Elkészült az első vérplazma alapú vakcina
A kelet-lengyelországi Lublinban működő egyik biotechnológiai cég előállította a koronavírus-fertőzésből felgyógyultak vérplazmájából kivont immunoglobulinokat tartalmazó, a maga nemében világviszonylatban első ilyen vakcinát, amelynek tesztelését októberben kezdik el – jelentették be a gyártók szerdai sajtóértekezletükön.
A specifikus anti-SARS-CoV-2 immunoglobulinokat (ellenanyagokat) tartalmazó vakcinát, amelyet izominjekcióként adnak be, a sikeres klinikai tesztelést követően néhány hónapon belül forgalmazhatják, elsősorban Lengyelországban – közölték.
A passzív immunizálást eredményező, a Covid-19-betegség halálos kimenetelű eseteinek számát várhatóan csökkentő vakcinának az az előnye a jelenleg több országban is alkalmazott plazmatranszfúziós terápiához képest, hogy bármilyen vércsoportú beteg kezelésére alkalmas. A frakcionált vérplazmából előállított készítmény feltehetőleg hatékonyabb a vérplazmánál, mivel sűrített formában tartalmazza az ellentesteket.
A gyártás során felhasznált 120 liternyi vérplazmát a Covid-19-betegségből, illetve a SARS-CoV-2 koronavírus okozta tünetmentes fertőzésből felgyógyult sziléziai bányászok véréből nyerték.
A sziléziai bányászok között május óta a koronavírus-fertőzés több mint nyolcezer esetét regisztrálták. Többségükben tünetmentesen estek át a fertőzésen, szerdáig 99,4 százalékuk felgyógyult. Aznap hat új esetet jegyeztek a bányászok körében.
Lengyelországban jelenleg
16 112 az aktív – nagyrészt tünetmentes – esetek száma, közülük 974 új esetről számoltak be. A járvány kitörése óta összesen
81 673 fertőzést regisztráltak. Elhunyt 2344, többségük más krónikus betegségekben is szenvedett.