A nagy dilemma a hiány(cél)
Talán nem túlzás azt állítani, hogy a Cioloş-kormány legsürgősebb és legbokrosabb teendője a jövő esztendei állami, valamint társadalombiztosítási költségvetés véglegesítése és az arra vonatkozó törvénytervezet elfogadása. Igen, mert az esztendőnek abban az időszakában vagyunk, amikor mindennemű késlekedés, habozás vagy bizonytalankodás előrevetíthet egy „sántikáló” évkezdést. Amúgy is november harmadik dekádjában normális körülmények között a mindenkori kormány ülésének napirendjén kellene hogy legyen a szóban forgó jogszabálytervezet.
Tudni arról, hogy a Ponta-kormány munkálkodott a jövő esztendei költségvetés véglegesítésén, hivatalosan is bejelentették, hogy a pénzügyminisztérium egyeztetett a többi tárcával, mint ahogy azt is, hogy november végéig benyújtják a vonatkozó törvény tervezetét a parlamentbe. Ebben az összefüggésben talán nem túlzás azt állítani, hogy a legalkalmatlanabb pillanatban következett be a kormányválság, illetve az új kormány megalakítása. S ennek meg lehet a nemkívánatos következménye is a költségvetések vonatkozásában. Igaz viszont, hogy Dacian Cioloș, a minap beiktatott kormányfő a múlt kedden parlamenti expozéjában utalt arra, hogy az egyik legsürgősebb teendőjének tartja a jövő esztendei költségvetések véglegesítését, az esetleges korrekciók elvégzését, de ugyanakkor eléggé homályos célzást tett arra vonatkozóan is, hogy „meg akarja őrizni a makrogazdasági stabilitási célkitűzéseket”, s ezzel összefüggésben belefoglalták a kormányprogramba az MTO (Medium Term Objective – a középtávú célkitűzések) újratárgyalását is. Erre a bejelentésre felkapta a fejét a költségvetési tanács elnöke is, Ionuț Dumitru, aki még aznap kijelentette: „nem világos, hogy mit is akarnak… egy olyan egyezményről van szó, amelyet az Európai Unió összes tagállama aláírt, amit nem lehet újratárgyalni”. Megjegyzendő az is, hogy tulajdonképpen a költségvetési hiánycélok újratárgyalását jelentené az, amire vonatkozóan bejelentést tett a kormányfő.
Szerdán, november 18-án nyilatkozott a leköszönt pénzügyminiszter is, Eugen Teodorovici, aki megvonta tárcája tevékenységének az eddigi mérlegét is. Annak a reményének adott hangot, hogy az új kormány megérti azt a költségvetési előirányzatot, miszerint 2016-ban Románia képes lesz beleilleszkedni a 3 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányba. Hozzáfűzte azt is, hogy a Ponta-kormány által már a véglegesítés fázisába érkezett 2016-os költségvetés ezzel a hiánnyal számol, s ugyanakkor a költségvetés tervezetébe belefoglaltak mindennemű béremeléssel kapcsolatos előirányzatot. Ezek szerint a leköszönt pénzügyminiszter abban reménykedik, hogy az új kormány is magáévá teszi azt az előirányzatot, miszerint a jövő esztendei költségvetési hiány 2,8 százalékos lesz, a gazdasági növekedés aránya 4,1 százalékos, a GDP nominális értéke pedig mintegy 746 milliárd lej.
Egyelőre lebegtetés…
Hogy beigazolódik-e vagy sem Eugen Teodorovici reménye, arra esetleg majd az új kormány fog válaszolni. Egyelőre annyit tudni, hogy Dacian Cioloș elvi ígérete szerint a már megemelt közszférai bérek, s az azokra vonatkozó hatályos jogszabályok tekintetében nem lesz „lefaragás”. (Az egy más kérdés, hogy pillanatnyilag nem tudni, mi a szándéka az államelnöknek ama törvény kihirdetése vagy ki nem hirdetése tekintetében, amely értelmében december 1-től nemcsak a tanügyi szektorban emelkednek meg a bérek, hanem úgy általában 10 százalékkal a költségvetési intézményrendszerben, mármint azokban, amelyek esetében az idén eddigelé nem került sor béremelésre. Következésképpen attól nem tekinthet el az új kormány sem, hogy bizonyos költségvetési kiadások, s mindenekelőtt a személyzeti költségek óhatatlanul nagyobbak lesznek 2016-ban, mint az idén. Egyébként az új kormány csütörtökön megtartott első ülésén Dacian Cioloș kormányfő, ha nem is konkrétan és részletesen, de kitért a jövő esztendei költségvetés problematikájára is. Arra kérte fel a közpénzügyi minisztert, hogy készüljön fel egy olyan helyzetjelentés bemutatására, amely a jövő esztendei költségvetés előkészítésével kapcsolatos. Hozzáfűzte azt is, hogy ezzel a költségvetési projekttel gyorsan kell haladni, de azzal párhuzamosan azokkal az intézkedési tervekkel is, amelyek a kormányprogramból fakadnak, lévén, hogy e két kérdéskört összhangba kell hozni.
Hogy mi lesz a következő lépés? Az első már meg is történt, ugyanis tegnapelőtt (szombaton) a kormánytagok informális jellegű megbeszélésen/eszmecserén vettek részt, amely során futólagosan érintették a költségvetési projekt egyes vetületeit is. Azt követően a kormányfő bejelentette, hogy ma délután informális jellegú kormányülésre kerül sor, amelyen meghallgatják a pénzügyminiszternek a 2016-os költségvetésre vonatkozó előterjesztését. Dacian Cioloş szerint december 10 táján kerülhet sor a jövő esztendei költségvetési tervezet véglegesítésére.
Honnan hová?
Már utaltunk annak a költségvetés-tervezetnek néhány sarokszámára, amelyet hátrahagyott a Ponta-kormány, de amelyet nem biztos, hogy maradéktalanul magáévá tesz a Cioloș-kormány. Utalnunk kell azonban arra is, hogy a Ponta-kormány hagyatékában költségvetési többlet is szerepel: tíz hónap viszonylatában a konszolidált általános költségvetés többlete 6 milliárd lej volt. Legalábbis ez derül ki a közpénzügyi minisztérium nemrégiben nyilvánosságra hozott hivatalos közleményéből (igaz, a költségvetés végrehajtására vonatkozó tízhavi részletes adatokat csak november 25-én hozzák nyilvánosságra). Idetartozik azonban az is, hogy az esztendő utolsó két hónapjában a havi átlagosnál jóval jelentősebb költségvetési kiadások esedékesek. Ami pedig a jövő esztendőt illeti: a bér- és a nyugdíjemelés, valamint bizonyos juttatások megemelése a költségvetés számára éves szinten 12,6 milliárd lejt jelent. Nos, mindezzel számolnia kell a Cioloș-kormánynak is, azaz vannak olyan kiadások, amelyektől semmiképp sem tekinthetnek el.
Hecser Zoltán