Hirdetés

Helyzetjelentés a Tamási Áron Gimnázium bentlakásáról

Hétfőn reggel már dolgoztak a Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál, gyors beavatkozás kezdődött el az épület és a fölötte levő domboldal megerősítésére. Ám ha az időjárás kedvező marad, akkor is hónapokba telhet ezt elvégezni. A korábban ott lakó diákok elhelyezkedtek az őket befogadó internátusokban, és fokozatosan pótolják a hiányokat, illetve rendezik a károkat.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 4 perc
Helyzetjelentés a Tamási Áron Gimnázium bentlakásáról
Elkezdődött az épület megerősítése. A fölötte levő út is lezárva marad Fotó: Hodgyai István

A központi sajtó a napokban adott hírt arról, hogy elkészült az Országos Építkezési Felügyelőség jelentése, amely azt a következtetést vonja le, hogy a decemberi tragédiában egyaránt felelős az épület tulajdonosa, a felújítási munkálatok tervezője és a kivitelező. A jelentést elküldték az ügyben nyomozást folytató ügyészségnek. Azt is elrendelte a hatóság, hogy az épületet meg kell erősíteni, az alapoknál ásott árkot pedig betonnal kell betömni.


Hirdetés

Biztonságossá teszik az épületet

A munkálatok hétfőn el is kezdődtek a bentlakásnál. Azt megelőzően a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség megrendelésére elkészült egy állagmegőrzési szakértői véleményezés, ami információkat tartalmaz az épület állapotára vonatkozóan és arra, hogy mit kell tenni annak érdekében, hogy továbbra is használható legyen. Előírja azokat a beavatkozásokat, amelyeket sürgősségi jelleggel minél hamarabb el kell végezni, tehát ami elkezdődött, az az épület biztonságossá tételéről szól. A jelentést Pálfi Előd szakértő készítette, és a művelődésügyi minisztérium is láttamozta. A szaktanulmányt eljuttatták a polgármesteri hivatalhoz, ahonnan meg is kapták az engedélyt a munkálatokra – tájékoztatott Zörgő Noémi, a városháza sajtószóvivője. Elmondta, hogy

első fázisban stabilizálni kell az épületet, és aládúcolni, kitámasztani azokat az épületelemeket, amelyeknél fennáll az omlásveszély. Annál a résznél, ahol a baleset történt, el kell végezni az alapok, a falak, a padlózat és a tetőzet megerősítését, ugyanakkor az épület és a fölötte lévő út közötti domboldal stabilizálását is.

Speciális állványokkal és egyéb támasztóelemekkel kell ellátni a beomlott részt a szaktanulmány alapján. A dokumentum egészen konkrét technikai lépéseket sorol fel, az alapnál kiásott árokra vonatkozóan például előírja, hogy azt vissza kell tömni. Az árok első felét (az épület homlokzata felőli részt) kézi tömörítéssel tört kővel kell feltölteni, hátrább, ahol már nincs pincerész, betonnal. A betont viszont úgy kell bepumpálni, hogy az épület előtt parkolhat a gép, onnan kell benyomi a kötőanyagot, a fölötte levő – egyébként a baleset óta lezárt – út (ahonnan könnyebben megközelíthető lenne a célterület) nem használható. Sőt, amíg a kitámasztás, megerősítés nem történik meg, az utca lezárva marad az egyéb járműforgalom elől is – közölte a sajtószóvivő.

Hodgyai István

Teljes bontás nem lesz

Második lépésként teljesen új dokumentáció elkészítésére lesz szükség, ami az épület újra használhatóvá tételének menetét írja elő, a szakvéleményezés bontást és újraépítést is tartalmaz, valamint a pince, földszint és emelet megszilárdítását. Fontos hangsúlyozni, hogy a bentlakásnak otthont adó épület többi részével nincsen probléma.

A hivataltól kiadott építkezési engedély tehát egyelőre csak a sürgősségi beavatkozásokra vonatkozik, a dokumentum érvényességi ideje egy év, de hat hónap alatt be kell(ene) fejezni a fentebb felsorolt munkákat.

Az épület sürgős megerősítésével a székelyudvarhelyi Kvadrum Axis Kft. dolgozik, a cég részt vett a Tamási Áron Gimnázium főépületének a felújításában is. A töltés egy részét már befejezték, kedden a belső terek kiürítésével, valamint aládúcolásával foglalkoztak a munkások – közölte Lukácsi Katalin, a Tamási Áron Gimnázium vezetőtanácsának tagja, aki megerősítette, hogy az iskola figyelemmel követi a munkálatokat.

Hodgyai István

A Refiben lesz az ebéd

Mint korábban megírtuk, minden diák helyet kapott más iskolák bentlakásaiban, szombaton önkéntes tűzoltók pedig kihozták az épületben maradt személyes tárgyak jelentős részét, amit sikerült is szétosztani, keddre már csak három hálóterem lakóit várták, hogy elvigyék a kimentett holmit.

– Tény, hogy mindent megváltoztatott a december 18-i tragédia, de igyekszünk, hogy mindent pótoljunk, amit csak lehet. A diákok, osztályfőnökök listákat írnak a hiányzó javakról (pl. tankönyvek stb.), a kihozatal és szétosztás után látunk tiszta képet arról, hogy mit sikerült visszakapni, és mit nem – mondta Lukácsi Katalin.

Hodgyai István

Beszámoltunk már arról is, hogy a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítványnak (SZKA), a Gyulafehérvári Caritasnak és a Tamási Áron Véndiák Egyesületnek köszönhetően gyorssegélyként már konkrét tárgyi kárpótlásban is részesültek a bentlakók, például laptopokat, telefontöltőket kaptak. A pénzbeli adományok azóta is folyamatosan gyűlnek, Lukácsi hangsúlyozta, hogy pontosan és részletesen tájékoztatni fogják a közvéleményt a beérkező összegről és arról is, hogy mire költik el a pénzt.

Megtudtuk még, hogy sikerült megoldást találni azoknak a tanulóknak az étkeztetésére, akik nem voltak bentlakók ugyan, de az iskola kantinjában ebédeltek (pl. a délutáni oktatásban is részt vevő elemi osztályos kisdiákok). Várhatóan jövő héttől a szomszédos Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium étkezdéjében már őket is tudják fogadni.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!