Alkotmányos a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezet
Az alkotmánybíróság elnöke szerdán kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvény elfogadtatásának eljárása, azaz a parlament előtti kormányzati felelősségvállalás megfelelt az alkotmány követelményeinek és az alkotmánybírósági esetjognak.
Marian Enache tájékoztatása szerint a bírák megállapították, hogy a parlament nem lépte túl a mérlegelési jogkörét a pénzügyi és adóügyi kérdésekben a normakontroll kérelmezői által kifogásolt törvénycikkek elfogadásakor. Ezért az alkotmánybíróság többségi szavazással elutasította az ellenzéki pártok beadványát, és alkotmányosnak nyilvánította a törvényt – idézi a testület elnökét az Agerpres hírügynökség.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szóvivője, Ionuţ Moşteanu szeptember végén bejelentette, hogy pártja megtámadta az alkotmánybíróságon a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetet, amelyért a kormány felelősséget vállalt a parlamentben. A beadványt a Jobboldal Ereje törvényhozói mellett a Nemzeti Liberális Párt (PNL) frakcióinak két tagja is aláírta.
A szóvivő elmondta, hogy a beadvány 46 oldalon keresztül sorolja az összesen 13 alkotmányellenesnek vélt törvénycikkelyt. Közlése szerint aláírói többek között a tervezet elfogadásának módját kifogásolják. Szerintük a tervezetet nem lett volna szabad parlament előtti felelősségvállalással elfogadtatni, mert a jogszabályjavaslat nem egységes, 22 törvényt módosít, így az azonnali alkalmazásának alkotmányos feltétele nem teljesült. Ráadásul bizonyos intézkedések október elsejétől, mások január elsejétől vagy 2025-től lépnek hatályba – részletezte Moşteanu, emlékeztetve arra, hogy korábban az alkotmánybíróság hasonló okokból utasított már el törvényeket.
Hozzátette, hogy a kormány tervezete sérti a jogbiztonság elvét, mert az előírásai nem egyértelműek és kiszámíthatóak. Elmagyarázta, hogy az alkotmánybíróság döntéséig az intézkedéscsomag nem léphet hatályba.