Hátrányos helyzetű fiatalokat segítenek Keresztúron is
A székelykeresztúri Támogatott Foglalkoztatási Központ július elseje óta működik a CJD Domus Alapítvány székhelyén. A központ célja nyílt munkaerőpiacra segíteni a hátrányos helyzetű, illetve fogyatékkal élő 16–29 év közötti fiatalokat. Tény, hogy nem könnyű a fogyatékkal élőknek vagy a gyermekvédelmi rendszerből kikerülőknek munkahelyet találniuk, pedig előttük is ott a lehetőség, hogy közösségük értékes, megbecsült tagjaivá váljanak.
A központnál jelenleg 40 támogatott személlyel foglalkoznak, és eddig 6 személynek sikerült munkahelyet találniuk. Feladataik közé tartozik a munkahelyek feltárása, egyénre szabott módon igyekeznek megtalálni azt a munkafázist, azt a tevékenységet, amelynek elvégzésére egy fogyatékkal élő személy is alkalmas lehet. – Így munkájuk által teljes életet élhetnek ezek a fiatalok, érezhetik, hogy ők is hasznos tagjai a társadalomnak – fogalmazott Sass Katalin, a Támogatott Foglalkoztatási Központ alkalmazottja. Elmondta azt is, hogy a hozzájuk forduló személyek első lépésben egy pszichológiai felmérésen vesznek részt, majd a feltérképezett képességek és támogatási igények alapján kidolgozott munkavállalói profil elkészítése után kapcsolatot teremtenek a lehetséges munkaadókkal. – A fiataloknak segítséget nyújtunk az önéletrajz megírásában, felkészítjük az állásinterjúkra, elkísérjük őket a munkaadókhoz. Segítséget nyújtunk a munkahelyi beilleszkedésben, a munkatársakkal és felettesekkel való együttműködésben, folytonos segítséget nyújtunk a munkahelyi problémák megoldásában, ezáltal is elősegítve az állás megtartását – tájékoztatott Sass Katalin.
Álmok is teljesülhetnek
A program keretén belül a fiataloknak lehetőségük nyílik tanfolyamon, képzésen, átképzésen is részt venni, egy új szakmát elsajátítani, mely céljaikkal megegyezik. A 25 éves Balló Izabella a gyermekvédelmi rendszerből került ki 2012-ben. – Már több mint egy fél éve, hogy munka nélkül voltam, amikor a barátok tanácsára igényeltem a Támogatott Foglalkoztatási Központ szolgáltatását. Több ismerősöm tartozott már a központhoz. Egy pszichológiai felmérésen vettem részt, segítséget kaptam az önéletrajz megírásában, az állásinterjún való megjelenésre is felkészítettek, sőt, az alkalmazáshoz szükséges iratok összeállításában is segítséget nyújtottak! Folyamatosan tanácsadásban részesültem a munkahely megszerzése után is, foglalkoztak, beszélgettek velem. A központ alkalmazottjával két munkahelyre is jelentkeztünk, a másodiknál sikerült elhelyezkednem meghatározott időre. Így sikerült egy fizetett álláshoz jutnom, ezúttal is köszönöm a kapott segítséget – mondta el a fiatal nő. Első munkahelyét találhatta meg a központ segítségével Csibi Attila, aki 24 évet töltött nemrég. – 2014-ben kerültem ki a marosvásárhelyi gyermekvédelmi intézménytől, szakács végzettségem van, de több próbálkozás ellenére sem tudtam elhelyezkedni. Hosszú ideig voltam munka nélkül, míg végül a Támogatott Foglalkoztatási Központ segítségével sikerült munkát találnom. Örvendek, hogy jövedelemhez jutottam, van fizetésem. Ugyancsak a központ támogatásával el szeretnék végezni egy masszázstanfolyamot, ami nagyon régi álmom – mesélte el kérdésünkre.
Fontos lenne a szociális érzékenység
November folyamán Székelykeresztúron is sor került egy kerekasztal-beszélgetésre, melynek témája a hátrányos helyzetű fiatalok munkavállalási esélyegyenlősége volt. A környékbeli cégvezetőket hívták meg erre a találkozóra, ahol bemutatták a Fiatalok a jövőért – támogatott foglalkoztatás projektet, valamint a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség vezetője ismertette a fogyatékkal élők, hátrányos helyzetű személyek alkalmazásának jogi hátterét, az alkalmazóknak járó állami támogatásokat, amelyeket igényelhetnek, abban az esetben, ha ezt a célcsoportot foglalkoztatják. E találkozó célja a munkáltatók szociális érzékenységének a fejlesztése volt. Kissé általánosabban kitekintve, Sass Katalin elmondta: – Munkám során találkoztam nagyon pozitív hozzáállással is a cégvezetők részéről, amikor az egyén szükségleteihez igazították a munkakörülményeket, kiválasztották a legmegfelelőbb munkafázist, illetve biztosították a munkahelyre való ingázást is. Azt szeretnénk, ha minél több cég csatlakozna kezdeményezésünkhöz, minél több munkahelyen megvalósulhatna az integrált foglalkoztatás, hiszen egy társadalom attól egész, ha el tudja fogadni az egyének különbségeit, másságát, és ezek a személyek is közösségük értékes tagjaiként élhetnének – összegzett a szakember.
Asztalos Ágnes