A polgármester feladata összetartani a várost
Butyka Zsolt, Tusnádfürdő polgármestere fontosnak tartja a nyílt kommunikációt és a különböző területekről érkezők véleményének meghallgatását. Jelenleg az önkormányzat szinte minden idejét a vízkimaradások megszüntetése és a továbbiakban a teljes vízvezeték-hálózat mihamarabbi cseréje köti le. Ám tervekből, pályázatokból és a turizmus fellendítésére tett erőfeszítésekből sincs hiány.
Butyka Zsolt, Tusnádfürdő polgármestere hivatalba lépése első és legnagyobb feladata a vízhálózat problémájának mielőbbi megoldása volt, mely már évek óta gondot jelentett a fürdővárosiak életében.
– Az első és legfontosabb teendőnk egyértelműen a vízhálózat. A gyors megoldásért meg is tettük a szükséges lépéseket a Fejlesztési Alapnál – mondta Butyka.
A projektet jóváhagyták, elkészítették a megvalósíthatósági tanulmányt, majd leadták. Hargita Megye Tanácsa állította ki az urbanisztikai engedélyt, amely összesen tizenkilenc véleményezést foglalt magában. A projekt az elbírálási szakaszban van, egy-két héten belül a minisztérium előtt be kell mutatni a tartalmát.
– Miután megkötjük a szerződést, elkezdődhet a megvalósíthatósági tanulmány szerinti tervezés. Ezt követően a közbeszerzés kiírása, majd az újraengedélyeztetés, és elviekben szűk hat hónap leforgása alatt nekiláthatunk a kivitelezésnek is – ismertette a projekt folyamatát az elöljáró. Hozzátette, a kivitelezés ideje előreláthatólag két év. – Ez hosszú folyamat, a szerződéskötéstől a megvalósításig, sajnos ez még nem jelenti azt, hogy jövőre lesz vizünk. Ezért is kértünk segítséget Hargita Megye Tanácsától, hogy a Verebesen végre az 1970-es években lefektetett vasvezetékeket 16 báros műanyag csőre cserélhessük ki. Önrészből további háromszázhatvan méter csövet vásároltunk – tette hozzá a polgármester. Ebből a beszerzett vezetékből tavasszal további problémás részek cseréjét tervezik, amíg elkészül a teljesen új vízhálózat, sőt tavasszal újabb vezetékvásárlást tűztek ki célul. – A régi terveknél sajnos nem vették számításba a pumpák és átemelőszivattyúk telepítését, amit most bele kellett kalkulálniuk. A vízellátás nemcsak Tusnádfürdőt, hanem Tusnád egész községét érinti, körülbelül 4-5 ezer embert, azért is nagyon fontos a vízszolgáltatás kérdését prioritásként kezelni. Az eddigi jelentős vízhiányt sikerült némiképp kiküszöbölni a nyáron elvégzett másfél hónapos verebesi vezeték cseréjével, amelyet a megyei tanács segítségével a helyi szolgáltató végzett. A fogyasztók visszacsatlakozhattak, és a terepet is visszaállították az eredeti állapotába.
[caption id="attachment_137028" align="alignnone" width="2560"] Rendezett település. Folytatják az építkezést[/caption]
Egyéb infrastruktúrát célzó pályázatok
A vízhálózat projektje mellett a tusnádfürdőiek közel százmillió lejre adtak le pályázatot. A projektek között szerepel az iskola teljes körű korszerűsítése – nyílászárócsere, hőberendezés, szigetelés stb. –, ennek elbírálása hamarosan várható. Elektromos iskolabuszra írtak pályázatot, amivel együtt járna a töltőállomás telepítése is. A városban sokat költöttek a zöldövezetekre. Tesztidőszakban vannak a kukázó medvék visszaszorítására szolgáló föld alatti szemetesek. Kérdés volt, hogy a kukák felső része megbírja-e a medvetámadásokat, az eddigiek alapján úgy tűnik, beválnak.
A város takarítása és átláthatóvá tétele kiemelt helyet foglal el mind a turizmus, mind a medveprobléma megoldása miatt. A fákat fel kellett nyesni, lefesteni, a veszélyeztetett fákat kivágni. A fakivágást megelőzőzen idén hatvan darab facsemetét ültettek. Az akciót minden évben szeretnék folytatni, nagyjából évi száz-százötven fa ültetését tervezik.
– Természetesen ennek a negyedét sem fogjuk kivágni, de nem is az a cél, sokkal inkább az, hogy négy év alatt legalább öt-hatszáz fát ültessünk szerte a város területén – hangsúlyozta Butyka Zsolt.
A városba befolyt turisztikai adóból korszerűsítették a már korábban említett vízhálózatot. A sétálóutca közvilágítását is teljesen kicserélték az idei évben. Sikerült teljesen új pótkocsit vásárolni a traktorukhoz, de új traktorra is pályáztak, fűnyíró traktorra, mindenre, ami kell a zöldövezetek gondozásához. A Magyar Falu Programmal ajándékba kaptak Potápi Árpád közbenjárásával egy nyolc plusz egyes kisbuszt. Az egyik panziós felajánlásaként az önkormányzat személyautót is kapott.
– Ezek fontosak, mert a jelenlegi autópark gyatra állapotban volt, és most mindennél fontosabb a vízhálózat, éppen ezért egy darabig nem is fogunk autót vásárolni, így jól jöttek ezek a felajánlások – hívta fel a figyelmet a polgármester. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének segítségével és Magyarország Kormánya támogatásával területet vásároltak az új óvodának és napközinek. Ez a folyamat a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Programon keresztül halad, reményeik szerint tavasszal elkezdhetik a munkálatokat. A fővízhálózat cseréje mellett a belső hálózat cseréjére is készülnek, előkészítették a szükséges dokumentumokat. Sőt a szennyvízhálózat és a derítőállomás munkálatait is kilátásba helyezték, és ha ezekkel megvannak, akkor jöhet a további mellékutcák korszerűsítése, aszfaltozása. A korlátokkal ellátott járdaépítés és az utak közel 51 millió lejbe kerülnek.
A wellnessközpont további bővítése is szerepel a célkitűzések között, szabadtéri medence, illetve akvapark létesítése. A projekthez támogatókat is várnak, de előtte megvalósíthatósági tanulmányt készítenek.
– Három hónapja dolgozunk egy skandináv stílusú egészségközpont kialakításán. Ez azt jelenti, hogy a tűzoltóság, a mentőszolgálat és a hegyimentő szolgálat, valamint egy-két orvosi rendelő egy épületen belül lesz. Ez indokolt a Szent-Anna-tó közelsége miatt is, a két megye határán a gyorsabb beavatkozások miatt elengedhetetlen. Persze nagy álmok, de nem kivitelezhetetlenek – nyomatékosított a polgármester.
Tusványoskor állandó problémát jelent a sár. Szeretnék a focipályát korszerűsíteni, sőt egy edzőközpontot, multifunkcionális sportpályát építeni.
– Tusnádfürdő régen híres volt az itt edzőtáborozó csapatokról. Szállásunk van, lassan a víz is megoldódik, és korszerű infrastruktúrára van szükségünk ezen a téren is – mondta Butyka.
Helyi civil szervezetek partnerségével két pályázatot írtak, egyik a medveprobléma felszámolását, a másik az elhasznált olajat és a komposztálást célozta meg. A pályázatok célja a szelektív hulladékgyűjtés népszerűsítése.
[caption id="attachment_137029" align="alignnone" width="2048"] Tusnádfürdő Polgármesteri Hivatala mellett parkoló és járda épült[/caption]
A közösségi munka
A helyiek jól fogadták az idén szervezett gyermeknapi rendezvényt.
– Az eseményen kivonultak rendőrautóval, valamint a tűzoltó- és mentőszolgálat járművei és emberei is jelen voltak – mesélte a polgármester. – Azonkívül a gyermekeket és szüleiket egész álló nap programokkal vártuk. Több helyszínen vártuk a kicsiket és nagyokat egyaránt, ezen felbuzdulva még a nyár végén a helyi ifjúsági központ Kids-fesztet szervezett. A háromnapos eseményen koncertek és programok várták az érdeklődőket. Ezt a két rendezvényt a továbbiakban is szeretnénk megszervezni. Fontos, hogy fiataljaink itthon érezzék magukat, és ne kelljen elmenni kikapcsolódásért Csíkszeredába vagy éppen Sepsiszentgyörgyre. A Tusványos most már második éve, hogy elmaradt, ennek ellenére igyekeztünk valamilyen szinten pótolni a hiányát, ezért amikor csak tehettük, koncerteket szerveztünk. A képviselő kollégákkal közösen havi kézművesvásárt indítottunk, amely az elején csak a helyi kézműveseket szólította meg, de idővel máshonnan is becsatlakoztak. Jöttek kenyérárusok és különféle ételkészítők is. Most javában készülünk a karácsonyi vásárra. Célunk, hogy a helyiek és az ide látogató turisták és termelők is megismerjék egymás termékeit. Tavaly karácsonyra a testület saját pénzéből megvásárolta a szaloncukrot, narancsot, és mindenki a saját városnegyedében kiosztotta a környezetében élők között. A megmozdulás jó hangulatban zajlott, közel kétszázhúsz csomagot állítottunk össze. A városban megtartottuk a tizennyolc évesek ünnepségét, illetve az időskorúak köszöntését. Korábban Tusnádfürdő számos versenynek adott otthont, ez most a járványhelyzet miatt elmaradt, vagy jóval visszafogottabb formában valósult meg. A szokásos kutyaszánverseny, a triatlon elmaradt, a siklóernyős eseményt meg tudtuk szervezni, de a többi nagy létszámú embert vonzott volna, így kénytelenek voltunk lemondani.
Butyka Zsolt szerint ő nem felel meg annak a képnek, hogy a polgármester mindenhez kell értsen, viszont önkéntes alapon minden téren működnek szervezeteik, medveügyben, szociális és urbanisztikai terén egyaránt. Úgy véli, velük összehangolva igazán jó megoldások születnek a várost érintő kérdésekben.
– Szakemberek alkotják a munkacsoportokat, például az urbanisztikai csoportban mérnökök dolgoznak. Így jó eséllyel elkerüljük, hogy a későbbiekben összevissza épített városunk legyen. Ez fontos a városkép kialakítása miatt. Fontos a nyílt és egyenes kommunikáció, a vízhálózat helyzetét is nyílt fórumon beszéltük meg az emberekkel. Kis város vagyunk, össze kell tartanunk, és a valóságot kell ismertetnünk – zárta beszélgetésünket a polgármester.
Vlaicu Lajos