Hirdetés

Folyamatosan dráguló biztosítások

A hét végétől nem érvényes az Euroins társaságnál kötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás. Az országos garanciaalap vezetője szerint, noha figyelnek a piac stabilitására, de a csődbe ment cég szerződéseiből származó visszaigényléseket nem fizették ki egyelőre.

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 9 perc
Folyamatosan dráguló biztosítások
Autóbaleset. Hangsúlyosabb malus-bonus rendszer Fotó: Illusztráció. Székelyudvarhelyi Rendőrség

Valentin Ionescu, a Román Állami Biztosítási Garanciaalap vezetője a múlt héten figyelmeztette a biztosítással rendelkezőket, hogy azok a járműtulajdonosok, akik az Euroins társaságnál kötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással rendelkeznek, keressenek új biztosítót és kössenek új biztosítást, ugyanis ezek a szerződések december 7-én lejárnak. Tehát az Euroinsnél kötött biztosítási szerződések még két napig érvényesek, kivéve a garanciális biztosítási szerződéseket, amelyek 2024. február 5-én járnak le. Mint korábban beszámoltunk, a fenti időpontig lehet felmondani a biztosítási szerződéseket. A szerződéseket az Euroins Rt.-nél kell felmondani, a díjkülönbözetet az országos garanciaalaptól lehet igényelni. 

Stabil a biztosítópiac? 

Az Országos Garanciaalap (román rövidítése ASF) igazgatója hangsúlyozta, nap mint nap figyelemmel kísérik a jelenleg kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással foglalkozó nyolc biztosító piaci részesedésének alakulását annak érdekében, hogy ezek a piaci részesedések a fizetőképesség szempontjából fenntarthatók legyenek. Számos intézkedést hoztak annak érdekében, hogy a biztosítási piac stabil és működőképes maradjon. Ugyanakkor a biztosítók és a közvetítők informatikai rendszerét is ellenőrizték, akár felügyelet, akár ellenőrzések révén.
Salamon Zsolt csíkszeredai biztosítási bróker szerint a biztosítási díjak az elmúlt hónapokban gyakorlatilag napról napra emelkedtek. 

– A biztosítási piac jelenleg stabil, de ne feledjük, Romániáról van szó. Igazából addig marad stabil, amíg van rá a politikum részéről akarat

– jegyezte meg Salamon.
A díjak kapcsán megjegyezte: nem feltétlenül a bebukott biztosítótársaság az oka a biztosítási díjak növekedésének, ennél jóval összetettebb a kérdés, több szempont érvényesül, amelyek meghatározzák, hogy ki mennyit kell fizessen a megkötött biztosításért. 
Valentin Ionescu korábban arról is beszélt, hogy december 7-ét követően a biztosítási rendszer stabil kell maradjon. Továbbra is szükség van arra, hogy több biztosító lépjen be a piacra és értékesítsen kötelező felelősségbiztosítást a kereslet és a kínálat kiegyensúlyozása érdekében. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Jövőre súlyosabb szankciók a balesetet okozóknak

Az ASF-vezér kitért a pontrendszert érintő változásokra is: a malus-bonus rendszer 2024-ben bekövetkező változása miatt egyes járművezetők többet fognak fizetni a gépjármű-felelősségbiztosítási szerződésükért. A növekedés mértéke némely esetben akár nyolcvan százalék is lehet. Az ok: a garanciaalap szigorúbb büntetéseket szab meg a balesetet okozó járművezetőkkel szemben. Ezzel szemben a balesetmentes járművezetők kedvezményt kapnak. Jelenleg nyolc bonus és nyolc malus kategória létezik. Tehát, ha személyi sérüléssel járó közúti baleset történik, akkor a malus-bonus rendszer csökkenésének maximálisnak kell lennie. Nyolc kategóriát kell csökkenteni, vagyis B8-tól egészen B0-ig vagy a B0-tól a malus 8-ig, vagy éppen ki melyik kategóriába volt besorolva. 

– Nem normális, hogy miközben egyre költségesebb a balesetek során keletkezett károk rendezése, változatlan maradjon a büntetés a könnyű és a súlyos balesetnél. Az a sofőr, aki szabályosan fog vezetni a forgalomban, maximális bonusszal, akár ötvenszázalékos kedvezményt is kaphat

– közölte Valentin Ionescu.
Salamon Zsolt megjegyezte: a nagyobb gond az, hogy nyugati autókat biztosítanak kelet-európai befizetések mellett, viszont a jelek szerint a biztosítási díjak is rohamosan emelkednek. 

Előzmények és a visszaigénylések kifizetése 

Mint ismert, az állami biztosítási garanciaalap tanácsa márciusban úgy döntött, hogy visszavonja az Euroins Romania működési engedélyét, és egyben fizetésképtelennek nyilvánította a társaságot, mivel 2,2 milliárd lejes szavatolótőke-hiányt – a szavatoló tőke korrigált tőkeérték, amely az adott pénzintézet saját tőkéjének és az alárendelt kölcsöntőke összege. A szavatoló tőke értéke megmutatja, hogy egy esetleges csőd vagy felszámolás esetén mekkora vagyon áll rendelkezésre a hitelezők, betétesek kifizetésére – és 1,75 milliárd lejes minimális tőkehiányt állapított meg. A csődeljárás bejelentésekor körülbelül nyolcszázezer szerződést kellett volna újrakötni.
A csíkszeredai biztosítási alkusz a nyolcszázezer szerződés kapcsán kifejtette: ezek közül még nem biztos, hogy mindenki benyújtotta visszaigénylési kérelmét az országos garanciaalaphoz. 

– Szeretnek egyesek mindent az utolsó pillanat­ban elrendezni, viszont egye­lőre azok a személyek, akik a fennmaradt összeg visszaigénylésére vonatkozó kérelmet benyújtották, még azoknak sem utalt az ASF. Az országos garanciaalap pontos dátumot sem határozott meg, hogy mikor kezdődik a visszaigénylések kifizetése

– hívta fel a figyelmet a bróker. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!