Halloween
Ma a halloweent ünnepli az egész világ – legalábbis ezt sugallja a kereskedelmi média, a nagyáruházak árukínálata, és ennek ünneplésére csábítanak a szórakozóhelyek plakátjai, tökjó vagy tökös bulikat hirdetve. No meg a közösségi médián is a bejegyzések, posztolások jelentős hányada – legalább érintőlegesen – foglalkozik az újdonsült ünneppel. Holott holnap mindenszentek napja, holnapután halottak napja, november elsejének estéjén gondolunk halottainkra, ekkor látogatjuk temetőinket.
Az angolszász országokban terjedt el az október 31-én megült halloween ünnep, amely a mindent tudó wikipedia szerint ősi kelta hagyományokból jött létre, őse a kelta boszorkányok, kísértetek és egyéb démonok ünnepe volt. Az említett forrás szerint a halloween ünnepben „idővel összemosódott a római Pomona, a gyümölcsfák és kertek istennőjének ünnepe; a Parentalia, a holtak tiszteletének szánt nap; a Lemuralia ünnep, ami a római vallásban olyan ünnep volt, amelynek során az ókori rómaiak ördögűzési rítusokat hajtottak végre, hogy kiűzzék a halottak rosszakaratú és félelmetes szellemeit a házaikból; valamint a pogány kelta samhain ünnep, amit október 31-én tartottak, és amit ők az óév utolsó napjának is tekintettek.” S azt is megtudhatjuk, hogy „Szent Patrik működésének hatására, aki az 5. század második felében tevékenykedett misszionáriusként Írországban, a kereszténység és a kelta pogányság keveréke, a Culdee-i kelta kereszténység (en) jött létre. Az ősi druida hit megfért az új tanításokkal és egészen addig virágzott, míg az angol hódítók el nem foglalták és meg nem semmisítették. Írországban október 31. éjszakája a mindenszentek éjszakája (All Hallows’ Eve) nevet kapta.”
Az ünnep kellékeit az amerikai filmekből ismerjük: ijesztő jelmezekbe öltözött gyermekek házalnak cukorkáért, s közben jól bulizik mindenki. Olyasmi, mint nálunk a húsvéti locsolás, csak nálunk nem a cukorka, hanem a tojás meg a pálinka dívik, s jelmez nélkül is sikerül megijeszteni olykor a felkeresetteket.
A plakátok, áruházak polcainak kínálata dacára ma halloween van, de nem nekünk. Ma nálunk a reformáció napját ünneplik a protestánsok. Holnap mindenszentek napja van, másnap a halottak napja van a katolikusok számára. Holnap este halottainkért gyújtunk gyertyát, rájuk emlékezünk, az öröklétre szenderült felmenők ezen a napon ismételten egybegyűjtik a családokat a kivilágított sír körül, majd a terített asztalnál.
Gyermekkoromban nagymamám, szüleim készítettek nekem töklámpást, s nagyon jó mókának bizonyult. De eszükbe nem jutott ünnepnek nevezni a gyermeteg ijesztgetést, a lámpásfaragás nem volt több, mint kézügyességet fejlesztő játék – ujjaink épségére ügyelni kellett, s arra is, hogy valamit fel ne gyújtsunk! –, az ünnep szónak teljesen más jelentősége volt.
Ha szeretnénk megmaradni s önmagunk maradni, ragaszkodjunk mindahhoz, ami a miénk, s tartsuk tiszteletben a másét. A tiszteletért pedig tiszteletet remélhetünk…
Sarány István