Hatezer előkészített kérelem fut be a Hargita megyei APIA-hoz
Kizárólag online formátumban, a hét elejétől, április 6-tól ismét fogadja a területalapú támogatási kérelmeket a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA). Könnyítés, hogy a mezőgazdasági igazolásokat automatikusan eljuttatják az önkormányzatok, a támogatási kérelmeket pedig aláíratlanul is elfogadja az ügynökség.
Noha a koronavírus-járvány miatt a kérelmek fogadását márciusban leállították, majd a támogatásigénylési időszakot június 15-ig hosszabbították, a vészesen fogyó idő miatt hétfőtől – egyelőre kizárólag elektronikus formátumban – ismét benyújthatják a 2020-as egységes területalapú és állattenyésztési támogatási kérelmeiket a gazdák. Lapunk érdeklődésére Haschi András, a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) Hargita megyei igazgatója elmondta, a támogatási kérelmek újbóli fogadása nem azt jelenti, hogy feloldották volna az ügyfélfogadási tilalmat: a gazdálkodókkal személyesen továbbra sem találkozhatnak az ügynökség megyei és területi kirendeltségeinek munkatársai.
– A gazdáknak valójában semmi új feladatuk nincs. Továbbra is azok a csoportok, azok segítenek a támogatási kérelmek elektronikus kitöltésében, ügyes-bajos dolgok megoldásában, akik az elmúlt években tették. Telefonon felveszik a gazdákkal a kapcsolatot, időpontot egyeztetnek, megbeszélik a támogatásra szánt parcellákat. A különbség az elmúlt három héthez képest csak annyi, hogy valamilyen módon – nem véletlenül fogalmazok így – szert teszünk azokra a mezőgazdasági igazolásokra, amelyeket a támogatást igénylő gazdák számára a helyi polgármesteri hivatalok a mezőgazdasági regiszterek alapján állítanak ki. Az igazolásokkal együtt az elektronikus úton kitöltött kérelmeket le tudjuk zárni. Az elmúlt három hétben az előkészített kérelmeket nem tudtuk lezárni, de az igazolással együtt immár be tudjuk iktatni – hangsúlyozta Haschi András. Az elmúlt három hét alatt egyébként a Hargita megyei APIA munkatársainak segítségével közel 6 ezer támogatási kérelmet – azaz a tavalyi támogatási kérelmek negyedét – sikerült előkészíteni: ezek most a területigazolással együtt pillanatok alatt hivatalosan is benyújthatóvá válnak.
Arra, hogy milyen módon kerülnek el az önkormányzatok által kiállított igazolások az APIA megyei vagy területi irodáihoz, az intézményvezető szerint több mód is létezik.
– Egyeztettünk a polgármesterekkel. Az is megoldás, hogy a polgármesteri hivatalok közvetlenül nekünk küldik el az igazolásokat, de az se rossz, ha a támogatási kérelmek kitöltését segítő csoport tagjainak – falutól, községtől függően a mezőgazdasági referensnek, a helyi egyesület vagy gazdaszervezet képviselőinek, tehát azoknak, akik eddig is a kérelmek kitöltésével foglalkoztak – juttatják el, majd rajtuk keresztül hozzánk. A gazdának nincs e téren feladata, mert a partnerek segítenek, hogy a támogatási kérelemhez szükséges igazolások biztosan és időben eljussanak hozzánk – nyomatékosította az APIA Hargita megyei igazgatója.
Az ügynökség a járványtani helyzetre való tekintettel, a kérelmek véglegesítése érdekében ezúttal nem ragaszkodik ahhoz, hogy a támogatást igénylő gazdák személyesen írják alá kérelmeiket. A dokumentum aláírására Haschi András szerint később, a helyzet normalizálódását követően – akár a június 15-i kérelembenyújtási határidő lejárta után – kéri meg gazdaügyfeleit az ügynökség. Pillanatnyilag az a lényeg, hogy – aláírva vagy aláíratlanul – Hargita megyéből a támogatásra jogosult 26 ezer gazdálkodó mindegyike be tudja nyújtani támogatásigénylését – szögezte le lapunknak a szakember.
Domján Levente