Hasznos tippek pályázóknak
Mennyi idő egy pályázat kivitelezése? Lehet-e pályázati támogatásból ingatlant vásárolni? Magánszemélyként is pályázhatunk? Többek között ezekről a kérdésekről esett szó a Sarki Könyvelő könyvelési iroda online fórumán. A beszélgetés meghívottja Szmolka Edit pályázati tanácsadó volt, az online fórumot Csomor Rozália, a könyvelési iroda vezetője moderálta.
Nagy érdeklődés övezte a pályázati lehetőségekről tartott előadást, amelyet Csomor Rozália, a Sarki Könyvelő könyvelési iroda vezetője, valamint meghívottja, Szmolka Edit pályázati tanácsadó tartott. Az interaktív beszélgetés ideje alatt főként az érdeklődők által beküldött, pályázatokkal kapcsolatos kérdéseket válaszolt meg a meghívott szakértő. A beszélgetés fogalmi tisztázással kezdődött. Elmondták, hogy milyen különbségek lehetnek a kis- és középvállalkozások egyes kategóriái között és milyen sajátosságok jellemzik ezeket. Kiderült, hogy a törvényileg meghatározott definíció a vállalkozó-kategóriák kapcsán a pályázati kiírásokra is érvényes.
– A kilenc alkalmazott és kétmillió eurós üzleti forgalom alatt működő vállalkozások mikrovállalkozásoknak számítanak. Ezen értékek fölött kis-, közepes vagy nagyvállalkozásról beszélhetünk – kezdte előadását Szmolka Edit. Mint mondta, nagyon fontos ellenőrizni a pályázati kiírásoknál, hogy pontosan melyik vállalkozói kategóriának nyújtanak támogatást, valamint, hogy egyéni vagy családi vállalkozók pályázhatnak-e. Egyes pályázati programok ugyanis egyéni vállalkozókat nem támogatnak, ilyen például a Regionális Operatív Program.
Fontos az alapos felkészülés
Részletesen tárgyalták azt is, hogy magánszemélyek pályázhatnak-e, a szakértő szerint egyes támogatások magánszemélyeknek szólnak vagy legalábbis magánszemélyeknek számára is elérhetők, erre jó példa a Pro Economica Alapítvány gazdaság-fejlesztő programja. Ugyanakkor az esetek többségében a pályázatot a már bejegyzett vállalkozások és egyéni vállalkozók nyújthatják be. A pályázó ezekben az esetekben nem a magánszemély, hanem a bejegyzett egyéni vállalkozás, amely jogi személyiséggel bír – részletezte a tanácsadó. Arra a kérdésre, hogy lehet-e kezdő, régiség nélküli vállalkozással pályázni, azt a választ adta, hogy egyes pályázati kiírások kizárólag kezdő, kis régiséggel rendelkező vállalkozásokat támogatnak. Ebben az esetben a finanszírozás segíti a piacra lépést, elindulást. Példaként említették a Startup Nation típusú pályázatot, ahol a gépvásárlás mellett az alkalmazottak bérére is lehetett támogatást igényelni. A már működő cégek is többféle támogatási program közül válogathatnak, mindössze annak az elvárásnak kell megfelelniük, hogy legalább egy teljes pénzügyi év régisége legyen a vállalkozásnak. A szakértő külön kitért arra is, hogy szükséges felszámolni a könyvelésben előforduló anomáliákat. Hangsúlyozta: fontos, hogy a cégek könyvelési mérlege üzletszerű, reális, kiegyensúlyozott képet adjon a vállalkozásról. Szmolka Edit arra biztatta a vállalkozókat, hogy egyeztessenek erről a saját könyvelőikkel.
A beszélgetésen szó esett a tevékenységi (CAEN) kódokról, ezek jelentőségéről. A meghívott szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy ha pályázni szeretnének a vállalkozók, előbb azt kell ellenőrizni, hogy van-e jogosultsága az adott vállalkozásnak a kiírásban rögzített tevékenység folytatására, illetve rendelkezik-e ennek megfelelő, engedélyeztetett tevékenységi kóddal. Ennek hiánya meghiúsíthatja a pályázatot. Nehezítő körülmény, hogy egyes tevékenységi területek nem egyértelműen sorolhatók be egyik vagy másik tevékenységi kódhoz, ilyen esetekben a vállalkozóknak érdemes kikérniük a Nemzeti Statisztikai Hivatal írásos állásfoglalását is a kérdésben.
Az új kiírásokra még várni kell
A résztvevőket ugyanakkor az is érdekelte, hogy mennyi idő szokott eltelni az első konzultáció és a projekt befejezése között, valamint az is, hogy a beszerzés előtt vagy után kaphatják meg az elnyert támogatás összegét. A projektek kifutási idejére vonatkozóan a szakértő arra figyelmeztette a hallgatóságot, hogy a projektek elbírálása több hónapig tarthat, tehát mindenképpen hosszabb folyamatra érdemes készülni. A kérdés pénzügyi vonatkozásiról beszélve a tanácsadó felsorolta a lehetséges finanszírozási mechanizmusokat, az elő- és utófinanszírozási formákat, továbbá a pályázat benyújtásakor igénybe vehető speciális hitellehetőségeket, amelyek a legtöbb kereskedelmi banknál elérhetők.
Szmolka Edit úgy vélte, hogy a jelenlegi, két finanszírozási ciklus közötti időszakban kevesebb pályázati lehetőség érhető el, de arra lehet számítani, hogy az év második felében vagy legkésőbb jövő év elején sokkal több pályázati lehetőség közül választhatnak a vállalkozók, fontos viszont, hogy addig alaposan készüljenek fel, teremtsék meg a sikeres pályázat feltételeit.
Fülöp Orsolya