Figyeljünk oda a depresszió jeleire!
Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) alapokmánya 1948. április 7-én lépett életbe, azóta e napon tartják az egészség világnapját. Minden évben kiválasztanak egy kiemelt közegészségügyi problémát, amire globálisan, kampányszerűen hívják fel a figyelmet. A 2017-es év témája a depresszió, a jelmondata pedig Depresszió: beszéljünk róla.
A WHO ismertetése alapján a depresszió manapság gyakori betegség, a világon 300 millió ember, vagyis a lakosság 4,4 százaléka szenved depresszióban. A depresszió több mint 40 millió embert érint Európában, becslések szerint Románia lakosságának 5 százalékát érinti (931 000 eset) – közölte a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság.
A depresszió diagnózisa valószínűsíthető, ha a következő tünetek közül együttesen több is fennáll: az életerő csökkenése, étvágytalanság, álmatlanság, szorongás, reménytelenség érzése, önkárosító és öngyilkossági hajlam. A WHO adatai szerint évi 800 ezer ember hal meg öngyilkosság miatt, a 15–29 éves korosztály halálozási okai között a második helyen szerepel az öngyilkosság. A férfiakhoz képest a nők, a fiatalokhoz képest pedig az idősek nagyobb valószínűséggel lesznek depressziósak.
A depresszió nem életkorfüggő, bármely élethelyzetben jelentkezhet lelki és testi gondokat okozva, az egész életvitelt érintve. A WHO három rizikócsoportot említ: serdülőkorúak és fiatal felnőttek, frissen szült nők, 60 év felettiek.
Az idei kampány azt hangsúlyozza, hogy beszélni kell a depresszióról, ez a gyógyulás első lépése. A pszichiátriai betegeket, a depresszióval diagnosztizáltakat is még mindig megbélyegzi a társadalom, ez sok embert korlátoz a segítségkérésben. Úgy tehetünk a legtöbbet, ha beszélünk róla családban, barátokkal, egészségügyi személyzettel, munkahelyi és egyéb közösségekben, médiában, közösségi oldalakon – tanácsolja az egészségügyi igazgatóság.