Bevezetnék a digitális oktatást a Hargita megyei iskolákba
A digitális oktatás bevezetésére pályáznának Hargita megyében, Hargita Megye Tanácsa és Ferencz Salamon Alpár megyei tanácsos, a megyei tanács oktatási szakbizottságának elnöke kezdeményezésére az elsődleges egy 82 millió eurós projekt lenne, illetve más, kiegészítő projektekbe is részt vennének, mint az Erasmus+, partnerség egy észtországi pályázatban és a magyarországi Digitális Jólét programban. Az országos iskolai rendszer még nincs felkészülve a digitális oktatásra, de a tanuláshoz való egyenlő esély biztosításához szükség van erre, ezt bizonyítja a jelenlegi helyzet is – vázolta a projekt szükségességét Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
[caption id="attachment_101694" align="aligncenter" width="2560"] Illusztráció[/caption]
A digitális oktatás bevezetésére pályáznának Hargita megyében, ennek érdekében a megyei tanács létrehozott egy munkacsoportot az érintett felekkel: Hargita Megye Tanfelügyelősége és az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza munkatársaival, helyi önkormányzatok képviselőivel, és két hónapja szakértők bevonásával dolgoznak a projekten.
Az elsődleges, 82 millió euró értékű pályázatot az Európai Befektetési Bank hitelkeretéből valósítanák meg, ez egyelőre az általános iskolák digitális rendszerének költségeit fedezné, a rendszer kiterjeszthető a középiskolákra is.
A szerdai online megbeszélésen, amelyen közel kétszáz Hargita megyei iskola igazgatója is jelen volt, a megyeelnök elmondta, a cél az, hogy az információt közel vigyék a diákokhoz.
– A kezdeményezők megvizsgáltak nyugat-európai jó példákat, és partnereket keresnek a projekt megvalósításához. A megyei tanács elemzőcsoportja kidolgozott egy kérdőívet a tanintézetek számára, amelyet kérnek minél pontosabb információkkal kitölteni, ennek alapján mérik fel, hogy hány osztályterem van a megyében, van-e internet a településen/az iskolában, illetve hogy milyen technikai felszereltséggel rendelkeznek. A pontos adatbázisra szükség van a kiinduláshoz – hangsúlyozta Borboly Csaba.
Csák László szakértő elmondta: felmérve a Hargita megyei helyzetet, a projekt célközönsége 25 000 általános és középiskolás diák. A projekt költségvetésének tartalmaznia kell a tanárok és a diákok képzését a digitális oktatáshoz, az internethozzáférést és a megfelelő korszerű számítógépek és okos eszközök beszerzését. Mivel jelentős összegről és hosszútávú hitelvonalról van szó, a projekt futamideje 4-5 év lenne.
– A tanuláshoz való hozzáférést biztosítani kell minden diáknak, a jelenlegihez hasonló helyzetekben is, ez az igény hívja életre a digitális oktatás bevezetésének szükségességét – hangsúlyozta Ferencz Salamon Alpár. – A jelenleg tervezett projekt a legfontosabb beruházás lesz a Hargita megyei oktatási rendszerbe – tette hozzá.
Hargita Megye Tanácsa partnerek bevonásával kívánja megvalósítani a digitális oktatás bevezetését Hargita megyébe, mint a Hargita Megyei Tanfelügyelőség, az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza, helyi önkormányzatok és a Hargita megyei iskolák.
HN-információ