Bár az álláskeresők körében nagyon népszerűek, csökkenőben van a távmunkahelyek száma
Csökkent az elmúlt egy évben a munkaerőpiacon meghirdetett távmunkahelyek (home office) száma, miután a 2020–2022-es időszakban látványosan nőtt, az egy év alatt meghirdetett állások több mint 10 százalékát téve ki – derül ki egy munkaközvetítő platform elemzéséből.
Az eJobs csütörtöki közleménye, amelyet az Agerpres hírüngyökség szemlézett szerint 2023-tól kezdődően a munkáltatók már az irodai jelenlétet feltételező, illetve a hibrid (távmunka + legalább három nap irodában végzett munka) munkavégzést részesítették előnyben a teljes mértékű távmunka helyett. Idén pedig már csupán a 4,3 százalékát tették ki a távmunkás álláshirdetések a platformon közvetített állásoknak, ami mintegy tízezer ilyen álláshelyet jelent.
„A távmunka már nem feltétlenül munkaerőpiaci szabály, hanem inkább egy olyan előny, amelyet egyre kevesebb munkáltató kínál, annak ellenére, hogy
minden felmérés azt mutatja, hogy a jelöltek nagyon is szeretnék, ha lehetőségük lenne távmunkára vagy hibrid munkavégzésre, és egyes esetekben ez a fő szempont a munkahely kiválasztásakor.
Ugyanakkor, miközben
a munkáltatók azt szeretnék, hogy minél több alkalmazottjuk az irodából dolgozzon, ne pedig otthonról, a távmunkát hirdető állásokra benyújtott jelentkezések száma jelentősen nőtt, jelenleg a pályázatok 13,7 százalékát teszik ki
– nyilatkozta a közlemény szerint Roxana Drăghici, az eJobs értékesítési igazgatója.
Az év első kilenc hónapjában a platformon közzétett állásokra beérkezett több mint nyolcmillió pályázatból 1,2 milliót a távmunkát hirdető állásokra, 6,9 milliót a belföldi, irodai jelenlétet feltételező munkahelyekre, 115 ezret pedig külföldi állásokra nyújtottak be.
Drăghici felhívta a figyelmet arra is, hogy a munkaközvetítő platformon idén megjelent állások 4,3 százaléka szólt külföldre, de a pályázatok mindössze 1,4 százaléka irányult ezekre a munkahelyekre, míg a távmunkát hirdető állások esetében ez pont fordítva van: a pályázatok száma háromszor nagyobb az állások számánál.
Utóbbiak leginkább a diszpécser szolgáltatói ágazatban, az IT-szektorban és a biztosítások ágazatában jelennek meg.
Az eJobs értékesítési igazgatója szerint ugyanakkor az is megfigyelhető, hogy minél nagyobb szakmai tapasztalatot feltételez a meghirdetett állás, annál kisebb a munkáltatók hajlandósága a távmunka elfogadására.
Az eJobs platformon jelenleg 26 ezer állást lehet megpályázni, amelyek közül 1100 szól távmunkára.