Alapvető kérdésekben döntött Csíkszereda önkormányzata
Az idei év legfőbb céljai a város regenerálása, a zöldövezetek bővítése és megőrzése, a mobilitás, valamint az energiahatékonyság, emelte ki Korodi Attila polgármester Csíkszereda önkormányzatának pénteken tartott havi ülésén. Ezenkívül olyan kérdésekben döntöttek, mint a távhőköltségek kompenzálása, ösztöndíjprogram, továbbá a városzászló tervét is elfogadták.
Az év első soros ülésén Csíkszereda önkormányzata több fontos kérdésben döntött. A pénteken tartott tanácsülés nagyrészt a költségvetés előkészítéséről szólt.
– Az idei év költségvetésének elfogadása megközelítőleg február 10-re várható. Fontos a jó büdzsé előkészítése, ugyanis az elkövetkezendő időszak céljai a város regenerálása, a város zöldövezeteinek felújítása és bővítése, a mobilitás és az energiahatékonyság. Ezek a főbb vonalak, amelyek mentén tudunk és akarunk cselekedni. A költségvetéssel együtt jár az a kihívás, hogy úgy kell megoldanunk Csíkszereda útburkolatjainak a felújítását, hogy a következő húsz évben nem számíthatunk uniós segítségre, így saját, állami vagy más társfinanszírozásból kell ezt megoldanunk – fogalmazott a polgármester.
A bizottság elfogadta azt a határozattervezetet is, amelyben a távhő árának emelkedését kompenzálja az önkormányzat. Korodi kifejtette: az önkormányzat már az ősszel jelezte, hogy szándékában áll a hatszorosukra emelkedett gázárakat szinten tartani és a különbséget finanszírozni.
Mindemellett a képviselő-testület elfogadta a kormány által bevezetett új ösztöndíjrendszerre alapozott programot.
– Az új, kormány által meghatározott ösztöndíjrendszert bevezetjük Csíkszeredában is a diákjaink számára. Sokkal nagyobb önkormányzati erőforrást igényel az új rendszer, de kaptunk társfinanszírozást a kormánytól – fűzte hozzá az elöljáró.
Terítékre került Csíkszereda megyei jogú város zászlótervezete is. A polgármester elmondta: formálisan is felterjesztik a kormányzatnak hivatalos elfogadásra a tervezetet, azért, hogy a zászlót teljes jogi biztonsággal tudják használni a jövőben. A városvezető azt is elmondta, hogy megérkezett a láttamozás a külügyminisztériumtól és a közigazgatási tárcától a Máriapóccsal tervezett testvérvárosi kapcsolat kialakítására.
– Csíksomlyó és Máriapócs is Mária-kegyhely, szélesen kibontakozó lelkiségi kapocs van közöttünk, és ha ezt meg tudjuk erősíteni közigazgatási kapcsolattal, akkor a két település sokkal több programot szervezhet együtt – mutatott rá az elöljáró.
A városvezető hozzáfűzte: az egyeztetéseket folytatják, ezeken véglegesítik majd azon projektek sorát, amelyek akár európai forrásokból is finanszírozhatók, majd szeretnék engedélyeztetni a hatóságokkal a városfejlesztési stratégiát, amely egyben a metropoliszövezet fejlesztési stratégiája is lesz.
Adorján Zsófia