A zsebünket égeti a tűzifa ára
Míg egy évvel korábban 120-130 lej volt a bükkfa méterenkénti ára, az elmúlt hetekben 150-165 lejt kértek a hasogatott, méterbe vágott fáért a kereskedők – azaz jelenleg akár 25-35 százalékkal drágábban szerezhető be a tűzifa, amelynek ára ugyanakkor Hargita megyén belül is jelentős eltéréseket mutat.
[dropcap]A[/dropcap] téli tűzifa beszerzése izzasztó falat, de az augusztusi kánikulában hidegrázást kap az ember, amikor arra gondol, hogy alig másfél-két hónap múlva kezdődik a nyolc hónapig tartó fűtési idény. Ezt csak tetézi, hogy a hetekben a fakereskedők hirdetései is eltűnnek a napilapokból. A környéken eddig még nem jöttek létre fatelepek, ahol a vásárló megrendelheti a szükséges mennyiséget, így marad a nyomozás az olcsóbb fa reményében.
Vannak, akik az „erdőradar” bevezetésével, mások a multinacionális cégek megjelenésével, megint mások az április 1.–szeptember 15. közötti tarvágási tilalommal magyarázzák a tűzifa árának emelkedését, illetve azt, hogy ebben az időszakban nehezebben beszerezhető a téli tüzelő.
Az erdészet kispályás ezen a piacon
Az erdészeti hivatalok ma már nem tulajdonosok, így fakereskedéssel sem foglalkoznak. A Hargita Megyei Erdészeti Igazgatóság főmérnöke, Ábrahám István lapunknak azt mondta: ők ma már kispályás játékosok ezen a területen, mivel a 220 ezer hektár erdőből 23 ezer hektárnyi terület maradt meg állami tulajdonban. A megye északi részén is, ahol az állami erdős területek többsége található, csak negyvenszázalékos a részesedésük. Tűzifaeladással ezért nem foglalkoznak, örvendenek, ha a kollektív munkaszerződés értelmében hat köbméter fát tudnak a személyzetnek biztosítani.
A kitermelt fa mennyisége egyik évről a másikra nem változik jelentősen, hiszen tízéves üzemtervek vannak, amelyek alapján folyik a termelés – hangsúlyozta Ábrahám István.
Májer Emese, a Csíki Kerületi Erdészet vezetője úgy nyilatkozott: a fa értékesítési ára teljes mértékben a tulajdonosok kezében van. Az erdészet a büntetések kiszámításához használ referenciaárat, amely 85 lejről 115 lejre emelkedett. Az erdészeti szakember kifejtette: a tarvágások ebben az időszakban állnak, ezzel is magyarázható, hogy kevesebb az eladásra kínált famennyiség.
Közbirtokosoknak tisztességes áron
Legtöbb közbirtokosság kedvezőbb árban biztosít tűzifát a tagságának. A legtöbb esetben fenyőfa áll rendelkezésre. Így van ez Kozmáson is, ahol a helyi közbirtokosságtól évente 50-60 személy igényli a fát – tudtuk meg Bodó Dávid közbirtokossági elnöktől. A közbirtokossági tagok öt köbméter fára jogosultak, ami kedvezményesen – a fenyőfa esetében – 40-45, illetve 80 lej között változik köbméterenként, a minőség szerint.
Van kereslet a fára
Kencse Éva már több éve fakereskedéssel foglalkozik Csíkszentimrén. Elsősorban a környező falvakba és Csíkszeredába adnak el tűzifát.
– Soha ennyi tűzifát, mint az idén, nem adtunk el helyben – mondta a kereskedő.
Tapasztalata szerint, amióta bevezették a szigorításokat, sok kereskedő kiesett a rendszerből.
– Amikor kimegyünk az útra, az egy külön rituálé – és közben a fa szállításához szükséges dokumentumok sokaságát mutatja. Megjegyzi: komoly logisztikai összehangolást, ráfigyelést igényel, hogy minden előírásnak meg tudjanak felelni. Éppen a szigorú rendelkezések miatt jól behatárolt, hogy milyen távolságra szállítják a fát, hiszen a kísérőlevelet az egyedi kóddal meghatározott időre lehet kiállítani, így az nem jövedelmező, ha nagy távolságra kell szállítani a tűzifát.
A fakereskedő úgy látja, hogy a szigorítások a kereskedőknek kedveznek, hiszen ők eddig is a törvények betartásának feltételével dolgoztak, miközben mások sokszor „bújócskáztak”.
A csíkszentimrei kereskedő a tűzifát több formában kínálja eladásra. A legkeresettebb a méterbe vágott, hasogatott fa, amelynek náluk a tavalytól nem változott az ára, így az idén is 140 lejben adták méterét. A hasogatott, 30-33 centiméterbe vágott, kalodába összerakott köbméter fát 340 lejért árusítják, ugyanakkor a felvágott bükk cándra köbmétere 320 lej.
– Az új termelési idény kezdetekor emelkedni fog a fa ára. Felcsíkon már most 150 lejt kérnek egy méter hasogatott bükkfáért, azaz 600 lejbe kerül egy öl bükkfa – közölte Kencse Éva.
Külföldre viszik
Siménfalva községben több cég foglalkozik tűzifa-kereskedéssel. Csetri Zsolt eladási ügynök lapunknak elmondta: leginkább Németországba, Görögországba, Olaszországba viszik a raklapos tűzifát, belföldön kevesebbet értékesítenek. Az előző években Magyarországra is szállítottak, de az idén már keveset vittek. Értesüléseik szerint Magyarországra leginkább Szlovákiából és Ukrajnából viszik a tűzifát, mivel ott előnyösebb áron tudnak hozzájutni. A hasogatott és felvágott fa ára 62-65 euró között változik a minőség függvényében, ami 290 lej körüli árat jelent. A faanyag keresett, de leginkább szezonálisan, szeptembertől márciusig. Tapasztalataik szerint a helyiek magánszemélyektől vásárolják a téli tűzifát.
Boros Zoltán egy másik fakereskedés tulajdonosa. A nagykadácsi cégnél a köbméter keményfa ára 300-230 lej között változik. A cég tulajdonosa szerint legalább 20-25 százalékos áremelkedés várható a tűzifa esetében is, miután a fűrészáru eladási ára már emelkedett.
Daczó Dénes