Cél a gyermeklétszám megtartása
Jogilag a farkaslaki Tamási Áron Általános Iskola alárendeltségbe tartoznak a község oktatási intézményei, bár ez nem volt mindig így. 2011-ig két jogi személyiségű iskola volt a községben, Székelyszentléleken és Farkaslakán, ám az akkor megjelent oktatási törvény alapján a székelyszentlélekit is a községközponthoz csatolták.
Ezerkilencszázkilencvenháromban vette fel Tamási Áron nevét a farkaslaki általános iskola, amelynek az alárendeltségébe tartozik a község összes oktatási intézménye. Jelenleg a község hét településén működik oktatási intézmény: óvoda és elemi osztályok a kisebb falvakban vannak, Firtosváralján, Székelypálfalván, Kecsetben, Nyikómalomfalván, illetve Bogárfalván, általános iskola pedig Székelyszentléleken és Farkaslakán van.
Mihály Edit 2015 óta áll a tanintézet élén. Elmondta, a gyereklétszám 550–570 között mozog, ami viszonylag stabilnak mondható. Hozzátette azt is, hogy szerencsés helyzetben vannak, hiszen mindeddig egyetlen oktatási intézményt sem kellett bezárniuk, a legkisebb településeken sem. Az elemi iskolák többségében egy tanító van, szimultán folyik az oktatás, általában 10–15 diákkal. Kivétel Kecset és Malomfalva, ezeken a településeken két pedagógus tanítja a diákokat szintén összevont osztályokban. Mihály Edit elmondta, a törvény értelmében öt évfolyamot, azaz 0–4. osztályig a diákokat nem lehet együtt tanítani, ezért született az a döntés, hogy a kisebb településekről a negyedik osztályosokat már Székelyszentlélekre vagy Farkaslakára viszik.
– A malomfalvi és bogárfalvi negyedikesek Szentléleken, a pálfalvi és váraljai gyerekek pedig Farkaslakán járják a negyedik osztályt. Persze mindig vannak kivételek, jelenleg Váralján három évfolyam van, hiányzik az előkészítő és az első osztály, így ott hármas szimultánban tanulnak a gyerekek. A kecseti negyedikesek szintén otthon maradtak, mivel ott két tanító van, így egyik hármas szimultánt, a másik kettőst visz, Malomfalván viszont sok a gyermek, így az ottani negyedikesek már Szentlélekre járnak iskolába – részletezte az iskola vezetője. Párhuzamos osztályokra több évtizede nem volt példa. Mihály Edit elmondta, a gyerekeket iskolabusszal szállítják a kisebb településekről az általános iskolákba, két különböző útvonalon, két járművel.
[caption id="attachment_153874" align="alignnone" width="2560"] Mihály Edit igazgató[/caption]
A város közelsége is okozott problémát
A Tamási Áron Általános Iskola vezetője szerint egy időben nagyon sok gyereket a városba írattak szüleik iskolába, ami jelentősen befolyásolta az oktatási intézmény működését. Az elmúlt egy évtizedben azonban csökkent ez a tendencia.
– Tapasztalataink szerint csak azokat a gyerekeket viszik el innen, akiknek a szüleik is a városban dolgoznak, vagy akik onnan költöztek ki a községbe, így igazából nem teljesen részesei a faluközösségeknek – ismertette az igazgató. Hozzátette, gyakori az is, hogy a városba járatják napközibe gyermekeiket, ám nulladik osztályba rendszerint visszahozzák, és saját településükön íratják be. Mihály Edit szerint a tanulók által elért vizsgaeredmények azt mutatják, hogy amelyik gyermek akar, az bárhol tud tanulni és jó eredményeket elérni.
Modern napközi a községközpontban
Bár minden településen működik óvoda, két évvel ezelőtt elkészült a napközi otthon Farkaslakán, ahová jelenleg több mint hatvan gyermek jár. Nagy igény volt a napközire a szülők részéről, a polgármesteri hivatal pedig felkarolta a kezdeményezést, és mindent megtett azért, hogy megvalósulhasson. 2021 őszén már ott kezdhették a tanévet a legkisebbek. A Tündérkert napközi otthonban jelenleg kis-, közép- és nagycsoport működik. A több mint hatszáz négyzetméter alapterületű, földszintes épületben négy terem/csoportszoba van, emellett külön ebédlő, szabadidős terem, minikönyvtár, orvosi szoba, elkülönítő, tálaló, mosókonyha és iroda is helyet kapott. Az épületnek ugyanakkor egy több mint háromszáz négyzetméteres alagsora is van, ahol raktárakat és a kazánházat alakították ki. A farkaslaki napközi otthont uniós támogatásból építették fel, költségei meghaladták a 654 ezer eurót. 98 százalékban helyi gyerekek járnak, a többi településről csupán három gyermek van beíratva, de egyre többen jelezték, hogy napközibe járatnák gyermekeiket. Az iskola vezetője azonban reméli, hogy a napközi nem lesz negatív hatással a község óvodáira, azok megmaradhatnak a falvakban.
Stabil tanári kar
Az óvodákban és az elemi osztályokban kinevezett pedagógusok tanítanak, az 5–8. osztályokban tanítók 90 százaléka is szakképzett. Az oktatók jelentős százaléka helyi származású, vagy valamilyen kötődése van a helységhez, ami Mihály Edit szerint szintén fontos tényező.
Az igazgató szerint van még, mit javítani a szülők és oktatók közötti kommunikáción.
– Bár rendszerint tartunk szülőértekezleteket, a szülők nem igazán mondják el szemtől szemben véleményüket, pedig abból lehetne igazán építkezni, javítani a hibákon, ha kell. Arra lenne szükség, hogy felnőjön a szülői társadalom is, hogy merje vállalni, megosztani a véleményét. Ezt hiányolom, az őszinte, szemtől szembeni véleménynyilvánítást – fogalmazott. Továbbtanulás szempontjából jól állnak, hiszen minden egyes gyermek továbbtanul, aki a községben végzi el az általános iskolát.
Felújított épületek
Farkaslaka községben tizenkét épületben működik oktatási intézmény a hét településen. Ezeket az épületeket mind korszerűsítették már az elmúlt években, ám olyan hosszú a sor, hogy mire a végére értek, gyakorlatilag lehetett volna kezdeni elölről – fogalmazott az igazgató. Az elkövetkezőkben a farkaslaki központi iskola épületén kellene javítani. Az intézményvezető elmondta, hogy a polgármesteri hivatal pályázatot nyújtott be a munkálatok finanszírozására. Legutóbb a farkaslaki elemi iskolát újították fel: energiahatékonyabbá tették, szigetelték és napelemekkel is felszerelték. Az épületek felszereltségét tekintve sem lehet okuk panaszra, hiszen digitális táblák, kivetítők, fénymásolók, számítógépek is a rendelkezésükre állnak.
– Eszközöket mindig lehetne újítani, mert a 21. században olyan gyorsan változik a technika, hogy nem tudjuk utolérni – mondta Mihály Edit.
Ezenkívül sportpályák, modern játszóelemekkel felszerelt óvodaudvarok, játszóterek is a gyermekek örömét szolgálják.
Hadnagy Éva