Beszélgetés dr. Csák László egyetemi oktatóval: Biztos és jól fizetett a közalkalmazotti karrier
A székelyföldi fejlesztéspolitika, vidékfejlesztés, de az európai uniós pályázatok menedzsmentjének a területén is sokan ismerik dr. Csák László nevét. A közgazdasági szakember több mint hét éve tanít a Babeș–Bolyai Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi kihelyezett tagozatán, áprilistól pedig a közigazgatási szak vezetői tisztségét tölti be. Csák Lászlót a közigazgatási szakma jelenlegi megítéléséről és az egyetem további terveiről kérdeztük.
– A helyi önkormányzatok vezetői gyakran panaszkodnak munkaerőhiányra. Ön szerint mi ennek az oka, kevés a megfelelő végzettséggel rendelkező közigazgatási szakember, vagy egyszerűen kevésbé vonzó ez a munkaterület?
– Évekkel ezelőtt még a közigazgatási munkahelyek elég alacsony presztízzsel rendelkeztek, ami részben annak is volt köszönhető, hogy nagyon alacsonyak voltak a fizetések. Ez a helyzet azonban megváltozott: a kezdő fizetés is motiváló lett, ami azzal is jár, hogy a jobb fizetésért több és jobb minőségű munkát várnak el a polgármesterek, intézményvezetők. Már most is érzékelhető, hogy a közintézményekben kedvező változások álltak be, a munkakedv is jobb, és a hivatalokban dolgozó csapatok is jobb hangulatúak. A köztisztviselők, közalkalmazottak új generációja már jelen van az intézményekben, ez pedig már rövid távon megváltoztatja a csoport megítélését.
– Jelenleg mit tapasztal, az egyetem előtt álló fiatalok hogyan vélekednek erről a szakterületről?
– Most azt látjuk, hogy a nagyvárosokhoz képest felértékelődnek a kisvárosok, mivel sokkal biztonságosabbak járványügyi szempontból is. Ez is egy sepsiszentgyörgyi felvételi mellett szól. Ugyanakkor az itt kínált képzés nagyon sokszínű: közgazdaságtan, jog, történelem, etika, pénzügy, konfliktusmenedzsment, urbanisztika – ezekhez nálunk egy helyen férhet hozzá a diák. A hasznosulás sem egyirányú: a végzőseink között van, aki minisztériumban dolgozik, de van több községi jegyző, vállalkozó, tanácsadó is. Összefoglalva: sokszínű, friss, gyakorlati tudás érhető el, ami aztán sok feladatra készít fel – ezek közül csak az egyik az amúgy biztos és jól fizető közalkalmazotti karrier.
– A Babeș–Bolyai Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi kihelyezett tagozata hány diáknak biztosít tanulási lehetőséget a közigazgatás területén, milyen a képzés?
– Évente 15-15 hallgató juthat be a magyar és a román nyelvű csoportokba tandíjmentes helyre. Ez azt is jelenti, hogy aki tandíjmentes helyen van, az jogosult tanulmányi és szociális ösztöndíjra is. Az oktatók nagy része óraadó, azaz az adott tantárgyhoz kötődik a mindennapi munkahelyi tevékenysége. Így jómagam is egy stratégiai tervezéssel és EU-s projektekkel foglalkozó saját vállalkozást vezetek, hat munkatárssal, azaz a tudományos, elméleti kérdések mellett azt is tudom, mi történik a terepen. Egy másik fontos forrásom, hogy Borboly Csaba megyeitanács-elnök felkért, szakértőként segítsem Régiók Bizottságán belüli munkáját több jelentéstevői megbízása kapcsán. Ez nemcsak nekem lehetőség, de a hallgatóinknak is, hiszen a brüsszeli tapasztalatot mindig beépítem az oktatásba. Minden kolléga elkötelezett a minőségi oktatás mellett, ez a közös vállalásunk, ennek jegyében zajlik a szak belső reformja, ami a tantárgyak tartalmát is érinteni fogja, és nemcsak a munkaerőpiaccal, azaz a polgármesterekkel és megyeitanács-elnökökkel, de a jelenlegi hallgatóinkkal is igyekszünk egyeztetni ezt a folyamatot.
– Közeleg a tanév vége, érettségi, felvételi időszak. A sepsiszentgyörgyi tagozat közigazgatási szakja hány helyet hirdet meg 2021-ben? Hány tandíjas és hány tandíjmentes hely lesz?
– A helyek számáról májusban fognak dönteni, de 50-50 hely biztosan lesz a két csoportban. A tandíjmentes helyek száma 15-15 lesz várhatóan. A felvételi eljárás pedig teljes mértékben online történik, nem kell iratokkal utazni sem Kolozsvárra, sem Sepsiszentgyörgyre.
– Végül hadd kérdezzek rá, hiszen a térségben számos fontos stratégia kidolgozása, elkészítése kötődik az Ön nevéhez, hogy a továbbiakban is folytatja-e ezt a tevékenységet?
– Stratégiai tervezéssel és EU Alapokból finanszírozott projektek fejlesztésével és menedzsmentjével foglalkozom 2006 óta – ahogy Szentes Antal megyei tanácsos fogalmazott egy nagy felcsíki projekt lezárásakor, „harcostársak vagyunk”. A vállalkozásomban kiváló munkatársaim vannak, a projektek jó csapat kezében vannak, de én sem hagyom el a harcmezőt: mindkét fronton folytatom, amíg a közösség értékesnek látja a munkámat.
Pál Bíborka