Bosszankodás helyett…
Kényszervakáció. Már maga a kifejezés is hatalmas ellentmondás, hiszen a vakáció a világ legjobb dolga szokott lenni, nem olyan valami, amit kényszerből teszünk. Sajnos a járványhelyzet (szinte) minden szabályt átírt, így az ismét nyakunkba szakadt kéthetes vakáció szinte értelmezhetetlen szülő és gyermek számára egyaránt. Egy újabb kihívás, amit teljesíteni kell, hiszen tudjuk, a legtöbb családban nem megoldható, hogy a szülő otthon maradjon a kicsivel, és a nagyszülők sincsenek elérhető közelségben, esetleg dolgoznak, vagy maguk is ellátásra szorulnak. Bár a törvény értelmében ilyen esetben a szülő fizetett szabadnapokat kaphat, vagy dolgozhat otthonról, de vajon melyik választás kivitelezhető?
Az online munka és a kisgyerekes életforma együttesen igazán embert próbáló feladat, az alkalmazottak két hétre való nélkülözését kevés vállalkozás engedheti meg magának… Maradnak az egyéni megoldások, az idővel való zsonglőrködés, a kisebb közösségek összefogása, nagyon sok esetben pedig a gyermekek számítógép előtti időtöltése, elmagányosodása. A jelenlegi állapotok sok későbbi feladatot adnak szülőnek, tanárnak, pszichológusnak, nevelési tanácsadónak egyaránt, és talán elképzelni sem tudjuk, milyen nehézségekkel kell majd megküzdenünk cserébe a kényszervakációkért. De talán jobb, ha nem is tudjuk előre…
Szülőként azon gondolkodom, hogyan tehetném hasznossá és elfogadhatóvá gyermekeim számára ezt az időszakot; adott egy helyzet, amelyből a legjobbat kell kihoznom, még akkor is, hogy ha elfogadhatatlannak tartom azt. S bár a lehetőségek korlátozottak, sportolni, természetbe, kisközösségekbe járni lehet, akárcsak olyan témákról beszélgetni, dokumentálódni, amelyekre máskor a feszített tempójú hétköznapokban nem jutott idő. Ugyancsak hasznos és praktikus megoldás a házimunka terheinek megosztása a gyerkőcökkel, természetesen a korukhoz illő feladatokkal, hogy megtapasztalhassák, mit is jelent ez a mindennapokban. A matematikai készségek és a pénz észszerű kezelésének elsajátításához pedig a napi bevásárlás segíthet a legjobban.
Semmiképp sem gondolom, hogy nálam lenne a bölcsek köve, csupán annyiban vagyok biztos, hogy mindent meg kell tennünk azért, hogy ez az időszak ne a bosszankodásról szóljon, hanem a lehetőség szerinti együtt töltött időről, az ősz szépségeinek megtapasztalásáról, a pillanat megéléséről és arról, hogyan találjunk megoldásokat életünk nehéz helyzeteire. Gyermekeink érdekében!
Boncina-Székely Szidónia