Egymillió lejjel csökken a Caritas idei költségvetése
Egymillió lejjel kevesebb állami támogatást kap idén a Gyulafehérvári Caritas szervezete – erősítette meg lapunknak dr. Márton András igazgató. A megvonás a beteggondozói hálózat fenntartását érinti a legérzékenyebben: Hargita megyében minden állami támogatást visszautasított a szociális és munkaügyi minisztérium a Szent Ágoston Foglalkoztató Központ esetében, illetve csak részlegesen támogatja a térségben működő beteggondozói hálózat egységeit.
[caption id="attachment_21373" align="aligncenter" width="620"] Ajándékokat bontogat a Caritas Szent Ágoston központjának közössége. A támogatás megvonása már másfajta meglepetés Fotó: Balázs Árpád[/caption]
A szociális szolgáltatásokat biztosító civilszervezetek részére évről évre kevesebb állami támogatást állapít meg a szociális és munkaügyi minisztérium, a Gyulafehérvári Caritas vezetősége ezért az utóbbi éveket állandó készültségben élte meg.
Annyit kapnak, mint tíz évvel ezelőtt
– Idén egymillió lejjel kap kevesebb támogatást a szervezetünk, mint tavaly, de készítettünk egy részletes kimutatást is, és ennek alapján a 2013-as évi állami támogatáshoz képest most 1 972 024 lej forráskieséssel kell számolnunk – mutott rá Ludescher László ágazati igazgató. Megjegyezte, a jelenlegi helyzet megoldása most már valóban rendkívüli erőfeszítéseket igényel részükről.
A Caritas kimutatásai szerint utoljára 2007-ben volt olyan alacsony az állami támogatás mértéke, mint az idénre meghatározott összeg – azóta viszont a szervezet számos területen és jelentős beruházásokkal fejlesztette szolgáltatásait.
Fogyatékosok keretét nullázták le
Idén a szociális és munkaügyi minisztérium teljesen megvonta a támogatást a csíkszeredai Szent Ágoston Foglalkoztató Központtól, ahol jelenleg 26 fogyatékkal élő személy fejlesztésével dolgoznak a szakemberek. A foglalkoztató központ egyébként – egy németországi partner támogatásának köszönhetően – éppen költözés előtt áll, a Szent Ágoston-templom régi kápolnáját alakítják át és teszik a fogyatékkal élők számára otthonossá.
– Azt gondoltuk, hogy ha önerőből, illetve külföldi támogatók bevonásával sikerül egy ilyen nagy volumenű beruházást megvalósítanunk, akkor az épület fenntartásában számíthatunk majd az állam segítségére – közölte Ludescher László.
Csökkentett állami támogatást kap továbbá a gyergyószentmiklósi Szent Erzsébet Öregotthon, illetve csak részfinanszírozást hagyott jóvá a minisztérium a fogyatékkal élőket segítő Márton Áron Szociális Központ számára is.
Szívesen kivonulna az állam?
– A jelenlegi helyzet arrafelé mutat, hogy az állam teljesen a helyi közösségekre akarja bízni a szociális ágazat fenntartását, ami alapjában véve nem elvetendő ötlet, hiszen erre már vannak külföldi példák. A problémát ez a hirtelen jött, drasztikus mértékű csökkentés jelenti, hiszen a szociális szolgáltatásokkal foglalkozó szervezetek a 2013-ban és azelőtt megállapított állami támogatás mértékéhez képest rendezkedtek be és fejlesztették hálózatukat – véli Ludescher.
Kihagyták a Csík és Keresztúr környéki betegeket
A támogatás csökkentése jelentősen érinti a térségben a négy külön egységben Csíkszéken, Gyergyószéken és Udvarhelyszéken, illetve Székelykeresztúron működő beteggondozói hálózatot is, itt ugyanis a minisztérium különösebb indoklás nélkül megtagadta a csíki térségben és a Székelykeresztúr környékén működő egészségügyi csapatok finanszírozását.
– Számokra lebontva ez azt jelenti, hogy Hargita megyében a szervezet összesen 896 személy beteggondozói ellátására kért állami szubvenciót, a jelenlegi állás szerint pedig csak 339-en részesülnek támogatásban, a fennmaradó 557 érintett ellátását önerőből, mi kell megoldjuk – tudtuk meg Péter György szociomedikális igazgatótól.
A szervezet, akárcsak tavaly, idén is a külföldi partnerek, a városi, vidéki önkormányzatok és a megyei tanács támogatásában bízik, az ágazati igazgató szerint elkerülhetetlen viszont, hogy bizonyos szociális szolgáltatások ellenértéke ne emelkedjen.
Pál Bíborka