Elkezdődött a vadászidény
Javában zajlik a gímszarvasok párzási időszaka. A nagyvadak ilyenkor figyelmetlenebbé válnak, és gyakrabban az úttestre tévednek. Az illetékesek az autóvezetők fokozott figyelmét kérik az elkövetkező egy hónapban, a balesetek megelőzéséért. Elkezdődött ugyanakkor a vadászidény, Hargita megyében 406 szarvas kilövésére bocsátott ki engedélyt a környezetvédelmi minisztérium.
Szeptember 15-én kezdődött el hivatalosan a gímszarvasok párzási időszaka. A hajnali és esti órákban hangos bőgésszerű hang töri meg ilyenkor az erdők csendjét, hiszen a bikák így kommunikálnak egymással, fitogtatják erejüket, rátermettségüket, bizonygatják egymásnak és a teheneknek, hogy ők az erdők koronázott királyai. A szarvasszerelem azonban veszélyes is lehet, főleg az autósok számára, hiszen ebben az időszakban aktívabakká válnak az állatok, éjszaka és nappal egyaránt. Hatalmas területeket járnak be a bikák tehenek után kutatva, és gyakran az úttestre tévednek. A most nemzett borjak egyébként április közepén születnek általában.
Óvatosságra figyelmeztetnek
Marmureanu Bíró Leonárd, a székelyudvarhelyi Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület igazgatója az autóvezetők fokozott figyelmét kéri az elkövetkező egy hónapban. Hangsúlyozta: súlyos károk keletkezhetnek egy szarvassal való ütközés során, hiszen 250-300 kilogrammot nyomó állatokról van szó a bikák esetében, a tehenek kisebbek, de azok is hatalmas károkat tudnak okozni a gépjárművekben.
– Azt ajánlom mindenkinek, hogy a szokottnál is óvatosabban vezessen, főleg ott, ahol ki vannak táblázva a vadátkelő helyek, vagy olyan útszakaszokon, ahol az út az erdőn áthalad, hiszen bármikor megjelenhetnek a nagyvadak – fogalmazott a vádásztársulat igazgatója. A baj pedig hamar megtörténik. A társulat vezetője ugyanakkor azt is elmondta, ha az úttesten átszalad egy szarvas, számítani kell arra, hogy csakhamar társai is követni fogják, ezért érdemes mindenképpen lassítani, vagy akár pár percre megállni és meggyőződni arról, hogy tiszta a terep. A szarvastehenek kisebb-nagyobb csoportokba verődve járnak ebben az időszakban, általában egy vezérbika társaságában, és azok a csordák sem ritkák, amelyek húsznál több egyedből állnak. A hárem nélküli kísérőbikák pedig a nyomukban, hiszen fő céljuk, hogy párosodjanak – magyarázta a szakember.
Teendők baleset idején
Abban az esetben, ha bekövetkezik a baleset, és vadat gázolnak el, az első és legfontosabb dolog, hogy nem szabad az autóból kiszállni, megközelíteni az állatot, amíg meg nem győződtünk róla, hogy az kimúlt, ellenkező esetben sérülés is történhet. A vad elgázolását követően értesíteni kell a hatóságokat a 112-es segélyhívó számon. A rendőrség igazolást ad az autóvezetőnek arról, hogy a gépjármű ilyen jellegű balesetben sérült meg, és az adott vadásztársulat is felmérheti a kárt.
Több ezer eurós kártérítés az elgázolt vadért
Amennyiben a baleset útjelző táblával kijelölt helyen történik, abban az esetben a vétkes sofőrt terheli a vad eszmei értékének megtérítése is. Ez az összeg a több ezer eurót is elérheti.
– A vadászidény alatt a szarvasok eszmei értéke 6000 euróra tehető, szezonon kívül pedig 12 ezer eurót kellene fizessenek a sofőrök az elgázolt állatok után. Az elpusztult vadat értékesíteni ugyanis már nem lehet, a vadásztársulat pedig csak a kárral marad – részletezte az igazgató. Marmureanu Bíró Leonárd azt is elmondta: a társulat általában nem követeli ezt az összeget. Sajnálatos módon az elmúlt egy hétben már két szarvasgázolás történt Székelyudvarhely környékén – tette hozzá az igazgató. Mindkét esetben tehenet ütöttek el, egyiket Szejkefürdő bejáratánál, a másikat a Fenyéd és Máréfalva közötti útszakaszon.
Elkezdődött a szarvasbikák vadászata
A Hargita megyében működő vadásztársaságok 406 szarvas kilövésére kaptak engedélyt a környezetvédelmi minisztériumtól. A 44 vadásztársaság 84 érmes, 139 szelekciós, vagyis az állomány szempontjából nemkívánatos bika és 183 szarvastehén kilövésén osztozik. A Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesületnél ebből 71 szarvas kilövésére kapott felhatalmazást a 110 ezer hektáros területén. Ebből 36 tehén, 35 pedig bika. A bikákat értékesítik, hazai és külföldi vadászoknak adják el. Marmureanu Bíró Leonárd elmondta, a vadászoknak a trófea alapján kell fizetniük az elejtett vadért, amelyet az agancs formája, vastagsága, súlya alapján, egyfajta pontozási rendszerrel számolnak ki. A vadásztársulat területén 2012-ben lövették a legnagyobb bikát, amelynek trófeája 12,9 kg-os volt, elejtője pedig 12 ezer eurót fizetett a kapitális zsákmányért. A trófeákból befolyt összegeket az egyesület fenntartására, a vadak takarmányozására fordítja a vadásztársulat.
Hadnagy Éva