A rendelet kivizsgálását kérték
Egy miniszteri rendelet miatt a megyében tucatnyi iskolaigazgató kell felfüggessze az osztályfőnöki tevékenységét – erre a megyei tanfelügyelőség is felszólította őket. Az érintettek egy része nem ért egyet a rendelkezéssel, és a helyzete kivizsgálását kérte a tanfelügyelőségtől.
A tavaly októberben megjelent 4895-ös miniszteri rendelet szerint a vezetői tisztséget betöltő – igazgatóként, aligazgatóként, tanfelügyelőként dolgozó – pedagógusok nem láthatnak el osztályfőnöki feladatkört, illetve nem tarthatnak pályaorientációs szaktanácsadást – a megkötéstől csupán indokolt esetben lehet eltekintetni. A megyei tanfelügyelőség erre a rendeletre hivatkozva utasította vissza most annak a több mint tíz tanintézmény-vezetőnek és helyettesének a kérését, akik a vezetői pozíciójuk mellett osztályfőnöki feladatkört is ellátnának.
– A 2014/2015-ös tanévben, arra hivatkozva, hogy a tanintézményünkben nem volt olyan teljes katedrával dolgozó tanár, aki vállalta volna az osztályfőnöki tisztséget, kérést tettünk le a megyei tanfelügyelőséghez, és engedélyt kaptunk arra, hogy ezt a feladatkört az igazgató és az aligazgató töltse be. Bár az iskola tanügyi személyzetének szerkezete nem változott, idén a tanfelügyelőség már elutasította az ugyanerre vonatkozó kérésünket – tudtuk meg az egyik általános iskola vezetőjétől, aki neve elhallgatásának feltételével nyilatkozott.
Hasonló helyzetben van Ferencz S. Alpár, a József Attila Általános Iskola aligazgatója is, aki tavaly a tanfelügyelőség jóváhagyásával ötödik osztályban vállalt osztályfőnöki tisztséget, idén pedig a tanfelügyelőség álláspontja szerint nem folytathatja ezt.
– Korábban már jeleztem a tanfelügyelőségnek, hogy cikluskezdő osztályban, tehát ötödikben kértek fel a szülők, hogy legyek osztályfőnök, jó esetben tehát a folytonosság elve azt követeli meg, hogy az elkezdett pedagógiai és nevelői munkát a felső tagozat végéig következetesen egy személy folytassa. Ennek ellenére az idei tanévben visszautasította a kérésemet a tanfelügyelőség – tájékoztatott helyzetéről Ferencz S. Alpár. A József Attila Általános Iskola aligazgatója megalapozatlannak tartja a tanfelügyelőség döntését, szerinte kirendelt szakbizottság kellett volna kivizsgálja a kérését, ami nem történt meg.
– Tizennégy vezetői tisztségben lévő pedagógus adott le kérést a megyei tanfelügyelőséghez arra vonatkozóan, hogy osztályfőnökként is szeretne tevékenykedni. Kérésüket visszautasítottuk, két oktatási intézmény, a József Attila Általános Iskola és a Kájoni János Szakközépiskola azonban indoklást kért, mivel megalapozatlannak tartja a döntésünket. Az ő esetükben a tanintézmények vezetőtanácsának jelenlétében újratárgyaljuk kérésüket – nyilatkozta az ügyben a megyei főtanfelügyelő. Görbe Péter szerint a törvény betartása mindenki esetében kötelező, az említett tanintézményekben pedig van olyan tanár, aki alkalmas az osztályfőnöki feladatok ellátására – nem indokolt tehát, hogy ez az intézményvezetőkre háruljon. A végleges döntést többségi szavazattal a Hargita Megyei Tanfelügyelőség vezetőtanácsa fogja meghozni, közölte a főtanfelügyelő.
Információink szerint egyébként a pedagógusok 10 százalékos pótlékot kapnak az osztályfőnöki feladatkörök betöltéséért.
– Azt gondolom, hogy egyikünk sem a pénzért vállalja ezt a feladatot, meggyőződésem, hogy az 5–8. osztályokban nagy felelősség hárul az osztályfőnökökre, akik fontos nevelői feladatköröket kell ellássanak – jegyezte meg ehhez kapcsolódóan Ferencz S. Alpár.
[box type="shadow" ]Tanügyi véglegesítő vizsgák menetrendje
Megjelent a tanügyi véglegesítő vizsgák menetrendje: az október 26-i Hivatalos Közlönyben közzétett miniszteri rendelet szerint máig kellett kibocsátani a megyei vizsgabizottságokat kinevező rendeleteket, november 20-ig iratkozhatnak be az érdekeltek a vizsgára, iratcsomóikat benyújtva ellenőrzésre és láttamozásra a tanfelügyelőségekhez; november 23.–december 18. között vezetik be a jelöltek adatait az informatikai rendszerbe és értesítik a jelölteket beiratkozási kérésük elfogadásáról vagy visszautasításáról; június 17-ig bonyolítják le az órameghallgatásokat; augusztus 4-én zajlik az írásbeli vizsga; augusztus 11-én függesztik ki annak eredményét; augusztus 11–12-én lehet megóvni az eredményt; augusztus 12–17. között vizsgálják meg az óvásokat és 18-án függesztik ki a végleges eredményeket. Ezt követően augusztus 30-ig továbbítják a szaktárcához a vizsgák eredményét, amit miniszteri rendelettel szentesítenek.[/box]
Pál Bíborka