Digitális kompetenciákra ható tényezők vizsgálata
Tegnap sajtótájékoztatót tartott Szász Jenő, a magyar Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) elnöke a székelyudvarhelyi Gondűző Étterem Sárkányos termében a Romániai Magyar Pedagógusszövetség (RMPSZ) elnöke, Burus-Siklódi Botond, Hargita megye főtanfelügyelője, Demeter Levente, a programban részt vevő oktatási intézmények, civil szervezetek, a kivitelező szakcégek, illetve a média képviselőinek jelenlétében.
Több és többszintű oktatásfejlesztési projektet kezdeményezett 2016-tól székelyföldi és kárpátaljai partnerekkel együttműködve – didaktikai eszközpark bővítésén keresztül is – mondta az NSKI elnöke. Ezek eredményeként a külhoni magyar oktatási intézmények 308 táblagéppel, 10 multimédiás interaktív okostáblával, sportpályával, illetve több mintaosztályteremmel lettek gazdagabbak. A továbbiakban beszámolt arról, hogy a most induló kutatási program a székelyföldi magyar elemi és általános oktatási intézmények versenyképességére kíván rávilágítani, illetve arra, hogy – a rendhagyó körülmények között – miként tudják tartani a lépést egymással és a többségi oktatással. Ebben a világjárványtól terhes időszakban a felszereltebb intézmények és a hátrányos helyzetű iskolák közötti szakadék még inkább elmélyülhet, amely digitális eszközberuházásokkal, eszközfejlesztésekkel áthidalható, hatékonyabb tanulási körülményekkel pedig biztosítható számukra a széles körű ismeretszerzés. És ez a lehetőség kiterjeszthető a kisebbségi magyar tanintézményekre.
A sajtótájékoztatón részt vevő pedagógusok elmondták, az eszközök főként az óvodások, az előkészítősök és az alsó tagozatosok körében örvendenek nagy népszerűségnek. Működés közben is lehetett látni – távkacsolás segítségével – egy éppen működő multimédiás okostáblát. Épp Mátyás király élete volt a lecke… Milyen volt Mátyás: A. igazságos; B. Bölcs; C. Gazdag? … Ilyen, és ehhez hasonló, olykor jóval bonyolultabb feladatok bukkantak elő, amelyek a kicsik részéről komolyabb kreativitást igényeltek. Ki volt Szilágyi Erzsébet? Kinek a nevét rejti a betűsor: ÁSGZILYI ÉZERTSBE?
A programban eddig részt vevő intézmények a Tompa László Általános Iskola (Székelyudvarhely), Orbán Balázs Általános Iskola (Székelyudvarhely), Cambridge Nyelviskola (Székelyudvarhely), Áprily Lajos Általános Iskola (Parajd), Petőfi Sándor Általános Iskola (Csíkszereda), Aranyalma Óvoda (Csíkszereda), Nagy Imre Általános Iskola (Csíkszereda), Vaskertes Általános Iskola (Gyergyószentmiklós), Boros Fortunát Középiskola (Zetelaka), Székelyudvarhely Egyetemi Központ. Az ott dolgozó pedagógusok válaszoltak az NSKI szakértői által feltett kérdésekre, segítettek az igények és a szükségletek felmérésében, tájékozódtak a pandémia különlegesen sivár viszonyai közepette, amikor az egyetlen működő kapcsolat gyermek–szülő, illetve szülő–pedagógus között az internet segítségével valósult meg, és amelynek eredményeképp máris hozzájutottak néhány szükséges eszközhöz. A szakemberek figyeltek arra, hogy a kutatás megfelelő szórásban, Hargita megye különböző régióiban, városi és falusi környezetből is hozzon mintákat.
Az intézetvezető a továbbiakban még elmondta, kiemelt céljuk egy olyan szakpolitikai javaslattétel, amely azonosítja a felzárkóztatási szükségleteket, hogy a továbbiakban minél több külhoni magyar intézményt segíthessenek a digitális oktatás legfejlettebb eszközeivel.
Simó Márton