóhatóság dolgát, ezt a célt szolgálja az elektronikus számlázás is, ami a digitális világban járatlanoknak problémát jelenthet, viszont a biztonságot növeli. Április elsejétől – és ez nem tréfa – komoly büntetéseket szabhatnak ki a hatóságok az elektronikus számlázás elmaradása miatt.

Létai Tibor
Becsült olvasási idő: 3 perc
Nem lesz kibúvó
Az adóhatóság ügyfélkapuja. Átláthatóság Fotó: Veres Nándor

Ez év januárjától minden típusú vállalkozás számára – legyen az kereskedelmi társaság, egyéni vállalkozás (PFA, II), családi vállalkozás (IF), függetlenül attól, hogy áfaköteles-e, vagy sem – kötelezővé vált a digitális számlázás, viszont áprilisig van egy átmeneti időszak, amit technikai okok miatt a kormány esetleg kitolhat, de ennek nem sok a valószínűsége, mert az Országos Adóhatóság (ANAF) rendszerének számtalan kezdetleges hibájának jelentős részét már javították – hangoztatta Szi­lágyi István közgazdász a Csíki Vállalkozók Egyesülete által szervezett rendezvényen.  A digitalizáció nem most kezdődött az adóhatóságnál. Már évek óta erre törekednek, többek között 2022-ben vezették be az úgynevezett virtuális privát teret (SPV – Spațiul Privat Virtual), ami egyfajta ügyfélkapu, az e-számlázást és e-fuvart a tavaly, az e-zárjegyet autókra pedig az idén. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Amennyiben egy vállalkozás terméket értékesít vagy szolgáltatást nyújt egy másik vállalkozásnak vagy közintézménynek, elektronikus számlát kell kiállítania, ami részleteiben semmiben sem különbözik az eddig ismert papíralapú számlától, viszont nagyon nehéz az átállás a digitális rendszert és a román nyelvet kevésbé ismerőknek. Mint megtudtuk, az e-számlázáshoz szükséges az elektronikus aláírás, az ANAF-kapcsolat létrehozása (SPV), valamint egy internetes felület, amely révén elküldhető a kiállított számla. Több ilyen felület is van, például az Oblio, de a román nyelvvel nehezen boldogulóknak elérhető az Ebillio is, aminek nagy előnye, hogy magyarul is tud.
Az elektronikus aláírás is kétféle. Token- és felhőalapú – utóbbié lesz a jövő, de egyelőre a MacBooknál és a Mozilla böngészőben nem ajánlják a használatát. Az elekt­ronikus aláírás beszerzése szolgáltatókon – Cer­sign, Di­gi­sign, Transsped, Cert­di­gi­tal – keresztül történik, ami költséggel jár. 
A könyvelőknek fontos szerepe lesz, főleg a kis cégek esetében, mert meg kell tanítaniuk a vállalkozókat a digitális rendszer használatára, a vállalkozók meg kell tanulják a folyamatokat, „mert nincs visszaút”, a biztonság és az átláthatóság érdekében, ez lesz a jövő, ezért ezen eljárásokat mindenkinek el kell sajátítania, aki az üzleti életben boldogulni akar.
Érdeklődésünkre a közgazdász elmondta: az e-számla annyiban más, mint papíralapú elődje, hogy elek­tro­ni­kus felületen kell eljut­tat­ni az adóhatósághoz. A kitöltendő információk ugyanazok, mint a hagyományos számlán szereplők.
Április elsejétől a hatóságok büntetnek, amennyiben nem állítanak ki e-számlát a vállalkozók, ugyanakkor július egytől az e-számla válik eredetivé, adóellenőrzéseknél is azt fogják kérni. Az állam részéről ennek a fajta számlázásnak számos előnye van, mert nemcsak összesítést kap, hanem a számlák részleteit is időben megkapja, így nemcsak hamarabb, hanem szélesebb körben is tudja a gazdaságot monitorozni. Ugyanakkor a vállalkozóknak is pozitív változást hoz a rendszer bevezetése, „az első nehéz időszak után mindenki érezni fogja előnyeit”. Az első e-számla megírása nehéz, amíg kiállítója el nem sajátítja a kitöltés lépéseit, de némi gyakorlatot szerezve már könnyebbséget jelent használata, nem kell minden adatot újra meg újra kitölteni.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!