Elfogyott az étkezésiburgonya-készlet Csíkszentmártonban: Lecsillapodtak a kedélyek
Eladta utolsó étkezésipityóka-tételeit is a csíkszentmártoni Burgabotek mezőgazdasági társulás, az alcsíki község legnagyobb burgonyatermelője. Keresztes Vencel, a társulás igazgatója úgy érzi, a két héttel korábbi felvásárlási pánikhoz képest mára a kedélyek is lenyugodtak a burgonyapiacon. Figyelmüket és erőforrásaikat immár az egyre sürgetőbb tavaszi munkálatokra koncentrálják. Pityókának idén is a tavalyival megegyező, száz hektár körüli termőfelületet szánnak.
Keresztes Vencel, a Burgabotek igazgatója. Készülnek a tavaszra Fotó: Domján Levente
Lecsillapodni látszanak a kedélyek a burgonyapiacon – mondta lapunk érdeklődésre Keresztes Vencel agrármérnök, a csíkszentmártoni Bugabotek mezőgazdasági társulás igazgatója. Mint arról két hete lapunkban beszámoltunk, a koronavírus-járvány miatt elrendelt hatósági szigorítások és a külföldről behozott burgonyaszállítmányok akadozása valóságos felvásárlási pánikot váltott ki. A székelyföldi termelőknél elfekvő eladatlan készletekből mind a viszonteladók, mind pedig a lakossági fogyasztók igyekeztek minél többet felvásárolni és minél nagyobb vésztartalékokat képezni. A hirtelen megugrott kereskedői érdeklődés hatására az árak is gyorsan növekedtek: Hargita megyében a burgonya nagykereskedelmi ára márciusban szűk egy hét leforgása alatt 1,1 lejről 1,8-2 lejre emelkedett.
– Nagyjából megcsendesedett a piac, ahogy elfogyott a nagy krumpli. Mi nem nagyon növeltük az árakat: az utolsó tételeket 1,20-1,30 lejben adtuk el az ismerősöknek, visszatérő klienseknek – jegyezte meg Keresztes. Az alcsíki mezőgazdasági szövetkezetnek egyébként a napokban kiürültek a készletei, már nincs eladó étkezési burgonyája. Eladásra már csak ültetni való pityókát kínálnak.
A járványpánik hatására égbe szökött árak miatt az alcsíki társasban nem tervezik a burgonya-területek növelését: ugyanakkora termelőfelülettel számolnak, mint amekkora tavaly volt.
– Nem növeljük. A pityóka olyan száz hektár körül lesz, akárcsak a múlt évben. Kitartunk a cukorrépa mellett is, az tavaly ötven hektár körül volt. Gabonafélékből pedig olyan 180-200 hektárt tervezünk. Hogy milyen lesz az idei év, azt csak az isten tudja. Reméljük, hogy nem lesz olyan rossz, mint ezelőtt két évvel. Még a múlt év is elég nehéz volt. Nagyon sok veszteségünk volt amiatt, hogy a területek egy részén megállt a víz. Ahol nem tudott lefolyni, ott termés sem volt – fűzte hozzá a csíkszentmártoni Burgabotek vezetője.
A koronavírus-járvány miatt elrendelt óvintézkedések – bár a mezőgazdaságban dolgozóknak elvileg szabad közlekedést biztosít – lassítja a tavaszi munkálatok végzését. A szükségállapot kihirdetését követően például a csíkszentmártoni társulás alkalmazottai a helyzet tisztázódásáig legalább egy hétig otthon maradtak.
– A terményértékesítés terén a mozgást korlátozó intézkedések nekünk most még okoznak problémát. A tavaszi munkákat viszont most kell elvégezni, időben, hogyha termést akarunk. Mi mindenesetre felkészültünk, próbáljuk csinálni – hangsúlyozta lapunknak Keresztes Vencel.
Domján Levente