A megyei tanácsra maradt a tetemeltakarítás
Nem tetszik Borboly Csabának, a megyei önkormányzat elnökének az idén elfogadott 55-ös számú törvény, melynek értelmében a helyi önkormányzatok helyett immár a megyei tanácsra hárul a közterületeken, illetve az egyéni gazdaságokban elpusztult haszonállatok begyűjtésének és megsemmisíttetésének feladatköre. A községek állati tetemekkel kapcsolatos bejelentéseit diszpécser fogadja, az „eltakarítási” munkát pedig szakcégre bízzák.
[caption id="attachment_51427" align="aligncenter" width="1000"] Tanácskozás a megyeházán. Nem kért, csak kapott többletfeladat[/caption]
Feltérképezi Hargita Megye Tanácsa, hogy az elhullott háziállatok tetemének begyűjtésére és megsemmisítésére vonatkozó törvény alkalmazása kapcsán a helyi önkormányzatok igényeit, a munkára pedig szolgáltató céget keres – részben erről is szólt az a megbeszélés, amelyre polgármesterek és szakintézmény-vezetők részvételével június 13-án, a megyeházán került sor. A tanácskozáson Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke bírálta a jogszabályt, mivel megyén belül az elpusztult haszonállatok begyűjtésének és megsemmisítésének problémáját „forrás és kigondolt törvényes eljárás nélkül a megyei tanácsok nyakába sózták”. Borboly úgy véli, kistérségenként hatékonyabb lenne az állati tetemek problémájának kezelése, az ezzel járó költségek fedezésére viszont nem lát lehetőséget. Így viszont a tetemek begyűjtését kénytelenek egyetlen, megyei szolgáltatást végző cégre bízni.
– Az a bajom a jogszabállyal, hogy ebben a formában teljesen alkalmazhatatlan, forrás és alaposan végiggondolt procedúra meghatározása nélkül. Lehet, érdemes lenne elvinni az összes állattetemet Bukarestbe, hogy azok, akik egy bukaresti irodából ekkora, önmagának ellentmondó és alkalmazhatatlan szabályrendszert alkotnak, oldják meg a gondot – mondta a megyei tanács elnöke. Hozzátette: nem akarja erre biztatni a gazdákat, de talán megérdemelnék a szabályt alkotó hivatalnokok és azok a politikusok, akik egy ilyen törvényt aláírnak.
– Van egypár nagyobb cég, amely akár öt-tíz napos késéssel elszállítja azt a tetemet, amely már annyira bomlásnak indult, hogy szinte nincs, amit elvinni. Addig viszont, amíg a gazdák várnak a magas áron, kénye-kedve szerint szállító vállalkozásra, a tetem fertőzi az adott települést – fogalmazta meg kifogásait az elöljáró. A megyei önkormányzat a tervek szerint egy-másfél hónap múlva kiírja a pályázatot a szolgáltatásra, majd diszpécsert alkalmaz, aki a polgármesteri hivatalok állati tetemekkel kapcsolatos bejelentéseit fogadja és továbbítja. Márton István, a megyei tanács vidékfejlesztési egyesületének igazgatója szerint a probléma minél hatékonyabb kezelése a kisvágóhidak és kisfeldolgozók szempontjából is fontos, amelyek létrehozását a megyei tanács és a vidékfejlesztési egyesület évek óta szorgalmazza.
HN-információ