Átszervezés után
Nemrégiben már beszámoltunk arról, hogy az Országos Adóügynökség (ANAF) elnöke a február 1-jén hatályba lépett rendeleteivel „átszabta” a különböző nagyságrendű adófizetők ügykezelésének rendjét, pontosabban rendszerét. Ilyenképpen országos viszonylatban mintegy 22 000 közepes nagyságrendű adófizető került át a megyei közpénzügyi adminisztrációk illetékességéből a regionális közpénzügyi vezérigazgatóságokéba.
Megyénk esetében a Brassói Regionális Közpénzügyi Vezérigazgatóságról van szó. 158 megyénkbeli céget érintettek ezek a rendeletek, ezek közül 152-nek az ügykezelése a csíkszeredai székhelyű Hargita Megyei Közpénzügyi Adminisztráció ügykezelésébe tartozott, öt pedig a bukaresti székhelyű nagy adófizetőket ügykezelő vezérigazgatóság hatáskörébe. Az eddig érvényes kritériumok értelmében a megyei közpénzügyi adminisztráció nyilvántartásáéban 310 közepes adófizetői kategóriába tartozó kereskedelmi társaság szerepelt. Amint arra már utaltunk, 152 virtuális értelemben átköltözött Brassóba (ezek közül 141 Csíkszeredából, 8 Székelyudvarhelyről és 3 Gyergyószentmiklósról), továbbá 5 nagy adófizető a székelyudvarhelyi Icos Konf Rt. és a Norada Rt., a csíkszentkirályi Hargita Gyöngye Rt., valamint a csíkszeredai Iris Service Ciuc Rt., illetve a Waberer’s Romania Rt. átkerült a brassói székhelyű közpénzügyi vezérigazgatóság illetékes adóügyosztályához. Ugyancsak február 1-jétől a nagyok „súlycsoportjába” lépett (azaz átkerült a bukaresti székhelyű vezérigazgatósághoz a csíkszeredai székhelyű Ing Service Kft. Jelenleg e cégen kívül még 8 megyénkbeli vállalkozás tartozik a nagy adófizetői kategóriába: a székelyudvarhelyi InfoPress Group Rt., a Melinda Impex-Instal Rt., a Melinda Impex Steal Rt., az Elen-Trio Kft., valamint a Coats Odorhei Kft., a csíkszeredai Amigo&Intercost Kft. és a borszéki Romaqua Group Rt.
Emlékeztetnénk: az idén hatályba lépett 2015/3648-as és 2015/3649-es rendeletek értelmében megváltoztak a különböző adófizetői kategóriákba való besorolás kritériumai, s ezzel egyidejűleg azok ügykezelési rendszere is (mindenekelőtt a területi illetékesség vonatkozásában).
Nem az számít, „honnan”, hanem, hogy „hová”…
Az átszervezés (amelyet nem övezett osztatlan elismerés jó néhány megyénkbeli érintett cég részéről sem) indokairól és annak céljairól értekeztek, illetve eszmecserét folytattak a brassói vezérigazgatóság illetékesei azon a csíkszeredai rendezvényen, amelyre április 4-én került sor. Jobbára sikerült eloszlatni bizonyos kételyeket, fenntartásokat, ám azt sem lehet véka alá rejteni, hogy bizonyos elégedetlenség továbbra is kitapintható. Tény viszont, hogy ma már a távolságot viszonylag könnyűszerrel le lehet „győzni” a korszerű telekommunikációs eszközök (mobiltelefon, internet, elektronikus aláírás) révén, arról nem is beszélve, hogy a különböző űrlapok, adóbevallások benyújtására elektronikus formátumban kerül sor. Másképpen fogalmazva: hovatovább ritka az az eset, amikor indokolt és szükséges a „személyes találkozás”. Ugyanakkor el kell oszlatni egy tévhitet is, azt, amelyet még imitt-amott megfogalmaznak. Nevezetesen: azt az állítást, miszerint az átszervezés nyomán az adó nem itt helyben fizetődik be, hanem Brassóba kerül. Nos, az állami költségvetést megillető bevételek (profitadó, egyes különadók, a jövedelmi adó egy bizonyos hányada stb.) esetében nem az számít, hogy hol fizetődik be, hanem ki a „címzett”. Ez esetben – amint azt már nyomatékoltuk – az a pénz az állami kincstárba folyik be és az állami költségvetés bevételét képezi. Ami viszont helyben kell maradjon (a jövedelemadó egy bizonyos hányada), az továbbra is helyben marad, s az adott területi-közigazgatási egység helyi költségvetését „illeti meg”. Függetlenül attól, hogy annak az adófizetőnek az ügykezelése a csíkszeredai székhelyű adóhatóságra vagy a brassói regionális vezérigazgatóságra, vagy esetleg a bukaresti székhelyű, nagy adófizetők ügykezelési vezérigazgatóságra hárul-e vagy sem.
Hecser Zoltán