Államvizsgatémák
Lassan, de biztosan közeledik a nap, amikor végzős diákjaink kiformálódott képet kapva, céltudatosan hagyják el az épület falait. Az államvizsga-dolgozatok megírása is folyamatban, változatos és ötletgazdag kutatások kerülnek terítékre. A Sapientia – EMTE Csíkszeredai Karának négy tudományterületéről találkozhatunk most egy-egy kreatív, a társadalmunkra nézve hasznos, célszerű dolgozattal. Elsőként a társadalomtudományok és a közgazdaság-tudományok területére kalauzoljuk el olvasóinkat.
Akövetkező néhány hétben a SapiNépe megpróbálja feltérképezni, milyen témák foglalkoztatják leginkább az egyetem végzős hallgatóit. A témák azért is fontosak számukra, mert ebben az időszakban javában folynak a kutatások, készülnek a nyári államvizsgavédésre. A csíki karról mind a négy tudományterületről igyekeztünk megszólítani egy-egy végzős hallgatót, megkértük, osszák meg velünk államvizsgatémáikat, beszéljenek a munkafolyamatról.
A társadalomtudományi alapképzésről Beke Tasnád harmadéves humánerőforrás szakos végzős hallgató dolgozatába nyerhetünk betekintést.
– Az én államvizsgatémám a sikerkép és annak definiálása az erdővidéki vállalkozók körében. Államvizsga-dolgozatomban azt szeretném vizsgálni, miként határozzák meg a sikert és a sikerképet az Erdővidéken jelen levő vállalkozók, akik hosszú ideje jól működő vállalkozást vezetnek. Kutatásomban kitérnék a sikeres vállalkozó tulajdonságaira, emellett több más olyan tényezőre, melyek fontos szerepet játszanak a siker elérésének érdekében. Azért érdemes ezt a problémát kutatni, mert nagyon sok kreatív, jó ötlettel rendelkező fiatal van, aki mintha elveszne, amikor saját lábára kell állnia és vállalkoznia. Ez remek útmutató lenne fiatalok számára, a térség lehetőségeit feltérképezve, a sikeres vállalkozók tapasztalatain túl következtetésekkel szolgálnék, melyek mindenkinek irányt mutatnának, aki vállalkozna és megpróbálna ebbe az irányba elindulni. A kutatásnak az lenne a gyakorlati jelentősége, hogy általa talán másokat is ösztönözni lehetne, így egyre többen vállalkoznának, amire térségünkben szükség is lenne – számolt be Beke Tasnád.
Kasza Sándor gazdasági informatikus harmadéves végzős hallgató is ízelítőt adott államvizsgatémájával, terveivel kapcsolatban.
– Államvizsgatémám idén nyáron Svédországban végzett szakmai gyakorlatom után született meg. Ezzel kapcsolatban írtam is egy beszámolót, amelyet a Sapientia oldalán el lehet olvasni. Miután elvégeztem a másodéves webtechnológia-kurzust, amelyet Filep Levente tanársegéd és dr. Pál László tartott, megtanultam és megszerettem a weboldalkészítést, és létrehoztam egy összetett oldalt, edzőteremnek, ami a saját szerveremen működik – mondta Kasza Sándor.
Az államvizsga ötletét a 2020-as világjárvány által kialakult gazdasági válság inspirálta. Sándor állítása alapján ekkor kezdte mélyrehatóan beleásni magát a pénzügy világába.
A weboldal célja, hogy a felhasználó egy oldalon nyilván tudja tartani saját vagyonát, mint például fizetését, kiadó ingatlanját, részvényét, nemesfémét, kriptovalutáját – ebben segít egy élő API (Applicaton Programing Interfaces), lekérdezheti a jelenlegi értékét.
– A program segítségével még azt is nyilván lehet tartani, hogy a felhasználónak hány ingatlanja van, hol található, mennyi a havi díja. Meg lehet adni például, mettől meddig van kiadva az ingatlan. Nyilván lehet tartani az adót, brókerkiadást és a lakásfelújításhoz szükséges költségeket is. Az államvizsgát PHP back-end React front-end-ben, az adatbázist MYSQL-ben valósítom meg – avatott be a végzős hallgató kutatási területének fontosabb tudnivalóiba. Eddig a regisztrációs felületet és a bejelentkezési felületet sikerült megcsinálnia: – Tehát a regisztrációs űrlap adatát megkapja az adatbázis, mindehhez természetesen szinkronban készítem a dokumentációt. Az államvizsgaprojektet fel fogom tölteni a saját szerveremre, és a hozzáférést mindenki számára ingyenessé teszem – zárta beszélgetésünket Kasza Sándor.
Portik Lukács Linda-Dóra