A születés, fejlődés csodája vonzotta őket hivatásukhoz
Fiatalok, és még nincs egy éve, hogy a kórházban dolgozik az a két asszisztensnő, aki az V. Csíkszeredai Kórháznapokon a kenguruzásról tartott előadást. Kovács Emőke és Kánya Szidónia a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház újszülöttgyógyászati osztályának munkatársai, és mindketten tudatosan készültek erre a munkára, erre az osztályra.
Kovács Emőke kézdivásárhelyi születésű, férje révén lett csíkszeredai. Marosvásárhelyen végezte az asszisztensképző egyetemet. Mint mondta, egyetemi évei alatt is vonzotta ez a szakterület, gyakorlati időben sokat járt a marosvásárhelyi, koraszülötteket gondozó intenzív terápiás részlegre, és a szakdolgozatát is ebben a témában írta.
– Önkénteskedtem is itt, és ez volt a szívem vágya, hogy itt dolgozhassak. Örülök, hogy ez valóra válhatott. A babák a leghálásabb páciensek, bár nem tudják ezt szavakkal kifejezni, elég csak rájuk nézni, és érzi ezt az ember. A korababákkal pedig különös kötődés alakul ki, hisz ők hosszú ideig vannak itt nálunk, látjuk a fejlődésüket, súlygyarapodásukat és ahogy az édesanyjuk is egyre bátrabban látja el őket – számolt be a fiatal asszisztens.
A csíkszentgyörgyi Kánya Szidónia is tudatosan készült az újszülöttgyógyászati osztályra, a csíkszeredai Louis Pasteur nővérképző elvégése után a szakdolgozatát is a koraszülöttek ellátásáról írta, és önkénteskedett is több hónapot az osztályon. A szülőszobai ellátást kedveli leginkább a munkája során.
– A születés csodája számomra maradandó élmény. Minden szülés más, de ugyanakkor az újdonsült édesanya és az újszülött első találkozása megismételhetetlen pillanat, amelynek kicsit mi is a részeseivé válunk. Emiatt is szeretek a szülőszobán dolgozni, és ez is vonzott ide – mondta.
R. Kiss Edit