Hirdetés

Iohannis: az új kormány dönt majd az elnökválasztási fordulók új időpontjairól

Az új kormány feladata lesz megszabni az elnökválasztás új időpontjait – szögezte le péntek este Klaus Iohannis.

Hírszerkesztő: Molnár Raymond
Iohannis: az új kormány dönt majd az elnökválasztási fordulók új időpontjairól
Fotó: Klaus Iohannis/Facebook

Az államfő a Cotroceni-palotában adott nyilatkozatában elmondta, miután az alkotmánybíróság hitelesíti a nemrég lezajlott parlamenti választások eredményét, összehívják az új parlamentet, majd elkezdődnek a kormányalakítási tárgyalások. „Az új kormány majd megszabja az elnökválasztási fordulók új időpontjait” – idézi az Agerpres hírügynökség az elnököt.

Korábban Iohannis leszögezte, hogy az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági döntés kötelező érvényű, és mindenkinek alá kell vetnie magát.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Az alkotmánybíróság egyhangúlag elfogadott pénteki határozatában törölte az elnökválasztás időpontjára vonatkozó 2024/756-os kormányhatározat, illetve az elnökválasztás menetrendjére vonatkozó 2024/1061-es kormányhatározat alapján lebonyolított teljes választási folyamatot. A testület döntése nyomán az első elnökválasztási forduló eredménye érvénytelen, és nulláról kell kezdeni a választási folyamatot.

Klaus Iohannis azt is kijelentette, hogy Románia stabil, erős és biztonságos ország. Hozzátette, mandátuma utolsó napjáig dolgozni fog azért, hogy Románia szabad, demokratikus, modern, biztonságos és Európa-barát ország maradjon. „A befektetőknek, a pénzpiacoknak, az Európai Uniónak mondom: Románia biztonságos, erős, Európa-barát ország, és az is marad. A NATO-nak mondom: Románia megbízható szövetséges marad. Fontos, hogy mindenki tudja: Románia nincs bajban” – fogalmazott. Korábban Iohannis bejelentette, hogy az újonnan megválasztott elnök hivatalba lépéséig tisztségben marad.

Iohannis elmondása szerint az elnökválasztás első fordulója után először telefonon kapott jelentéseket a hírszerző szolgálatoktól, amelyek arra utaltak, hogy „furcsa” dolgok történnek. Ezek alapján mélyreható ellenőrzéseket rendelt el. Röviddel ezután megkapta az írásbeli tájékoztatást is, ami annyira aggasztó volt, hogy összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot (CSAT). Ezen az ülésen négy intézmény ismertette adatait: a Román Hírszerző Szolgálat, a Külügyi Hírszerző Szolgálat, a Különleges Távközlési Szolgálat és a Belügyminisztérium. Az általuk bemutatott információk ma már nyilvánosak – idézte fel Iohannis. Beszámolója szerint a Legfelsőbb Védelmi Tanács súlyosnak találta a helyzetet. Mint kiderült, az egyik jelölt népszerűsítése a kampánycsend idején – a választásokat megelőző szombaton és a választások vasárnapján – is folytatódott, ami sérti a választási törvényt – magyarázta az államfő.

Azt is elmondta, hogy ugyanaz az elnökjelölt azt nyilatkozta, nulla lejbe került a kampánya, holott rendkívül gondosan kidolgozott népszerűsítésben volt része. Ráadásul a titkosszolgálatok szerint ezt a kampányt egy olyan országból finanszírozták, amely „idegen Románia érdekeitől” – fogalmazott az államfő. Továbbmenve felidézte, hogy civil szervezetek jelentős csoportja kérte tőle a CSAT ülésén ismertetett információk titkosításának feloldását. Így – a dokumentumokat kiállító intézményekkel folytatott egyeztetések nyomán – ezek nyilvánosságra hozataláról döntöttek. Hozzátette, hogy a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak nem áll hatáskörében beleszólni a választások menetébe; ez a hatóság a kialakult helyzet nemzetbiztonságra gyakorolt hatására hívta fel a figyelmet, mivel külső, illegális támogatást kapott az egyik jelölt választási kampánya.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!