Duális képzés, a modern szakiskola - Szoros együttműködés az iskolák és magáncégek között
A Nyugat-Európában jól bevált, itthon még kevésbé ismert oktatászervezési forma, a duális képzés lényege: a szakiskolások képzése az iskola és magáncégek szoros együttműködésével zajlik, akik teljes mértékben átvállalják a szakmai gyakorlat megszervezését, lebonyolítását, ezzel elősegítve a naprakész szakmunkásképzést és a majdani munkavállalást is. Székelyudvarhelyen már működik két ilyen osztály.
[caption id="attachment_60459" align="aligncenter" width="1000"] Az egyik befogadó a székelyudvarhelyi Bányai János Szakközépiskola. Nyitottak az újításra Fotók: László F. Csaba[/caption]
A duális képzés elsősorban cégek igénylésére valósul meg, ezzel a módszerrel minden vállálat kinevelheti a saját szakembereit. A fejlett országokban elterjedt képzési forma a tervek szerint pótolja majd a munkaerőhiányt, és megfékezi a kivándorlást is. A cégek jelezhették az igényléseiket, az adatokat ezen a héten összesítik.
Sokoldalú szerződés a jövő munkaerejéért
Ilyés Emese szakoktatásért felelős tanfelügyelő lapunk kérdésére elmondta, hogy a gyakorlati oktatást az adott cégek biztosítják a diákok számára, akik a képzés során ösztöndíjban részesülnek. Mivel a cégeknek is voltak fenntartásaik a képzést illetően, és az elvárások miatt nehézkesen indult be a program, adókedvezményt dolgoztak ki a vállalatok számára. Ez a kedvezmény azonban egyelőre nem működik a gyakorlatban.
– Az állam által biztosított 200 lejes díj mellett, a duális képzésben részt vevő vállalatoknak további 200 lejes ösztöndíjat kell biztosítaniuk a diákok számára. Ez a minimális előírás, de nagyobb pénzösszeget is felajánlhatnak – közölte Ilyés Emese, aki kiemelte, hogy az adott cégnek beleszólása lesz az oktatásba is, olyan értelemben, hogy részt vesz a vezetőtanácsban, szerszámgépeket kölcsönöz az intézménynek, támogathatja az iskolát, de az órarend kialakítását is véleményezheti.
Emellett bizonyos követelményeknek kell megfelelniük a duális képzésben részt vevő vállalatoknak, amelyek először partnerségi szerződést kötnek az adott iskolával és önkormányzattal, és miután elindul a képzés, egyéni szerződés megkötésével folytatódik a procedúra, amely a tanuló/szülő, az iskola és a cég között jön létre.
– Ahhoz, hogy egy vállalkozó duális képzésben diákokat tudjon foglalkoztatni, rendelkeznie kell minden hivatalos engedéllyel. Egyébként kötelező módon munkavédelmi ruhát és felszerelést kell biztosítania a diákoknak, de egyéb prémiumokkal is szolgálhatnak a vállalkozás jövedelmétől függően: bérlet kifizetése, meleg ebéd biztosítása, hasonlók – ecsetelte a szakoktatásért felelős tanfelügyelő, hangsúlyozva a munkával kapcsolatos stimulánsok fontosságát.
Megtudtuk, hogy a képzés két típusú osztály létrejöttét biztosítja: 20 fős – tehát 10-10 fős létszámmal rendelkező csoportok egy vagy két különböző szakmával – és 30-as létszámú osztály, amelyben lehet egy, két, illetve három különböző szakma is.
– Az oktatás alatt a vállalkozónak felvigyázó személyt kell biztosítania, aki a gyakorlati oktatás ideje alatt felvigyázza és oktatja a diákokat. Egyelőre a duális képzés három évre van kidolgozva, és két év líceumi oktatásnak felel meg. Ez az jelenti, ha egy diák 9. osztálytól részt vesz a programban és elvégzi a három év duális képzést, Europass-oklevelet kap, majd folytathatja tanulmányait a líceumi 11. osztályban, ahol leérettségizhet és újabb szakdiplomát is szerezhet.
A szakoktatásért felelős tanfelügyelő reméli, hogy ez a kezdeményezés felváltja majd a hagyományos hároméves szakoktatást, és csökkenti a munkaerőhiányt is, hiszen a cégek érdeke, hogy saját, jó szakembereket képezzenek, akiket később alkalmazhatnak is.
[caption id="attachment_60422" align="aligncenter" width="1000"] Ilyés Emese tanfelügyelő. Reméli, hogy felváltja a hagyományos hároméves szakiskolát[/caption]
Udvarhelyen elindult, Csíkban érdeklődnek
Jelenleg Hargita megyében csak Székelyudvarhely csatlakozott a duális képzéshez, de Csíkszeredából is várták a cégek jelentkezését, akik partnerséget kötnének az oktatási intézményekkel. Megtudtuk, hogy a Csíki Vállalkozói Szövetséggel a napokban tartott megbeszélést a Székely Károly Szakközépiskola, és a tanfelügyelőség bizakodva vette tudomásul a fejleményeket.
A Nyugaton már működő oktatási módszert Romániában kevésbé ismerik, ezért problematikusabb a képzés népszerűsítése, de a tervek szerint az Iskola másként program keretében és a mesterségek hetén is céglátogatást és tájékoztatásokat terveznek az általános iskolákban.
– A duális képzésbe elsősorban 8. osztályos diákok tudnak belépni, de a felső korhatár 26 év, tehát azok is csatlakozhatnak a felhíváshoz, akik valamilyen oknál fogva kimaradtak a rendszerből, esetleg nem tudtak leérettségizni. A program nagyon rugalmas, és teret biztosít a fejlődésre – közölte Ilyés Emese, aki kitért a vállalatokat érintő kedvezményekre is.
Görbe Péter, Hargita megye főtanfelügyelője lapunknak azt hangsúlyozta, hogy a szakmunkásképzés évek óta gondot jelent, és a kivándorlás növekvő tendenciáját is igyekeznek megfékezni a duális oktatás nyújtotta lehetőséggel.
– Aki a duális formában szerez szakmunkás képesítést, munkát kaphat. Ez a lehetőség a diák és a vállalkozó számára is pozitív, hiszen mindenki érdeke a minőségi oktatás – jegyezte meg Görbe Péter, hozzáfűzve, hogy a munkához való viszonyt is formálhatja ez a módszer. Mivel a cégek anyagilag is támogatják a tanulókat, jogosan várják el a jó teljesítményt, és komolyan veszik majd a képzést.
[caption id="attachment_60423" align="aligncenter" width="609"] Görbe Péter főtanfelügyelő. Diák és vállalkozó is nyerhet a duális képzéssel[/caption]
Bizonytalan a jövő?
Még nem látszik, hogy miként fog beválni a duális formában megszervezett szakoktatás. Ezt mondja Végh Jenő, a Kós Károly Szakközépiskola igazgatója. Az általa vezetett tanintézményben ebben a tanévben 31-es létszámmal indult el egy osztály az Udvarhelyi Kis- és Közepes Vállalkozások Szövetségével (UKKSZ) és öt vendéglátóipari céggel szoros együttműködésben. Tizenöt fiatal szakácsnak, tizenhat pedig pincérnek tanul. Az osztály kerettanterve ugyanaz, mint a hagyományos szakiskolai osztályoké, így az első évben még viszonylag kevés a szakmai gyakorlat.
Végh Jenő szerint az iskolának előnyt jelent ez az oktatási forma, hiszen így nem kellett gyakorlóhelyet keresni a gyerekeknek (ez egyébként egy kisvárosban nem is olyan könnyű feladat). A nagy érdeklődés és túljelentkezés miatt jó képességű diákok kerültek be az osztályba, és végül az ösztöndíj miatt a cégek komoly elvárásokat állítottak fel, és ez nagyobb fegyelemhez vezet. Egyetlen igazolatlan óráért egy havi ösztöndíját veszítheti el a diák – tudtuk meg az igazgatótól.
Bár a kezdés jó, az már biztos, hogy a Kós Károly Szakközépiskolában jövőre nem indul duális képzés. A mostaniban részt vevő cégek megvárják, hogy az első évfolyam végezzen, mások pedig nem jelentkeztek.
A Bányai János Szakközépiskola igazgatója, Szakács-Paál István is úgy vélekedik, hogy nagy következtetéseket még nem lehet levonni, hiszen a fafeldolgozó és mechanika szakirányokkal elindult duális osztályba járó 21 tanuló eddig mindössze egy hetet volt szakmai gyakorlaton. Azt viszont elmondta, hogy nehézséget jelentett az iskolának, hogy a két szakirány miatt több szaktanárt kellett alkalmazni, a cégeknek pedig még csak a befektetésről szól a történet. Szakács-Paál István szerint ennek a szakoktatási formának nem lesz ígéretes jövője, hacsak nem biztosítanak adókedvezményt a duális képzésre nyitott cégek számára, vagy nem talál a minisztérium egyéb ösztönzési lehetőségeket.
Az igazgató az előnyöket is felsorolta: a diákok összesen 400 lejt kapnak havonta, a programban részt vevő vállalkozások jobban odafigyelnek a tanulók szakmai fejlődésére, és ő is kiemelte a nagyobb fegyelmet, illetve iskolalátogatási kedvet a duális formában megszervezett osztályban.
Asztalos Ágnes
Keresztes Bea