A II-es nyugdíjpillér távlatai
Az év derekán olyan híresztelések, valamint hivatalos bejelentések is napvilágot láttak, amelyek szerint a kötelező II-es nyugdíjpillér sorsa megpecsételődni látszik. A híresztelés állítólagos értelmi szerzőjét az illetékes hatóságok megbírságolták és eltávolíttatták a szektorból, a hivatalos bejelentőt (aki történetesen Ionuţ Miºa pénzügyminisztert) pedig saját felettese, a kormányfő utasította rendre, illetve cáfolta meg. Akkor úgy tűnt, hogy lekerült a napirendről a II-es nyugdíjpillér ügye…
Maga Mihai Tudose nyilatkozta: nincs szó, nem esedékes a II-es nyugdíjpillér rendszerének a módosítása, s még kevésbé annak államosítása. Eltelt jó három hónap, s ismét előbukkantak olyan értesülések, melyek szerint mégiscsak „bűzlik” valami a II-es nyugdíjpillér körül. Hallani lehetett olyasmit, hogy annak szerepe úgymond elsekélyesedik, mert csökkenni fog a munkavállalók által befizetett társadalombiztosítási hozzájárulások kvantumából az azt megillető hányad, meg olyant is, hogy az fakultatívvá válik, azaz abból kiléphetnek a biztosítottak, és kizárólag az I-es pillér, az állami köznyugdíjrendszer „előfizetőivé” vedlenek vissza, de rebesgették a II-es pillér államosításának az esetleges lehetőségét is. A kormány illetékesei, de maga a kormánypárt elnöke is homályosan, úgymond félszájjal nyilatkoztak, amit megcáfoltak, s közben volt, amit elhallgattak. Most viszont kezd világossá válni, hogy akkor július elején csak időt kívántak nyerni, illetve tétováztak, haboztak a meglépés tekintetében. A múlt heti kormányülés során Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter jóvoltából megvilágosodott elménk: az ülés előjátékaként elhangzott szűkszavú tájékoztatójában utalt arra is, hogy a II-es nyugdíjpillérhez „irányuló fizetési hányad 5,1%-ról 3,7%-ra csökken, de – figyelem! – anélkül, hogy a jelenlegi nominális értéket érintené. Pontosabban az az összeg, ami a mai napon kifizetődik, a II-es pillér ügykezelőinek a jövő évben is legalább ugyanaz marad”. „Ugyanaz” maradhat, de ugyanannyi nem lesz, nem, mert a nagy kompetenciával rendelkező tárcavezető nagyvonalúan, illetve szimplicista módon közelítette meg ezt a tárgykört.
Mennyis is az ugyanannyi?
Egy dolog a névleges érték, más dolog egy adott százalékarány. Induljunk ki abból, hogy jelenleg a társadalombiztosítási hozzájárulásból a II-es pillért megillető hányad 5,1% (bár annak a hatályos törvény értelmében még 2016-ban el kellett volna érnie a 6%-ot, de azt menet közben a meghozott jogszabályok révén többször is elnapolták), s a jövőben előreláthatóan 3,7%-os lesz. Az országos garantált minimális bruttó bérnek az eredeti elképzelések szerint a jövő esztendőtől 100 lejjel kellett volna megemelkednie, azaz 1550 lejre. Nos, ez esetben a jelenlegi százalékarányt alkalmazva, a II-es pillért pillanatnyilag megillető 73 lejjel szemben 2018 januárjától 78 lejre emelkedett volna ez az összeg. A múlt heti bejelentés szerint a szóban forgó minimálbér kvantuma 1900 lej lesz, s a majdani 3,7%-os hányad értelmében a befizetendő összeg 73 lej lesz. Névleges értékben ugyan nem változik semmi, ám jövőben is az idei számítási módozat maradt volna érvényben, akkor 6 lejjel nagyobb összeg illette volna meg a II-es nyugdíjpillért. Amúgy az elmúlt esztendőben körülbelül 7 millió személynek volt folyószámlája a II-es nyugdíjpillér keretében, s az általuk befizetett teljes összeg 5,9 milliárd lejt tett ki. Egyesek kiszámították azt is, hogy 2018-ban az előzetesen beharangozott közszférai béremelések, az országos bruttó minimálbér szintjének a megemelése nyomán közel 7 milliárd lej illette volna meg a II-es nyugdíjpillért.
A II-es nyugdíjpillér várható százalékarányban kifejezett megnyirbálása kapcsán fenntartásokat fogalmazott meg az Európai Bizottság is. Annak alelnöke, Valdis Bombrovskis az elmúlt hét végén aggodalmának adott hangot főleg annak okán, hogy az hosszú távon akár a II-es pillér „felhagyásához” is vezethet. Lehet. És az is lehet, amit Vasilescu miniszter asszony hangoztat, nevezetesen az, miszerint nem államosítják a II-es pillért. Mi azt mondanánk, lehet, hogy nem államosítják, csak „kompromittálják”…
Hecser Zoltán