Hirdetés

Videó - Átadták az Orbán Balázs-díjakat: lámpásként a helyes irányt mutatják

HN-információ

A marosvásárhelyi Kultúrpalotában adták át péntek délután az Orbán Balázs-díjakat. Az ünnepséget a XII. Székelyföld Napok zárásaként tartották. A legnagyobb székely életének és munkásságának emléket állító díjakat évente azok a székelyföldi személyek vehetik át, akik maradandó érdemeket szereznek az egységes Székelyföld-kép kialakításában. Idén Maros megye díjazottja dr. Tamási Zsolt József, a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Líceum igazgatója, Kovászna Megye Tanácsa dr. Pető Mária fizikust, a sepsiszentgyörgyi Tehetséggondozó Központ vezetőjét díjazta, míg Hargita megye vezetősége Magyar Ferencnek, a magyarországi innovációs és technológiai miniszter főtanácsadójának, a gödöllői Szent István Egyetem volt kancellárjának munkásságát ismerte el.

Tavaly október 8–17. között a Komaság jegyében jelmondattal szervezte meg Hargita, Kovászna és Maros megye tanácsa meg a hozzájuk tartozó kulturális intézmények a XII. Székelyföld Napokat. Az említett rendezvénysorozat zárásaként immár hagyomány, hogy Orbán Balázs-díjjal ismerik el a térség fejlesztéséért, a szülőföldön való megmaradásért, a közösségi értékek megőrzéséért tevékenykedő, a nehéz időkben erkölcsi tartást, nemzeti hitvallást felmutató, az egységes Székelyföld-kép kialakításában tevékenykedő személyiségek munkásságát. Tavaly októberben a járványügyi előírások nem tették lehetővé az ünnepség megszervezését, ezért a szervezők idén januárra halasztották a 10. díjkiosztót.

Segítenek az eligazodásban

Pénteken a marosvásárhelyi Kultúrpalota nagytermében a Tiberius vonósnégyes teremtett ünnepi hangulatot az Orbán Balázs-díj-átadón. A résztvevőket Tóth László, Magyarország csíkszeredai főkonzulja köszöntötte. Beszédében az összefogás szükségességét hangsúlyozta, majd megjegyezte: jelezésértékű, hogy a rangos eseményt a három megye közösen szervezte. Hozzátette: zűrzavaros időket élünk: a hétköznapokban jelen van a világjárvány, rég nem tapasztalt ellentétek feszítik a globális politikát, a nyugati kultúrkör végletes megosztottságot eredményező világnézeti válsággal küzd, és mindez komoly kihívás elé állítja társadalmunkat.

Ilyenkor még inkább szükségünk van olyan személyiségekre, olyan lámpás emberekre, mint a kitüntetésben részesülők, akik segítenek az eligazodásban, és akik jó példával elöl járva megmutatják számunkra a helyes irányt, mert ahogy az egyes emberek, úgy a nemzetek sorsát sem a vakszerencse, hanem a becsületes munka, a kiváló teljesítmény és az egyetemes értékekhez való ragaszkodás alakítja – mutatott rá a főkonzul. Megjegyezte: túlzás nélkül állíthatjuk, új korszak kezdetén vagyunk, amely a legtöbbeknek válságot jelent, de bátraknak, a szilárd talajon állóknak lehetőséget is jelenthet. Végezetül megköszönte a pedagógusok munkáját.

Tudásszomjjal és önálló gondolkodással vértezi fel diákjait

Kovászna megye díjazottját dr. Pető Mária fizikust, fizikatanárt Jakab István Barna, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke jelentette be. Beszédében kiemelte: akárcsak Orbán Balázs, úgy a díjazott is utat és példát mutat szakmaiságból, helytállásból és megmaradásból. Hozzátette: tanító a szó legnemesebb értelmében. Megjegyezte: egykori tanítványaként kijelentheti, tudásszomjjal és önálló gondolkodással vértezte fel őt és több ezer diáktársát.

Azt kívánom, hogy a mai fiataloknak minél több ilyen tanára legyen, mint dr. Pető Mária. Díjazottunknak pedig azt, hogy a szakmai eredmények mellett legyen alkalma hosszú éveken át minél több kíváncsi és lázadó fiatalt tanítani, hogy megértsék, miként működik a körülöttük lévő világ – tette hozzá a Kovászna megyei tanács alelnöke. Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő távolléte miatt Henn János marosvásárhelyi színművész olvasta fel a dr. Pető Máriáról írt laudációját. Elhangzott: a számos díjjal kitüntetett pedagógus mindig meghatározó szerepet vállalt a tehetséggondozásban, nemcsak a kimagasló képességű diákokkal foglalkozik, hanem figyelme minden tanítványára kiterjed. Különösen szereti a kíváncsi diákokat és gyakran alkalmazza a gyermekközpontú oktatási módszereket.

Az Orbán Balázs díjjal elismert tanárnő köszönőbeszédében azt mondta, a közössége: Sepsiszentgyörgy nevében veszi át a díjat.

Nem székelyföldi, de sokat tett a székelyekért

A Hargita megyei díjazottat, Magyar Ferenc professzort, a magyarországi innovációs és technológiai miniszter főtanácsadóját, a gödöllői Szent István Egyetem volt kancellárját Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke jelentette be. Kiemelte: Székelyföldet nemcsak építőanyaggal lehet építeni, hanem a lelkekben, a szívekben és az elmékben is, és ebben segítenek a pedagógusok. Megjegyezte: Hargita megye díjazottja nem Székelyföldön született, nem is itt él, de sokat tett Csíkszereda és Hargita megye fejlődéséért. A laudációban többek között elhangzott: 30 évvel ezelőtt Magyar Ferenc kezdeményezte a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány létesítését, 2016-ban létrehozta a magyar és angol nyelven megjelenő Pro Scientia tudományos szakmai folyóiratot, tangazdaságot létesített Csibában, szakmai fórumokat és Kárpát-medencei tanulmányi utakat szervezett a székelyföldi gazdák számára.

 Magyar Ferenc azt mondta: a díj nemcsak őt, hanem az agrártudományi képzések meghonosításában részt vevő pedagógustársait, diákjait és a közösség tagjait is megilleti. Rámutatott: az innovációs és technológiai miniszter főtanácsadójaként Magyarország és Székelyföld között hídemberként továbbra is támogatja Székelyföldet.

Megküzdött az önálló római katolikus oktatás szervezésért

Péter Ferenc Maros megyei tanácselnök házigazdaként köszöntötte a résztvevőket, majd Maros megye díjazottjaként bejelentette dr. Tamási Zsolt Józsefet, a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Líceum igazgatóját. Hangsúlyozta: 2011-ben a három megye azzal a céllal hozta létre az Orbán Balázs-díjat, hogy évről évre köszönetet mondjanak mindazoknak, akik nemcsak azt teszik, ami a kötelességük, hanem annál jóval többet, akiket nem riasztanak el a nehézségek, minden körülmények között kitartással és céltudatosan végzik munkájukat azért, hogy előbbre mozdítsák közösségünk sorsát.

Ez a fajta áldozatvállalás nem fakadhat másból, mint abból, hogy szeretik szülőföldjüket és közösségüket, szívükön viselik Székelyföld sorsát – tette hozzá a Maros megye elnöke. Rámutatott: olyan személynek adják Maros megye díját, aki pedagógusként és iskolaigazgatóként is megküzdött a kisebbség megmaradásáért és az önálló római katolikus oktatás szervezésért. Dr. Tamási Zsolt laudációját Balla Imre iskolalelkész olvasta fel. Többek között elhangzott, hogy a díjazott az iskola ügyéért úgy küzdött, mint névadójuk a hazáért és a szabadságért.

Dr. Tamási Zsolt azt mondta, meglepte, hogy neki ítélték a díjat. Ez szerinte annak az ügynek szól, amelynek ő maga az élére került.

Az Orbán Balázs-díj-átadót a Tiberius vonósnégyesen kívül Kásler Magada népdalénekes, a Maros Művészegyüttes tagja énekével, illetve a Maros Művészegyüttes táncosai kibédi táncokkal tették hangulatosabbá.

Biró István



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!