Az első roham után orvoshoz kell vinni a gyermeket
Havonta két alkalommal rendel a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház gyermekgyógyászati rendelőjében dr. Ioana Dumitru gyermekneurológus, gyermekpszichiáter főorvos. A szakemberrel főként az epilepsziáról beszélgettünk, de felsorolta azokat a megbetegedéseket, problémákat is, amelyekkel nem neurológushoz, hanem a helyben inkább elérhető gyermekpszichiáterhez fordulhatnak a szülők.
– A sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Kórház munkatársa, és havonta két alkalommal a csíkszeredai kórházban is rendel. Hogyan érhetik el önt a szülők?
– Minden hónapban egy hétfő délután és egy szombati napon rendelek itt, a poliklinikán található gyermekgyógyászati rendelőben. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházzal kötött megegyezés értelmében a vizsgálatok ingyenesek a betegek számára, és beutalóval is lehet jönni. Előjegyzést igényelni a 0732–500790-es telefonszámon lehet.
– Melyek a gyermekneurológia főbb tevékenységi területei?
– Idetartoznak a mozgási rendellenességek, a fejlődési rendellenességek, ha a gyermek fejlődése elmarad valamilyen területen, például a menésben vagy furcsán lépik. Szintén hozzánk tartoznak a bénulások, ha például nem használja a gyermek az egyik kezét, az egyik lábát vagy a teste egyik oldala nem működik megfelelően. A tetrapersis (a végtagok gyengesége) szintén hozzánk tartozik, és vizsgáljuk az egyéb, születés során bekövetkezett agyi sérüléseket is. A gyermekneurológia szakterületéhez tartoznak a további agypatológiák, agydaganat, bevérzések, fejsérülések következményei, vízfejűség. Tevékenységünk nagy szeletét képezi az epilepszia diagnosztizálása és kezelése, ennek a különböző formái. Továbbá az eszméletvesztéssel járó görcsös állapotok felmérése, eredetének tisztázása. A hosszan tartó, akár hányással járó fejfájás, látási rendellenességek felmérése szintén a neurológushoz tartozik. Az arcbénulás, ami gyerekeknél is előfordul, szintén a gyermekneurológushoz tartozik.
– Hogy néz ki az epilepszia a gyermekeknél? Melyek ennek az elsődleges jelei?
– Az epilepszia mindig rohammal nyilvánul meg. Az epilepszia diagnózisát klinikai úton állítjuk fel, a krízisek alapján. Akkor merül fel az epilepszia diagnózisa, ha legalább két alkalommal előfordul spontán kialakuló görcs. A diagnózis felállítása érdekében elektroenkefalográfiás vizsgálatot, EEG-t végzünk, és ha ezen látjuk a specifikus agyi kisüléseket, akkor tudjuk, hogy erről a betegségről van szó. Az epilepsziát nem lehet megelőzni, és bármikor megjelenhet. Életünk első percétől kezdve akár 99 éves korunkig bármikor jelentkezhet. Megjegyezném, hogy az ismert okból bekövetkező rohamok, mint amilyen a lázgörcs is, nem epilepsziát jelentenek, és nem a neurológushoz tartoznak, hisz ezek egy jól meghatározható körülmény közepette alakulnak ki. A lázgörcs a hat hónap és 5 év közötti életkor sajátossága, és rendszerint nem igényel sem hosszan tartó kezelést, sem további kivizsgálást. Akkor kell a lázgörcs hátterét alaposabban megvizsgálni, ha ezek a rohamok gyakoriak, minden megfázásnál jelentkeznek. És akkor is, ha a látszólag láz miatti roham nem totális, tehát nem érinti a test egészét, hanem például csak a test egyik felét, alsó vagy felső tájékát.
– Ismerjük az epilepszia okát?
– Amikor epilepsziáról beszélünk, akkor az nem egy betegséget jelent, hanem több mint kétszázat. Nagyon sok formája van, és ezek között vannak a gyermekkorra inkább jellemző szindrómák. Ilyenek például a tudatkieséses megnyilvánulási formák, amelyek adott életkorra jellemzőek. Ezek során egy adott agyterület tevékenysége kiesik, a gyermek elbambul, abbamarad, amit csinált, nem lehet kontaktust teremteni vele. Ezek a kieséses szindrómák például a gyermekek hatéves kora körül alakulnak ki. Emellett jellemzőek a gyermekkorra a generalizált epilepsziák és számos más szindróma is. Ezek felmérése, felismerése után elkezdjük keresni az okokat. Korábban három részre osztották az epilepsziákat. Az első részbe tartoztak a tünetekkel jelentkező epilepsziás megbetegedések, ahol egyértelmű agyi sérülés állt a háttérben, például trauma vagy bevérzés nyomán. A második csoportba soroltuk azokat az epilepsziákat, ahol az agy strukturálisan egyben van és rendben van, de a gyermeknek más neuropszichiátriai megbetegedései is voltak. A harmadik csoportba soroltuk az idiopátiás epilepsziákat, amelyek látszólag roham nélküliek. Ez utóbbiak többségének hátterében genetikai terheltség, elváltozás van.
– Mikor forduljanak orvoshoz a gyermekkel a szülők? Már az első roham után, vagy várni kell?
– Az első roham után fel kell mérnie a gyermeket egy orvosnak. Bármilyen, eszméletvesztéssel járó roham után orvoshoz kell vinni a gyermeket. Ez nem azt jelenti, hogy azonnal gyógyszert is fog kapni már.
– Kezelhető az epilepszia, vagy a gyógyszeres kezeléssel tünetmentessé lehet tenni a betegséget?
– Az epilepsziák mintegy harminc százaléka teljesen meggyógyul. A gyógyítható formák között vannak gyermekkori epilepsziák is. Az epilepsziák egy részének kialakulása ugyanakkor korhoz kötődik, és ezek egy adott kor után maguktól is megszűnnek. Vannak olyan formái is a betegségnek, amikor az azt kiváltó góc úgymond elalszik, és nincs szükség többé gyógyszerre. Emellett vannak azok a formák is, amelyek hosszan tartó gyógyszeres kezelést feltételeznek, ezek rendszerint azok, ahol az agyi sérülések nagyok vagy nagyon nagyok. A gyógyszerekkel a tüneteket csökkenteni lehet, de vannak olyan formái is ennek a betegségnek, főleg, amikor társbetegségek is társulnak hozzá, amikor teljesen nem tudjuk a rohamokat megszüntetni.
– Ismert, hogy kevés a gyermekneurológus, ugyanakkor vannak olyan megbetegedések, problémák, amelyekkel a gyermekpszichiáterhez is lehet fordulni, és ilyen szakember van elérhető Csíkszeredában is a Lelki Egészség Központban. Melyek azok a problémák, amelyekkel nem önt kell keresni?
– A tanulási zavarok, a koncentrációs problémák, a figyelemzavarok például a pszichiáterhez tartoznak. Amennyiben az orvoskolléga a vizsgálat után úgy gondolja, hogy a figyelemzavar hátterében állhat kieséses epilepszia, akkor továbbküldi ő hozzám a beteget. Szintén a pszichiáterhez tartoznak a beszédzavarok, az emocionális problémák, az autizmus kezelése, a depressziók, evészavarok. Persze, vannak kevert formák is, amikor mindkét szakember részt kell vegyen a kezelésben.
R. Kiss Edit