Tatarozzák a székelyszentléleki régi iskolát
Korszerűsítési munkálatok kezdődtek a hónap elején a székelyszentléleki régi iskola épületén. Egyelőre kívülről újul meg az 1870-es években emelt épület, a tetőszerkezetet is teljes egészében lecserélik. Gyűjtést szerveztek, régi hódfarkú cseréppel lehet támogatni az iskolát.
A székelyszentléleki iskola udvarán áll egy régi épület, amelyben valamikor az oktatási intézmény működött. A több mint 150 éves épületet azonban kinőtték az évtizedek során, és egy új, modernebb, tágasabb épületbe költözött át az iskola, a régi épületnek pedig más funkciót találtak.
A farkaslaki Tamási Áron Általános Iskola alárendeltségébe tartozik a székelyszentléleki oktatási intézmény. Mihály Edit iskolaigazgató elmondta, az épületben valamikor osztály működött, a földszinten pedig a tanítói lakás volt. Jelenleg az iskolakönyvtár működne benne, de az utóbbi években annyira leromlott az épület állapota, hogy lassan életveszélyessé vált. A régi épület ugyanakkor a népi építészetnek egy még megmaradt bástyája a faluban, hiszen mára csak néhány régi tornácos ház található, éppen ezért tartják fontosnak a megmentését.
Az oktatási intézmény vezetője elmondta, Farkaslaka község polgármesteri hivatala vállalta saját költségvetésből az épület korszerűsítését, ehhez csatlakozott a székelyszentléleki közbirtokosság is, biztosítva a felújítási munkálatokhoz szükséges faanyagot.
– A tetőjavítással kezdődött a munka, de teljesen megújul a tervek szerint az épület külseje. Leverték a vakolatot, elvégzik a szükséges asztalosmunkákat, és felújítják a tornácot is – közölte Mihály Edit.
Hozzátette, az épületbelsőben egyelőre nem terveznek más munkát, de remélik, a jövőben arra is sor kerül.
– Jelenleg három helyiség van az épületben, ebből kettőt mindenképp össze kellene nyitni, így lenne elég hely a könyvtárnak, és olvasótermet is kialakítanánk. A harmadik helyiséget raktárnak használnánk, hiszen jelenleg nincs üres helyiség az új iskolaépületben – részletezte az oktatási intézmény vezetője.
Elmondta többek között azt is, hogy az alsó, valamikor tanítólakásként szolgáló részben a karbantartásra használatos eszközöket tárolnák.
Cserépgyűjtési akció
Mihály Edit elmondta, a felújítás során mindent szeretnének újra felhasználni, ami még megmenthető a régi épületből. Ekkor született meg a cserépgyűjtési akció gondolata.
– Ha már egy ilyen régi épületet újítunk meg, úgy gondoltuk, ne ezzel az újfajta cseréppel födjük be, hanem keressünk hódfarkú cserepet, ami inkább illik a régi épülethez. A gyűjtés lebonyolítását Geréb Péter alpolgármester vállalta – fűzte hozzá az igazgató.
Elmondta továbbá azt is, hogy már érkeztek felajánlások szép számban a községből és remélik, sikerül annyi cserepet összegyűjteni, ami az egész tető újrafedésére elegendő lesz.
Az épületen az elmúlt évek során csak kisebb munkálatokat végeztek, hiszen az igazgató előbb azokat a községbeli iskolákat akarta jó állapotban tudni, ahol a tényleges oktatás folyik, hogy az oda járó gyermekeknek biztosítsák a megfelelő körülményeket. A javítási munkálatok várhatóan két hónapon keresztül tartanak majd, de régi épületről lévén szó felmerülhetnek előre nem látható, váratlan akadályok, amelyek miatt esetleg elhúzódhat a felújítási folyamat.
Hadnagy Éva