Egy hétig igényelhető a területalapú támogatás
Lejárt a kéthetes hosszabbítás első fele, az egységes területalapú és állattenyésztési támogatást igénylő gazdák azonban mégsem a várt ütemben keresik fel az ügynökség területi irodáit: Hargita megyéből az APIA május 31-ig még legalább két és fél ezer támogatásigénylőre számít. A késlekedők júniustól napi 1 százalékos támogatás-csökkentésre számítsanak.
[caption id="attachment_29500" align="aligncenter" width="1000"] Parcellák a csíki határban. Félidő hosszabbításban Fotó: Domján Levente[/caption]
Már csak egy hétig, azaz május 31-ig nyújthatják be támogatáscsökkentés nélkül a 2016-os egységes területalapú és állattenyésztési támogatási kérelmeiket a Hargita megyei gazdák – hívja fel a késlekedők figyelmét Haschi András, a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) Hargita megyei igazgatója. Késlekedőkből pedig több van a vártnál – ismeri el a szakember –, hisz a támogatásigénylési lehetőséggel az erre jogosult 26 és fél ezerből tegnapig csupán 24 ezer Hargita megyei gazda élt. Ők összesen 147,5 ezer hektárnyi szántót, legelőt és kaszálós területet jelöltek földalapú támogatásra, azaz bő 40 ezer hektárral kevesebbet a tavalyi területnagyságnál. A támogatási kérelmek persze a május 16-hoz képest két héttel, május 31-ig megtoldott rendes határidő után is benyújthatók, ám ezt követően már a június 1. és 27. közötti időszakban a támogatásigénylőknek a késedelem a megszerezhető támogatás napi 1 százalékos csökkentésébe kerül.
– Én nem hiszem, hogy Hargita megyében létezik olyan gazda, akinek mindegy, kap-e támogatást vagy nem, s ha igen, akkor megengedheti magának, hogy a támogatásként folyósítandó összeg 15-20 vagy 25 százalékkal kisebb legyen a lehetségesnél – fejtette ki Haschi. Hozzátette: Hargita megyében mindezek ellenére évről évre több százan halasztják az utolsó percekre a támogatás-igényléseik benyújtását. Az APIA megyei vezetője attól tart, a júniusi büntető periódus napjai alatt idén ezernél is több, megkésett támogatáskérelmezőre kell számítsanak.
– Nem tudom, egyesek mire várnak. A területi irodák kapacitásaival együtt jelenleg naponta akár 700-800 támogatásigénylő gazdát is képesek vagyunk fogadni. Tehát a május végéig hátralevő egy hét alatt az eddig távolmaradtak kérelmeinek elvételére is bőven lenne idő. Csak jöjjenek a gazdák – hangsúlyozta Haschi.
Elmondta, tapasztalataik szerint az utolsó napokban rendszerint azok a gazdálkodók fordulnak az APIA-hoz, akik az állatállománnyal vagy az általuk művelt területekkel kapcsolatos dokumentumaikat nem tudták határidőre rendbe szedni. Elismerte, idén a kéthetes határidő-hosszabbítás, és a május közepén eszközölt jogszabály-módosítás kifejezetten kedvezett azoknak a juh- és szarvasmarhatartóknak, akik állataikat megkésve – a borjakra születés után előírt 20 napos, vagy a juhok esetében megkövetelt hat hónapos határidőn túl – fülszámoztatták. Gyakori késedelmi ok ugyanakkor a farm körüli tulajdonviszonyok változása is.
– A gazdaságok száma, ha nem is jelentős mértékben, de évről évre változik. Változnak egyrészt a pályázati lehetőségek miatt: a leggyakrabban ugyanez marad a tulajdonos, de a farm magánszemély helyett jogi személyként végzi. Gyakori még az átadás is, azaz a gazdaság apáról fiúra száll. Azt hogy hány gazdálkodó jogosult idén a területalapú támogatás igénylésére, nem tudjuk pontosan megmondani. A tavalyi kérelemszámból kiindulva ezúttal is 26 400 támogatásigénylőre számítunk – mondta el Haschi András.
[box type="shadow" ]24 ezren megkapták, 2-3 ezren továbbra is pénzükre várnak. Hargita megyéből 24 ezer gazdának fizette ki eddig a 2015-ös esztendőre járó egységes területalapú támogatást a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA). Haschi András, az ügynökség Hargita megyei vezetője tegnap lapunk érdeklődésére elmondta, a hektáronként 79,74 eurós (352 lejes) SAPS-on kívül a hektáronként 59,1 eurós (261 lejes) zöldítési támogatást, a visszaosztásként az 1–5 hektáron gazdálkodóknak hektáronként 5 eurót (22 lejt), az 5–30 hektárt művelőknek pedig hektáronként 51 eurót (225 lejt) jelentő redisztribúciós támogatást is kifizették. Elmondta, némelyek már a hektáronkénti 19,9 eurós (88 lejes) fiatal gazda támogatást is megkapták, illetve napokon belül a megyéből is minden jogosultnak folyósítják.
„Most a hektáronkénti 86 eurós hegyvidéki támogatás folyósításán dolgozunk. Van, akinek már azt is átutaltuk, lesz, akinek a napoknak érkezik meg a számlájára a pénz. Ennek ellenére a megyében még legkevesebb 2-3 ezer olyan gazdálkodóról tudunk, akik a támogatásokból még egy lejt sem kaptak. Azokról van szó, akiknél problémákat észleltünk, ellenőrzés alatt voltak, vagy transzferművelet, azaz gazdaságátadás történt. És a megyében van legalább száz olyan gazda is, aki egyáltalán nem fog pénzt kapni, mert az igényelt támogatásra különböző okok miatt nem jogosult” – sorolta lapunknak Haschi.[/box]
Domján Levente