Egyezkedni muszáj…
A közvéleményt továbbra is foglalkoztatja azon nemrégiben megjelent sürgősségi kormányrendelet, amely azt is előírja, hogy a 2018-as évre vonatkozó kollektív munkaszerződéseket újra kell tárgyalni, s ugyanakkor a társadalmi párbeszéd törvényének, a 2011/62-es törvénynek a vonatkozó előírásaitól eltérő módon a kollektív munkaszerződések hatósugara ki kell hogy terjedjen a 21 főnél kisebb létszámú egységekre is. Ezen előírások (de nemcsak) kapcsán az elmúlt hét során is az érintettek, egyes érdekképviseleti szervezetek, valamint gazdasági elemzők újólagosan fenntartásokat, kifogásokat fogalmaztak meg, esetenként talán túl is licitálva a dolgokat.
A kormány illetékesei már annak idején azt hangoztatták, hogy a munkáltatók által fizetendő társadalombiztosításoknak a munkavállalókra való átruházására vonatkozó majdani jogszabály mentén módot fognak találni arra is, hogy a nettó bérek esetleges csökkenésének elkerülése végett a bruttó bérek megemelésére kötelezzék a munkaadókat. Ez jogi szempontból egy bonyolult, nehezen kivitelezhető ügy, de a kormány a kollektív munkaszerződések jogszabályozásába való beavatkozás révén próbálta, illetve próbálja meg úgymond kierőszakolni a bruttó bérek megemelését. Az adótörvénykönyvet módosító 2017/79-es, a kormány november 8-án elfogadott sürgősségi kormányrendeletbe ilyen jellegű előírás nem került be. De utólag megjelent egy azzal kapcsolatos jogszabály, amelyet ugyancsak november 8-án fogadtak el, de az elkerülte egyesek figyelmét. Ilyenképpen pedig a kollektív munkaszerződésekkel kapcsolatos új előírások kapcsán olyasmit is olvashattunk az elmúlt hét elején, miszerint „az elmúlt hét második felében teljesen váratlanul elfogadtak egy sürgősségi kormányrendeletet”. Azt nem váratlanul és talán nem is meglepetésszerűen fogadták el, hisz a november 8-i kormányülésről kiadott hivatalos közleményben szerepel egy olyan sürgősségi kormányrendelet, amely révén módosítottak és kiegészítettek egyes hatályos jogszabályokat. A közleményben ezt a sürgősségi kormányrendeletet együtt tálalták az adótörvénykönyvet módosító sürgősségi kormányrendelettel, s talán ez okozhatta egyesek számára a „meglepetést”. Az is igaz, hogy abban a közleményben nincs utalás a kollektív munkaszerződésekre, azaz arról hallgatott a fáma. Ez a kormányrendelet, amint már arról beszámoltunk, a Hivatalos Közlöny egyik későbbi számában, nevezetesen a november 16-i számában jelent meg. A 2017/82-es sürgősségi kormányrendeletről van szó, amely révén, amint már arra utaltunk, „hozzámatattak” a társadalmi dialógustörvényhez, a 2011/62-es törvényhez is. Igen sunyin és alattomosan fogalmaztak, ugyanis a kollektív munkaszerződésekre vonatkozó tárgyalások kezdeményezését azért rendelték el, hogy gyakorlatba lehessen ültetni az adótörvénykönyvet módosító 2017/79-es sürgősségi kormányrendeletnek egyes előírásait. Ezek szerint ahol már létezik a 2018-as esztendőre vonatkozóan kollektív munkaszerződés, ott azokat elméletileg újra kell tárgyalni, ugyanakkor a munkáltatóknak kezdeményezniük kell a kollektív munkaszerződések megkötésére vonatkozó tárgyalásokat azon egységekben is, ahol az alkalmazottak száma kevesebb, mint 21.
Egy dolog egyezkedni, más dolog aláírni
A sürgősségi kormányrendelet szóban forgó előírásai kapcsán már olyasmiket is hangoztattak igen sokan, miszerint azok a munkaadók, akiknek nem sikerült elérniük a kollektív munkaszerződések újratárgyalását, illetve az azokra vonatkozó módosító jellegű kiegészítő okiratok aláírását súlyos bírságokra számíthatnak. Ez nem felel meg a valóságnak, mert a 2011/62-es törvényben ilyen előírás nincs és nem is lehet. Nem, mert kétoldalú szerződésről lévén szó, a feleknek ha nem sikerült megegyezni, akkor nem is kerülhet sor a szerződés megkötésére. A törvény valóban rendelkezik szabálysértési bírságról, amely értéke 5000 lejtől 10 000 lejig terjed, de az csak akkor alkalmazandó, ha a munkáltató nem tesz eleget ama kötelezettségének, miszerint kezdeményeznie kell a kollektív munkaszerződésekre vonatkozó egyezkedéseket. Ha viszont nem sikerül megegyezniük, akkor azért nem lehet megbüntetni a munkáltatót, sem pedig a munkavállalót. Továbbá a törvényben van egy olyan előírás is, miszerint a tárgyalófelek 3000 lejjel büntetendők, amennyiben nem jegyeztetik be a már megkötött és aláírt munkaszerződéseket a munkaügyi felügyelőségeknél. Ilyenképpen pedig felesleges és kár riogatni azzal valakit is, hogy amennyiben a megszabott határidőig, azaz december 20-ig nem kerül sor a kollektív munkaszerződés megkötésére, akkor büntetésre számíthatnak.
A hajlandóság megvan
Egy, a múlt héten nyilvánosságra hozott felmérés szerint egyébként a munkáltatók részéről megvan a hajlandóság a kollektív munkaszerződések újratárgyalására, illetve megkötésére, beleértve a bruttó bérek megemelésének a vállalását is. Abból a felmérésből az derült ki, hogy a megkérdezett munkaadóknak mintegy 75%-a hajlandó lenne az alkalmazottak bruttó béreinek a 20–25%-os megemelésére 2018. január 1-jétől. Mintegy 10%-ra volt tehető azon munkáltatók részaránya, amelyek nem tartották kizártnak, hogy a társadalombiztosítási hozzájárulások okán lecsökkent nettó bért alkalmazottaik esetében másabb úton-módon kompenzálják, például étkezési jegyek, megemelt értékű utazási utalványok vagy ajándékutalványok révén. Továbbá 15% körül volt azok aránya, akik a felmérés időpontjában még fontolgatták a lehetőségeket, illetve kivárásra rendezkedtek be. Valószínűsíthető, hogy előbb-utóbb rendeződni fog a kollektív munkaszerződések ügye, de az is megtörténhet, hogy azok tényleges megkötésére esetleg nem kerül sor december 20-ig. Ilyen összefüggésben mindenképp zavaró tényezőt jelentett az, hogy a parlamentben úgymond botladozik a 2017/79-es, az adótörvénykönyvet módosító sürgősségi kormányrendelet törvény általi jóváhagyásának folyamata. Egyre inkább valószínűsíthető, hogy annak elfogadására a parlamenti vakációig már nem kerülhet sor. Ugyanakkor azonban a jelek szerint most már hajlandó lenne Tudose kormányfő egy újabb sürgősségi kormányrendelettel korrigálni bizonyos „félresikerült” elírásokat, azt viszont nem tudni, hogy melyek azok az elírások…
Hecser Zoltán