Csökkent a minőségi pontszámhatár
Tizenöt ponttal, vagyis 35-re csökkentette mától a 6.3-as intézkedésre benyújtott projektek minőségi pontszámhatárát a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség (AFIR). Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy a kisgazdaságok számára kínált 15 ezer eurós vissza nem térítendő támogatást a gazdák már kevesebb pontot elért pályázatokkal is elnyerhetik.
[caption id="attachment_10621" align="aligncenter" width="1000"] A farmfejlesztésre elnyerhető összeg 15 ezer euró, ami önrész nélkül igényelhető. Mától kevesebb pont is elég Fotó: Domján Levente[/caption]
[dropcap]K[/dropcap]evesebb pontszámmal is finanszírozást nyerhetnek mától az új Vidékfejlesztési Program (PNDR) 6.3-as intézkedésére benyújtott, azaz a kisgazdaságok fejlesztését, jövedelemtermelő képességének javítását célzó projektek. A pályázókkal szemben augusztusban támasztott 50 pontos határ ugyanis mától, szeptember 1-jétől 35 pontra csökkent.
Azok a gazdák viszont, akik pályázataikkal a 35 pontot sem tudják elérni, jobb, ha projektjeik benyújtásával még egy hónapot várnak: októbertől ugyanis további könnyítés várható. A minőségi pontszámhatár ekkortól már a támogatáshoz minimálisan megkövetelt 15 pontra apad – derül ki a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség (AFIR) honlapján elérhető pályázati útmutatóból.
A szelekciós pontozás alapján amúgy a pályázók a mezőgazdasági szakképesítés szerint 5-20 pontot, a prioritási ágazat szerint 10-15 pontot, a település mezőgazdasági potenciálja alapján 25-30 pontot, a családi vállalkozás (IF) esetén 30 pontot, az őshonos állatok és növényfajták tenyésztése/termelése esetén pedig további 30 pontot szerezhetnek.
A 6.3-as intézkedés aktuális kiírására a 8-12 ezer eurós Standard Termelési Egyenérték (SO) közötti kisgazdaságok pályázhatnak: a farmfejlesztésre elnyerhető összeg 15 ezer euró, ami önrész nélkül, vissza nem térítendő támogatásként igényelhető. A támogatást két részletben lehet lehívni: elsőként az összeg 75 százalékát a szerződés aláírásakor, a fennmaradó hányadot pedig a finanszírozási szerződés aláírásától számított három éven belül.
A 6.3-as intézkedésre azok a 18-dik életévüket betöltött, legalább két éve gazdálkodó személyek pályázhatnak, akik farmjukat egyéni vállalkozásként (II), engedélyezett magánszemélyként (PFA), családi vállalkozásként (IF) vagy egyszemélyes, illetve többségi tulajdonban levő korlátolt felelősségű társaságként (KFT) működtetik.
A pályázatokat az AFIR folyamatos kiírás mellett a 2015-re elkülönített 21,85 millió eurós keretösszeg kimerüléséig fogadja. A pályázatok utolsó benyújtási határideje október 31.
Domján Levente