Hetvenöt éve látogatott Székelyföldre Horthy Miklós
Kitörő lelkesedés, felzászlózott városok, népviseletbe öltözött lakosok várták 75 évvel ezelőtt, 1940. október 7-8-án a kormányzópárt Csík-, Gyergyó- és Udvarhelyszéken. A látogatás órái elröppentek, és az emlékeket kiszínezte az idő, Horthy Miklóst fehér lóra ültette, sőt a látogatás időpontját is átköltöztette pünkösdre. Mi ezúttal megpróbáljuk a levéltár, a korabeli sajtó és az emlékezet alapján felidézni ezeket a napokat.
[gallery link="file" columns="2" ids="13527,13526"]
1940. szeptember 11-e, a magyar hadsereg bevonulását követően igencsak megélénkült a székelyföldi „forgalom”. A visszacsatolt országrészekre több katonai és civil vezető is ellátogatott, annak ellenére, hogy az emlékezők és a fényképek is leginkább Horthy Miklósnak és feleségének az alakját őrizték meg. Az első napokban érkezett például Imrédy Béla korábbi miniszterelnök, de Teleki Pál miniszterelnökre sem kellett sokat várni: már 1940. szeptember 21-én eljutott Csíkszeredába.
Teleki Pál a székelyeknél
Teleki Pál látogatása sokkal kisebb csinnadrattával zajlott, mint a kormányzópáré. A Csíki Néplap rövidhírben közölte, hogy a vonatállomás egyik termében találkozott a város és a megye elöljáróival szeptember 21-én Teleki Pál, a Csíki Lapok pedig jókora késéssel, az 1940. október 6-i számában írt a miniszterelnöki látogatásról. A cikk szerint „Mult vasárnap előkelő vendége volt a csiksomlyói kegytemplomnak: Magyarország miniszterelnöke kereste fel a »Székelyek Menedékét«, »Magyarok Nagyasszonyát«. […] Imádságos lélekkel érintette meg Szűz Mária lábát, majd kiséretével kivonult a templomból, az ismételten sorfalat alkotó hivő sereg néma, de annál beszédesebb tisztelet nyilvánítása és ünneplése mellett.” A lap szerint ezután a „miniszterelnök gépkocsiba szállt és Székelyudvarhely felé vette útját.” (Csíki Lapok, 1940. október 6.)
Azt, hogy a két lap ugyanarról a látogatásról írt-e, nem sikerült kideríteni, a levéltárban találtam viszont néhány dokumentumot, amely a szeptember 21-i látogatás tényét megerősíti. Az egyik szeptember 20-i keltezésű irat (RNLHMH – Románia Nemzeti Levéltárának Hargita Megyei Hivatala, F 7 Csík vármegye levéltára – Alispáni iratok – 4. számú leltár, 33/1940. sz. lap), amelyet Éder Elemér városparancsnok látott el kézjegyével, arról szól, hogy a „csikszeredai állomás épületében, annak jobb szárnyában, fogadásra alkalmas terem rendelkezésre áll”. Szintén levéltári dokumentumokból tudom, hogy a rövid találkozón többek között szó esett a városi villanytelep bővítéséről, a vágóhíd befejezéséről, a város főútvonalainak és a járdaépítésnek a befejezéséről és egy hosszú lejáratú kamatmentes kölcsönről is, amelyre a miniszterelnök ígéretet tett.
Horthy Miklós kormányzó látogatására vonatkozóan a csíkszeredai levéltárban, az alispáni iratok között nem találtam semmilyen dokumentumot, így azt sem tudtam kideríteni, hogy véletlen egybeesés volt-e az Ezer Székely Leány Napja első (és egyetlen) magyar világbeli megszervezése, valamint a Horthy-látogatás, vagy eleve a kormányzópár bejelentkezése miatt tartották ezen a napon (és nem Sarlós Boldogasszony ünnepén) a leánynapot. Sőt, Csíkban a helyi sajtó sem harangozta be az érkezést, csak az Ezer Székely Leány Napra hívta viseletben a környék apraját-nagyját, más csatornákon viszont értesült a lakosság a látogatásról, hiszen október 8-ára ezrek érkeztek Csíkszeredába és Csíksomlyóra a köszöntésre.
Az első nap
A kormányzó és kísérete tulajdonképpen két napot időzött Székelyföldön, és ez idő alatt kétszer fordult meg Csíkszeredában. A látogatásról eléggé aprólékosan beszámolt a Csíki Lapok 1940. október 13-i száma (a Csíki Néplap szűkszavúbban foglalta össze). A beszámoló alapján próbáljuk rekonstruálni ezt a két napot.
Október 7-én a székely körvasúton, különvonattal a kormányzópár előbb Gyergyószentmiklósra érkezett, ahol a „város állomása és környéke leirhatatlan szinben pompázott” és ahol „egyházi, katonai és polgári előkelőségekkel az élen László Dezső dr. képviselő, Csíkmegye szakelőadója üdvözölte”. Ezután László Ignác főesperes a papság, Kercsó Balázs a gazdatársadalom és dr. Csiki Jánosné a gyergyói székely anyák nevében köszöntötte „a főméltóságu párt”, majd Horthy Miklós „a gyergyói székely falvak kiküldötteivel hosszasan, közvetlenül elbeszélgetett”.
A különvonat ezután az előre meghatározott időben folytatta útját Csíkszeredába, miközben az útba eső állomásokon egyre nagyobb tömegek köszöntötték az érkezőket. Csíkszeredába a lap szerint du. 3 óra tájban futott be, és ezúttal csak öt percig időzött. Ez idő alatt Fodor Nina havasigyopár-csokrot, Bethlen Kata grófnő pedig két kislány kíséretében székely szőttest nyújtott át a Főméltóságú Asszonynak. „A Kormányzó ur megkérdezte: Nekem nem hoztak harisnyát?!”
Az állomási jelenetet dr. Nagy András is hasonlóképpen írta le, tőle tudjuk, hogy a két kislány Kozán Irén és Vámszer Márta volt, és azt is, hogy a vonatra Szopos Mária helybeli szabónő is felszállt, hogy „este még testhez igazíthassa a ruhát”.
A különvonat a Csíki Lapok beszámolója szerint ezután Sepsiszentgyörgyre indult, majd az esti szürkületben visszatért Tusnádfürdőre.
A tusnádfürdői látogatásról néhány fotót dr. Csedő Csaba őriz, ezeken ugyanis a kormányzópár a volt polgármester nagyszüleinek, Székely Lajos alcsíki főjegyzőnek és Székelyné Bartha Juliánnának társaságában látható.
– A nagyszüleim rejtegették ezeket a képeket – mondta dr. Csedő Csaba. – A háború utáni világban erről nem lehetett beszélni, így sajnos nem tudok a látogatás részleteiről.
A kormányzói pár az újság szerint a különvonatban töltötte az éjszakát, majd másnap reggel, rövid sétájuk után visszatértek Csíkszeredába. Elképzelhető, hogy Gáll Béla fényképész felvételei részben este, részben a reggeli sétán készültek. Az egyik fényképen Horthyné már székely ruhában van, mögötte pedig a vonatablakban Székelyné látható.
Csíkszeredában és Csíksomlyón
„A csikszeredai állomástól, Csiksomlyóig az uttest két oldalán katona-kordon mellett székelyek állottak sorfalat. A szőnyeggel borított állomáson hatalmas embergyürü szorongott az épület és a diszkapu körül, amikor megérkezett a Kormányzó ur vonata. A tömegen leirhatlan lelkesedés vett erőt. Zúgott az éljen, az ünneplés. Egeket ostromolt a lelkesedés, mikor a Főméltóságu asszony a tegnap átnyujtott székely szőttesben lépett a Kormányzó ur mellé. Ekkora megtiszteltetésre nem gondoltak a székelyek” – számolt be a Csíki Lapok a korszak szellemében fogant cikkben, majd hosszú részleteket idézett a köszöntőbeszédekből. Mi ezúttal csak felsoroljuk a szónokokat: Bíró Ferenc főesperes, dr. Ábrahám József ügyvéd, Adorján Ferenc csíkmenasági birtokos beszéde után a hölgyek mutatkoztak be
dr. Györgypál Domokosné vezetésével, majd a Horthy-házaspár gépkocsival Csíksomlyóra indult.
Megjegyzem, hogy a borzsovai Szakács Balázst sokan Horthy „szolnokának” tartották, s ezért arra gondoltam, hogy ő is beszédet mondott a fogadáson, ám fia, a 91. éves Szakács Zoltán szerint, az édesapja valóban jelen volt, de esetleg üdvözölés s egy kézszorítás lehetett, akkor beszédet nem mondott. – Azért tartják Horthy szolnokának – adott magyarázatot Szakács Zoltán –, mert az Imrédy Párt elnöke volt Csík megyében, és egyszer az Országházban is beszédet mondott.
A Horthy-látogatást illetően a Csíksomlyóra indulástól a legeltérőbbek a visszaemlékezések: van, aki esküdni merne, hogy a kormányzó székely ruhát viselt (a fotókon nem így látszik), van, aki azt állítja, hogy fehér lovon vonult, megint mások azt mondják, hogy Horthyné a Stabilimentben (a mai fertőző kórház) vette fel a felcsíki székely ruhát… Mindez azt jelzi, hogy Horthyék nemcsak Csíksomlyóra vonultak be azon a napon, hanem a székely legendákba is…
A magas rangú vendégeket a „kegytemplom ajtajában P. Szőcs Dénes üdvözölte, majd a templom megtekintése után az Ezer Székely Leánynapok műsorának egy részét nézte meg a kormányzópár”.
– Mi a hétfélét jártuk el – mesélte a 95. évében járó csíkpálfalvi özv. Gál Zoltánné. – Minden környékbeli községből volt 7-8 leány a csoportban, és egy hétnél is tovább jártunk Taplocára próbálni minden este. Oda volt a színpad készítve, ahol jelenleg a KALOT van, ott tartottuk az ünnepséget. A pódium tiszta fehér nyírfából készült. Azon ültek ők, mellettük Bethlen Katica grófnő, Hirsch doktorné… Ez egy szép emlék, az biztos.
Délben a Horthy-házaspár az állomásban veszteglő vonatban ebédelt, ezután gépkocsival Székelyudvarhelyre utazott. (A csíkszeredai látogatásról, kisebb eltérésekkel, dr. Nagy András is beszámolt Városkép és ami hozzá tartozik című munkájában.)
Székelyudvarhelyen
Székelyudvarhelyre délután fél három óra körül érkeztek a vendégek. „Hatalmas éljenzés tört ki, mikor a kormányzó és felesége kiszállt a kocsiból, és gyalog tette meg az utat a tribünig – foglalta össze Kápolnási Zsolt történész. – Horthy katonásan ment el a díszszázad előtt, majd végighallgatta a vármegye és a város katonai parancsnokainak jelentését. A jelentéstétel után a kormányzói pár a középső tribünön fenntartott fotelekben foglalt helyet, és az udvarhelyiek üdvözléseit hallgatta meg. Az egyházak nevében Sass Antal római katolikus főesperes, a kisgazdák nevében Nagy Ferenc beszélt, a kormányzónét dr. Váróné Csató Gabriella üdvözölte. Jodál Gábor dr., a Magyar Párt vármegyei elnöke a nap jelentőségéről beszélt.”
Közben Csíkszeredában még javában tartott az Ezer Székely Leány Nap résztvevőinek felvonulása akkor is, amikor a kormányzópár és kísérete Székelyudvarhelyről visszatérve vonatra szállt, majd „az állomáson összegyült ezres embertömeg lelkes ünneplése közepette, a magyar himnusz hangjaira lassan visszaindult a legelső magyar ember vonata”.
A csíkszeredai levéltárban, az általam átvizsgált anyagban, az 1940-es évben alig találtam Magyarország kormányzójával kapcsolatos dokumentumot. 1940. november 28-án a kormányzó kabinetirodája küldött egy átiratot, amely szerint a „Kormányzó Ur Ő Főméltósága örömmel fogadta a polgári közigazgatás életbelépésének napján Csik vármegye közönsége és az esküt tett közigazgatási tisztviselői kar nevében Alispán Ur által táviratilag előterjesztett hódolatot és a hazafias hűség kifejezésre juttatásáért meleg köszönetét nyilvánitja.” (RNLHMH – Románia Nemzeti Levéltárának Hargita Megyei Hivatala, F 7 Csík vármegye levéltára - Alispáni iratok – 4. számú leltár, 133/1940. sz. iratcsomó)
Ugyanitt a 184/1940-es, december 3-án keltezett iratcsomó a belügyminiszter táviratát tartalmazza, amely hivatali munkaszüneti napot rendelt el a „kormányzó úr ő főméltósága névünnepe alkalmából. Természetesen ez a rendelkezés nem nyer alkalmazást abban az esetben, ha az emlitett időre felek vannak már berendelve, vagy tárgyalások, panasznapok vannak már előre kitűzve s így a hatóságnak a felek rendelkezésére kell állnia.”
Ha az ünnepségek forgatókönyvét s az előírásokat megvizsgáljuk, kiderül, hogy a korszakban jócskán fellelhetők a személyi kultusz elemei.
– Tény, hogy Horthynak sokat köszönhet a székelység – véli Garda Dezső történész –, és az ünneplés, az ünnepélyes fogadás is őszinte volt, bár történészi tapasztalatom azt mutatja, hogy eleink is, akárcsak sok mai kortársunk, a múltban is gyorsan alkalmazkodott és gyorsan meg tudott és meg is akart felelni egyik rendszer után a másiknak is.
Daczó Katalin