Hirdetés

Itt a baksis, hol a baksis?

A közbeszédben baksisnak, csubuknak, jattnak, hivatalosan szervizdíjnak is nevezik a vendéglátóiparban a borravalót, amit január elsejétől rendeletben szabályoztak. A jogszabály értelmében a vendéglátó egységek ügyfelei által hagyott borravalót fel kell tüntetni a nyugtán, tehát adóköteles.

Létai Tibor
Becsült olvasási idő: 3 perc
Itt a baksis, hol a baksis?
Kártyával fizető vendég. Elektronikus borravaló Fotó: Hodgyai István

A vendéglátóipari egységekben idén januártól a borravalót kétféleképpen lehet feltüntetni a nyugtán a vendég kérésének megfelelően: fix összegként vagy pedig a fogyasztás összegéhez mérten, százalékban. Minderről Szőcs Levente, egy pénztárgép-forgalmazó vállalkozás munkatársa beszélt lapunk érdeklődésére. Kifejtette: az alkalmazottak borravalóból származó jövedelme béren kívüli jövedelemnek számít, ezért jövedelemadó-köteles lesz, 10 százalékos személyi jövedelemadót vetnek ki rá. A pénztárgépek átprogramozása még ez év elején megtörtént. Az átállással nem volt probléma, a cégek jöttek, kérték a rendszer frissítését, ugyanis ott, ahol van számítógépes rendszer, csupán programfrissítésre volt csak szükség. Egyéb pénztárgépek esetében a számlán külön termékként kezelik a borravalót.

A szabályozás a valós életben egyébként kínos pillanatokat okozhat mind a felszolgálóknak, mind a fogyasztóknak egyaránt. Fogyasztás után első lépésben a vendég megkapja az úgynevezett pincérblokkot, ahol kiválaszthatja, milyen formában kíván jattot adni, de akár el is utasíthatja azt. Ha a borravaló mellett dönt, választhat egy fix összeget, vagy akár a fogyasztás 10, maximum 15 százalékát is felajánlhatja, amit fel kell tüntessen a blokkon, ezt követően a blokk adatait beviszik a pénztárgépbe, majd a borravaló összegét is megjelenítve kiállítják a végleges nyugtát.

A borravalóval kapcsolatos új szabályozásról a lapunk által megkérdezett vendéglősök egyöntetűen azt nyilatkozták, hogy nincsenek megelégedve a január elsején bevezetett szabályozással.

– Az igazat mondjam?” – tette fel a kérdést egyikőjük, majd rögtön válaszolt is: – Nem működik a rendszer, és nem is lesz életképes. Minden a rég megszokott kerékvágásban fog zajlani.

Megjegyezte, hogy erre már rájöttek a szabályozás megalkotói is.

Ugyanakkor a tapasztalat azt mutatja, hogy a kliensek mintha több baksist hagynának a felszolgálóknak, mert úgy gondolják, megérdemlik a pluszpénzt, hisz mindent megtesznek a vendégekért. A pénztárblokkon a borravaló lehetőségét jelző rubrikát kihúzzák, jelezve, hogy nem kívánnak baksist adni, viszont a készpénzt az asztalon hagyják.

Válaszadóink szerint mindenkinek kellemetlen a helyzet, a kuncsaftnak is és a kiszolgálónak is, akik joggal úgy érezhetik, mintha koldulnának. Ráadásul minden hasonló átállás – év elején az új szabályozás alkalmazása érdekében a pénztárgépeket kellett átprogramozni – a vállalkozóknak többletkiadást jelent, hamarosan pedig újabb szabályozás jön, ugyanis a számlán és étlapokon a felszolgált ételek kalóriamennyiségét is fel kell majd tüntetni.

– Újabb cécó, aminek a költségeit a cégekre hárítják – vélik, megjegyezve, hogy sokan alig élték túl a koronavírus-járvány időszakát, máris nehezítik a működésüket mindenféle rendelettel.

Mindent elfogadnak, amit adnak, hajvágás után sepregetéssel is kifejezheti elégedettségét a kliens – viccelődött a kérdésre válaszolva az egyik fodrász, ebben a szakmában ugyancsak megszokott a borravaló. Ugyanakkor megtudtuk, hogy a szolgáltatás fix összegű, és a számlát is aszerint állítják ki, nem tüntetik fel az esetleges csubukot. Ugyanígy zajlik a gyorséttermekben is, ahol a pénztárnál fizetnek az ügyfelek a szolgáltatásért meghatározott összeget. Nem kell feltüntetni a csubukot. Az esetlegesen a pulton hagyott aprópénz más kategória.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!