Hirdetés

A mellrák bármely életkorban megjelenhet, a leggyakrabban azonban az 50–69 év közötti korosztályban fordul elő

A mellrák bármely életkorban megjelenhet a nőknél, még kockázati tényezők hiányában is, a legtöbb eset azonban az 50 és 60 év közötti korosztálynál fordul elő – mutattak rá hétfőn az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői.

Hírszerkesztő: Molnár Raymond
A mellrák bármely életkorban megjelenhet, a leggyakrabban azonban az 50–69 év közötti korosztályban fordul elő
Képünk illusztráció Fotó: Székelyudvarhelyi Városi Kórház

A mellrák tudatosításának nemzetközi hónapja (október) alkalmából közzétett statisztikai adatok szerint az európai esetek mintegy 11,43 százalékát 44 év alatti nőknél diagnosztizálják, 54 százalékát a 45–69 év közötti korosztálynál, a fennmaradó részt pedig az ennél idősebb nőknél.

Az INSP közleménye szerint, amelyet az Agerpres hírügynökség szemlézett, a nem, az életkor, az elhízás, az alkoholfogyasztás, a betegség családban való előfordulása, a sugárterhelésnek való kitettség, a menstruáció kezdetekor és az első terhességkor betöltött életkor, a dohányzás és a menopauza utáni hormonterápia mind olyan tényezők, amelyek növelhetik a betegség kialakulásának kockázatát.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

A mellrák, akárcsak több más ráktípus előfordulása, az életkor előrehaladtával nő, mivel a sejtjavító mechanizmusok általában kevésbé hatékonyak, ahogy az ember öregszik – állítják a szakemberek.

Az Európai Rákinformációs Rendszer (ECIS) adatai szerint

Romániában 2022-ben 12 685 új mellrákesetet és 3877 mellrák miatti elhalálozást regisztráltak.

Az Egészségügyi Világszervezet 50 és 69 év közötti nőknek mammográfiás vizsgálattal történő mellrákszűrését ajánlja, mivel ebben a korosztályban a leggyakoribb a betegség előfordulása.

A mellrák tudatosítását célzó kampány arra bátorítja a 40 év fölötti nőket, hogy beszéljenek orvosaikkal az őket leginkább veszélyeztető kockázati tényezőkről.

A szakértők szerint az Európai Rákellenes Terv ajánlásainak betartásával csökkenthető a megbetegedés kockázata, és lakossági szinten a rákos megbetegedések több mint 40 százaléka megelőzhető lenne.

Az ajánlások a következők:

* ne dohányozzanak, a lakásban ne legyen cigarettafüst;
* ügyeljenek az egészséges testsúly megtartására;
* korlátozzák az alkoholfogyasztást;
* vegyék figyelembe, hogy a csecsemő szoptatása csökkenti a mellrák kockázatát;
* folytassanak aktív életmódot;
* kerüljék a sugárzásoknak való kitettséget;
* vegyenek részt a rákszűréseken.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!