A turizmus életképességéről
A turizmus, azon belül is a kis- és középvállalkozások fejlesztéséről tanácskoznak a Rural Growht (vidékfejlesztés) elnevezésű EU-s projekt keretében szervezett háromnapos nemzetközi szakmai konferencián, amely tegnap kezdődött el Madéfalván.
Farkas Enikő, a projekt vezetője elmondta: a turizmussal foglalkozó helyi kis- és középvállalkozásokat (KKV-k) szeretnék versenyképesebbé tenni. Mint részletezte, Nagykanizsa önkormányzata pályázta meg a vidéki turizmust fejlesztő programot, amelyhez a Hargita megyei önkormányzat mellett hollandiai, spanyolországi, finnországi és olaszországi partnerek is csatlakoztak. A pályázat szakmai irányítását az egyesült királyságbeli Newcastle Egyetem vállalta.
A pályázatban részt vevő települések önkormányzatai a végén cselekvési tervet készítenek el, amelyet aztán gyakorlatba is ültetnek. Azaz a helyi turizmussal foglalkozó KKV-kat úgy fejlesztik, hogy azok a későbbiekben képesek legyenek uniós vagy más eredetű forrásokra pályázni.
A helyi érintettek újabb találkozójának megnyitóján Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke kifejtette: azt várja a projekttől, hogy az itt elkészített cselekvési terv a megye új turisztikai stratégiájának a gerincét adja. Hozzáfűzte: fontos a helyi KKV-k meggyőzése arról, hogy érdemes közös turisztikai programot kínálniuk a látogatóknak, külön-külön ugyanis jóval nehezebb értékesíteni a szolgáltatásaikat.
Csibi József, Madéfalva polgármestere saját települését mutatta be a konferencia résztvevőinek. Úgy vélte: a hasonló találkozóknak az a legfőbb hozadéka, hogy olyan új gazdaságélénkítő ötletekhez jutnak a KKV-v, amelyek saját kútfőből nem biztos, hogy eszükbe jutnának.
Marain Raley, a Newcastle-i Egyetem vidékgazdasági központjának munkatársa kérdésünkre elmondta: azért vállalták el a projekt szakmai irányítását, mert úgy látják: a vidéki régiók gazdasága nem másodrangú, hanem saját jogon fontos. Lapunknak elmondta: tavaly télen járt először a régióban, és elsőre az emberek kedvessége, vendégszeretete tűnt fel neki, ugyanakkor a környék természeti csodái mellett a térség gazdag történelme is lenyűgözte.
Kiss Előd-Gergely